Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
2023-03-06, 16:00 Autor: IAR/E.Leo/E.Porycka

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Ogród Sprawiedliwych w Warszawie 2018. [fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Ogród Sprawiedliwych w Warszawie 2018. [fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
6 marca przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Ustanowiony przez Parlament Europejski w 2012 roku, jest poświęcony pamięci osób, które sprzeciwiały się ustrojom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Honoruje tych, którzy zawsze byli gotowi nieść pomoc ofiarom, ratować życie i bronić godności człowieka, walczyć o sprawiedliwość i występować w obronie wolności i prawdy. Idea ta nawiązuje do nadawanego przez Państwo Izrael tytułu - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, honorującego osoby, które ratowały Żydów podczas Holocaustu.
Uchwała Parlamentu Europejskiego rozszerzyła pojęcie Sprawiedliwych i w nowym ujęciu są nimi osoby, które przeciwstawiały się zbrodniom przeciwko ludzkości i totalitaryzmowi. W kilkudziesięciu krajach powstały lokalne Ogrody Pamięci Sprawiedliwych i komitety przyznające ten tytuł. Każdego roku w Ogrodach wyrastają drzewka upamiętniające tych, którzy ratowali życie innych lub występowali w obronie ludzkiej godności.

Inicjatorem ustanowienia święta był Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych GARIWO, działający we Włoszech. Organizacja zaproponowała utworzenie na całym świecie Ogrodów Sprawiedliwych na wzór ogrodu w Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie uhonorowane są osoby, ratujące Żydów w czasie zagłady.

Drzewa Sprawiedliwych sadzone są wiosną. Pierwszy w Polsce Ogród Sprawiedliwych powstał w 2014 roku na warszawskim Muranowie. Uhonorowani zostali wówczas - Marek Edelman, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Jan Karski, Antonia Locatelli, Tadeusz Mazowiecki i Anna Politkowska. Od tej pory co rok upamiętniane są kolejne trzy osoby - nie tylko Polacy, ale wszyscy, których postawa może stanowić wzór. Do tej pory wyróżnieni zostali między innymi: Petro Hryhorenko, Nelson Mandela, Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki, ksiądz Adalbert Wojciech Zink, Raoul Wallenberg, Wilhelm Hosenfeld oraz Antonina i Jan Żabińscy.

Wyboru Sprawiedliwych dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych, w skład którego wchodzą osobistości ze świata edukacji, polityki, kultury oraz przedstawiciele administracji publicznej. Tytułem Sprawiedliwego mogą być wyróżnione jedynie osoby nieżyjące. Obok drzew na granitowych obeliskach umieszczane są informacje o czynach osób uznanych za Sprawiedliwe.

Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest obchodzony 6 marca. Data nie jest przypadkowa - tego dnia zmarł Mosze Bejski, urodzony w Polsce inicjator Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, sędzia Sądu Najwyższego Izraela, współautor definicji Sprawiedliwych wśród Narodu Świata.

Do tej pory powstały Ogrody Sprawiedliwych między innymi w Armenii, Bośni, Rwandzie i Francji.


W 2014 roku w Ogrodzie Sprawiedliwych na Muranowie zostali upamiętnieni: Jan Karski - kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holocaustu, Marek Edelman - jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, społecznik, Tadeusz Mazowiecki - działacz opozycji w PRL, pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej, wysłannik ONZ na Bałkanach w latach 90., Anna Politkowska - rosyjska dziennikarka, krytykująca administrację Putina i wojny w Czeczenii, Magdalena Grodzka-Gużkowska - w czasie okupacji działaczka konspiracyjna, ratowała Żydów z warszawskiego getta oraz Antonia Locatelli - włoska misjonarka, która w Ruandzie poniosła męczeńską śmierć, alarmując świat o ludobójstwie Tutsi.

Rok później (2015) tytułem Sprawiedliwego zostali uhonorowani: Petro Hryhorenko - generał radziecki pochodzenia ukraińskiego, który w pełni kariery odrzucił system i swoją w nim rolę, stając po stronie prześladowanych, w tym wydziedziczonych Tatarów krymskich, Nelson Mandela - działacz na rzecz praw człowieka, walczył z apartheidem, przeprowadził RPA ze stanu wojny domowej do obywatelskiej wolności, oraz Hasan Mazhar - gubernator Ankary, który wbrew zbrodniom władz i społecznemu na nie przyzwoleniu, odmówił udziału w ludobójstwie tureckich Ormian.

W 2016 roku do grona Sprawiedliwych dołączyli: Władysław Bartoszewski - historyk, pisarz i dyplomata, orędownik dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego, działacz Rady Pomocy Żydom "Żegota", żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, rotmistrz Witold Pilecki - żołnierz AK, który celowo dał się aresztować w ulicznej łapance i uwięzić w Auschwitz, aby zebrać informacje na temat obozu i zorganizować w nim ruch oporu, zasłynął jako autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, stracony po pokazowym procesie przed sądem PRL, a także ksiądz Jan Zieja, który podczas okupacji współpracował z Radą Pomocy Żydom "Żegota", kapelan Komendy Głównej AK, w 1976 roku uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników i został jego członkiem, przez całe życie występował w obronie najsłabszych, krzywdzonych i prześladowanych.

W 2017 roku wyróżnieni zostali: Natalja Gorbaniewska, rosyjska poetka, dziennikarka i dysydentka, w 1968 r. była współorganizatorką demonstracji na placu Czerwonym w Moskwie przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, Jan Jelínek, urodzony pod Łodzią, czeski pastor protestancki, który tuż przed wojną zamieszkał ze wsi Kupiczów na Wołyniu, podczas wojny pomagał Żydom, Polakom, Ukraińcom, Niemcom i Rosjanom, po wojnie zamieszkał w Czechosłowacji, gdzie wspierał rosyjskich emigrantów, a za odmowę współpracy z czeskimi służbami specjalnymi trafił do obozu pracy, oraz Roberto Kozak, argentyński dyplomata, który w czasach dyktatury Augusto Pinocheta pomagał represjonowanym obywatelom Chile.

W 2018 roku tytułem Sprawiedliwego uhonorowani zostali: Rafał Lemkin, polski prawnik żydowskiego pochodzenia, twórca pojęcia "ludobójstwo" oraz konwencji o karaniu i zapobieganiu zbrodni ludobójstwa, która dzięki jego staraniom została uchwalona przez ONZ, Armin Wegner, niemiecki żołnierz i lekarz w czasie I wojny światowej, pisarz i działacz na rzecz praw człowieka, świadek ludobójstwa Ormian w latach 1915-1917, w latach 30. XX wieku stanął w obronie Żydów niemieckich, za co został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego, oraz Adalbert Wojciech Zink, katolicki ksiądz niemieckiego pochodzenia, dziekan i prepozyt kapituły warmińskiej, który mimo nacisków z różnych stron,jedyny hierarcha kościelny nie podpisał deklaracji Episkopatu z września 1953 roku, aprobującej aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego, nie dopuścił też, by jego diecezja podporządkowała się władzom komunistycznym, aresztowany, w więzieniu mokotowskim spędził 16 miesięcy.

W 2019 roku do grona Sprawiedliwych dołączyli: Arsienij Borisowicz Roginski, rosyjski historyk i działacz polityczny, przewodniczący Stowarzyszenia "Memoriał", badającego zbrodnie stalinowskie, udokumentował między innymi prześladowania Polaków przez władze sowieckie, Ewelina Lipko-Lipczyńska, nauczycielka języka polskiego, która podczas wojny wraz z rodziną uratowała czterdziestu Żydów, uhonorowana w 1966 roku medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 1968 roku otwarcie protestowała przeciwko antysemickiej nagonce, za co ukarano ją zakazem dalszego nauczania w Polsce oraz Raoul Wallenberg, szwedzki dyplomata na placówce w Budapeszcie, który w czasie wojny uratował od eksterminacji kilkadziesiąt tysięcy węgierskich Żydów, jego losy po aresztowaniu przez sowiecki patrol w 1945 roku pozostały nieznane, w 1963 roku został odznaczony medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Sprawiedliwi 2020 roku to: Karol Modzelewski, historyk, profesor nauk humanistycznych, członek Polskiej Akademii Nauk oraz dysydent, więzień polityczny i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, senator I kadencji, Kawaler Orderu Orła Białego, Stanisław Jewgrafowicz Pietrow, rosyjski wojskowy, podpułkownik Armii Radzieckiej, który 26 września 1983 roku prawdopodobnie zapobiegł wybuchowi globalnego konfliktu nuklearnego w szczycie Zimnej Wojny oraz Antonina i Aleksander Wyrzykowscy, mieszkańcy Janczewka koło Jedwabnego, którzy uratowali siedmiu Żydów z łomżyńskiego getta, w tym ocalałych z pogromu w Jedwabnem, i ukrywali ich przez trzy lata.

Sprawiedliwi wybrani w roku 2021 to: Hrant Dink - turecki Ormianin i orędownik dialogu między oboma narodami, zamordowany przez tureckiego nacjonalistę, Julia Ilisińska, która w czasie wojny niosła pomoc więźniom Auschwitz-Birkenau, Emanuel Ringelblum - inicjator powstania grupy Oneg Szabat i twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego oraz Liu Xiaobo - pisarz, działacz na rzecz obrony praw człowieka w Chinach, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

W ubiegłym (2022) roku podczas 8. edycji upamiętnień, w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych posadzono drzewka i odsłonięto kamienie, upamiętniające Mosze Bejskiego - izraelskiego prawnika, sędziego i przewodniczącego Komisji Sprawiedliwych izraelskiego Instytutu Yad Vashem, inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórcę definicji "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", Bronisława Geremka - historyka, ministra spraw zagranicznych, kawalera Orderu Orła Białego, współtwórcę pokojowej transformacji Polski dążącej do demokracji, Wilhelma Hosenfelda - żołnierza Wehrmachtu odznaczonego tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc Polakom i polskim Żydom w czasie okupacji oraz Antoniny i Jana Żabińskich, działających podczas wojny w konspiracji, którzy w opustoszałym, warszawskim ZOO, którego Jan był dyrektorem, ukrywali Żydów. W ich domu, pomoc i schronienie, znalazło około 300 osób pochodzenia żydowskiego. Oboje otrzymali za to medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Zobacz także

2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej 2024-04-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 kwietnia » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Fotografie z getta w Muzeum Warszawy W Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego". Gabinet pod tą samą nazwą stanie się częścią wystawy głównej… » więcej 2024-04-17, godz. 13:00 Zabytkowym autobusem szlakiem polskiego pieniądza Wycieczki zabytkowym autobusem szlakiem miejsc związanych z polską walutą narodową. To propozycja na najbliższy weekend dla mieszkańców Warszawy i turystów… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »