Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W całym kraju odbyły się Biegi 'Tropem Wilczy…
2023-03-06, 08:00 Autor: IAR/Radio Opole

W całym kraju odbyły się Biegi "Tropem Wilczym"

Bieg Tropem Wilczym w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Bieg Tropem Wilczym w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Około 100 tysięcy osób wzięło udział w odbywających się w niedzielę (05.03) Biegach "Tropem Wilczym", których celem jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego ruchu oporu w związku z niedawnym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegi zorganizowano w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą. W regionie w 8 miastach m.in. w Grodkowie i Głubczycach.
Na uczestników - w zależności od miejsca - czekały różne dystanse. Najczęściej to 5 i 10 kilometrów, ale najważniejszy i obowiązkowy był dystans honorowy 1963 metrów, upamiętniający rok śmierci Józefa Franczaka "Lalusia", ostatniego żołnierza niezłomnego poległego w walce.

Przesłanie do uczestników skierował prezydent Andrzej Duda. W liście odczytanym przed warszawskim biegiem przez Lilię Luboniewicz z Fundacji Wolność i Demokracja, Andrzej Duda napisał, że tegoroczne obchody upamiętniają także 80. rocznicę pojmania i zamordowania nad jeziorem Narocz przez Sowietów porucznika Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", oraz jego podkomendnych."Był to pierwszy jawny akt agresji Rosji sowieckiej wobec Armii Krajowej" - napisał prezydent i dodał, że doświadczenie to zaważyło na późniejszej postawie żołnierzy Okręgu Wileńskiego AK, na czele z Zygmuntem Szendzielarzem "Łupaszką". Jak podkreślił, w ich oczach komunistyczna Moskwa nie mogła już od tego momentu być sojusznikiem aliantów, ale stała się drugim, po hitlerowskich Niemczech, śmiertelnym wrogiem i okupantem.

Andrzej Duda nawiązał także do 160. rocznicy Powstania Styczniowego, którego tradycje były ważne w II Rzeczpospolitej, podobnie jak dla współczesnych Polaków ważne są odniesienia do Żołnierzy Wyklętych. Prezydent dziękował za przywracanie pamięci o polskich bohaterach. "Potrzeba było wielkiej pracy i determinacji, by prawda pokonała fałsze propagandy, a nasze suwerenne państwo oddało chwałę zwycięzcom" - zaznaczył Andrzej Duda i podziękował rodzinom Niezłomnych za ocalenie pamięci po bliskich w najtrudniejszych latach szykan, a także badaczom - za wytrwałe poszukiwanie szczątków zamordowanych.


Ponad 300 osób pobiegło w niedzielę (05.03) ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych w Grodkowie. Zawodnicy mierzyli się ze sobą na dwóch dystansach. Jeden z nich miał długość 5 kilometrów, a drugi 1963 m.

- Bardzo się cieszę, że pomimo pogody tyle osób przyszło i jest z nami - mówi Dorota Trzaskawska, organizatorka biegu.
- Cieszymy się ogromnie, że możemy przywracać pamięć o Żołnierzach Wyklętych, a szczególnie o tych, którzy zginęli w Starym Grodkowie na Polanie Śmierci. Trasa biegnie ulicami Grodkowa oraz przez park Cegielnia.

W biegu wziął udział również wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, który powiedział Radiu Opole, że tu nie liczy się rywalizacja, a pamięć.
- Ten bieg jest pełen symboli. Po pierwsze nazwa - Bieg Tropem Wilczym, po drugie cytat z Herberta, a dodatkowo dystans - 1963 metry. To jest data ostatniego aresztowanego żołnierza wyklętego. Symbolika, która mam nadzieję, da młodzieży pamięć o tych ludziach, o których nam przez wiele lat nie było wolno pamiętać.

- Liczy się uczestnictwo i cel, dla którego tu się dzisiaj zebraliśmy - dodaje Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
- A mianowicie oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym. Robimy to w różny sposób. Spotykamy się pod pomnikami, składamy wieńce, kwiaty albo biegamy i to jest wspaniały sposób. Każdy może znaleźć swój sposób na to, żeby oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, my dzisiaj na sportowo.

Na linii startu można było spotkać zawodowych biegaczy, ale też rodziny z dziećmi. Najmłodszy uczestnik miał 16 miesięcy.

- W tamtym roku też biegł, ale w tym już na własnych nogach. Staramy się, aby był zawsze z nami i uczestniczył - mówili rodzice.
A inni uczestnicy dodawali:
- Przebrałam buty, jestem tu pierwszy raz i jestem optymistycznie nastawiona. Na pewno będę ostatnia i zdobędę medal.
- Tata z córkami biegnie. Jak co roku, cały czas kultywujemy tę tradycję, chcemy to w jakiś sposób upamiętnić, ale w taki jaki możemy, czyli spokojnym biegiem.

Jedną z zawodniczek była Aleksandra Moroń, córka podporucznika Tadeusza Przewoźnika, pseudonim „Kuba”. Był on dowódcą plutonu ochrony sztabu majora Henryka Flamego, pseudonim „Bartek”.
- Moim obowiązkiem jako córki jest podtrzymywać tę tradycję i upamiętniać tych młodych chłopców, którzy walczyli o naszą wolność, niepodległość. Mieli młode życie, mogli się uczyć, zakładać rodziny, a jednak poświęcili swoje życie dla naszej ojczyzny.


Głubczyce to jedno z ośmiu miast w naszym regionie, w którym odbył się bieg ''Tropem Wilczym''. Tradycyjnie wystartował z miejscowości Królowe, w której w 1947 roku ukrywał się dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunt Szendzielarz, pseudonim ''Łupaszko'', zamordowany później przez władze komunistyczne. Przed startem w młynie ‘’Łupaszki’’ odbył się apel pamięci.

- Staramy się wspólnie ze stowarzyszeniem Odra-Niemen nie tylko w marcu pamiętać o żołnierzach niezłomnych, dlatego przez cały rok podejmujemy różne inicjatywy w tym kierunku. Warunki nie są sprzyjające, ale hart ducha zrobi swoje i pobiegniemy ku pamięci – mówi Agata Janicka, koordynator wydarzenia.

W tym roku bieg w Głubczycach zgromadził na starcie blisko 100 osób, które podkreślały, że było to dla nich ważne wydarzenie:
- Bieg żołnierzy wyklętych był jednym z pierwszych, takich oficjalnych, w którym wzięłam udział. Ten bieg ma medal, który składa się w całość i właśnie dzisiaj biegnę po czwartą część. To jest szczególne dla mnie. W tamtym roku byłam jedyną kobietą, która biegła w tym biegu. Jest sporo osób na tym krótkim dystansie, na ten dłuższy znacznie mniej.

- Biegnę dla sportu i żeby uczcić pamięć żołnierzy wyklętych jest dla mnie ważne. Mój tato wiele razy brał udział w tym biegu, w tym roku mogę z nim pobiec i uczcić pamięć bohaterów polskiego narodu.

Dodajmy, że Bieg Tropem Wilczym w Polsce zorganizowano po raz 11. Na Opolszczyźnie odbył się on nie tylko w Grodkowie i Głubczycach, ale też między innymi w Wojciechowie oraz Kluczborku.

Zobacz także

2024-04-20, godz. 21:32 Słuchowisko Teatru Polskiego Radia o getcie warszawskim Na 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Teatr Polskiego Radia i Teatr Żydowski przygotowały wspólne słuchowisko. To radiowy spektakl "Zdążyć… » więcej 2024-04-20, godz. 20:50 Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich lotników Zdjęcia, mapy, ordery, dzienniki, ekwipunek, opisy w dwóch językach i nagrania wideo - to wszystko opowiada historię polskich lotników, służących podczas… » więcej 2024-04-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 kwietnia » więcej 2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »