Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80 lat temu wojska niemieckie skapitulowały pod…
2023-02-02, 14:00 Autor: IAR/E.Leo/K.Koziełł/dok.

80 lat temu wojska niemieckie skapitulowały pod Stalingradem

Gen. Friedrich Paulus w Stalingradzie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Gen. Friedrich Paulus w Stalingradzie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
80 lat temu, 2 lutego 1943 roku, wojska niemieckie skapitulowały pod Stalingradem. Bitwa toczona przez ponad pół roku pomiędzy hitlerowcami i armią radziecką była jedną z decydujących operacji strategicznych drugiej wojny światowej.
Przegrana Niemców w tej batalii zmusiła Hitlera do odwrotu, upadł także mit niezwyciężonego Wehrmachtu. Po kapitulacji do sowieckiej niewoli dostało się ponad 90 tysięcy żołnierzy niemieckich, w tym 22 generałów. Wśród nich był dowódca 6. Armii Polowej feldmarszałek Friedrich Paulus. Stał się on pierwszym niemieckim feldmarszałkiem, który podczas II wojny światowej skapitulował i dał się wziąć do niewoli.

Niemcy zdecydowali o ofensywie stalingradzkiej, licząc, że zdobycie miasta otworzy im drogę na Kaukaz i spowoduje dostęp do bogatych złóż strategicznych surowców naturalnych. Chodziło głównie o ropę naftową, niezbędną dla zabezpieczenia dalszych zbrojnych działań Wehrmachtu na Wschodzie.

W połowie lipca 1942 roku armia niemiecka dotarła na przedpola miasta. Przyjmuje się, że bitwa o Stalingrad, obecny Wołgograd, rozpoczęła się 23 sierpnia. Tego dnia niemieckie bombowce zamieniły miasto w ruinę.

Generalny szturm Stalingradu wojska Hitlera przeprowadziły 13 września 1942 roku. Po kilku tygodniach krwawych walk ulicznych Niemcy zaczęli zyskiwać przewagę, wówczas jednak rozpoczęła się dobrze zorganizowana kontrofensywa sowiecka. W listopadzie 1942 roku, w operacji "Uran", Armii Czerwonej udało się okrążyć wojska osi pod Stalingradem. Niemcy zostali otoczeni i zamknięci w tak zwanym kotle, a tym samym odcięci od źródeł zaopatrzenia. Nie zdawali sobie sprawy, że ich ofensywa zamieni się w jedną z najbardziej krwawych bitew wszech czasów. Nie byli gotowi na odparcie dobrze zaplanowanego kontrataku. Zamknięcie kotła stalingradzkiego przez wielu historyków uważane jest za moment przełomowy II wojny światowej.

W obliczu beznadziejnej sytuacji frontowej, silnego mrozu i głodu, wbrew rozkazom Hitlera, 31 stycznia 1943 roku generał Paulus podjął samowolnie decyzję o kapitulacji. Do godzin popołudniowych 2 lutego broniły się oddziały walczące w północnej części miasta, które nie otrzymały rozkazów o zakończeniu walk.

Dzień przed kapitulacją Friedrich Paulus został awansowany przez Hitlera do stopnia feldmarszałka. Kanclerz Rzeszy liczył na to, że dowódca nie skapituluje i popełni samobójstwo, bowiem od 1871 roku żaden niemiecki feldmarszałek nie dał się żywcem wziąć do niewoli. W mniemaniu Hitlera samobójstwo Paulusa stanowiłoby symbol nieustępliwości wojsk niemieckich. Ten jednak bezwarunkowo poddał się dowódcy 64. Armii - generałowi Michaiłowi Szumiłowowi.

Choć klęska pod Stalingradem nie zniszczyła potencjału Niemców, to po niej rozpoczął się ich definitywny odwrót na zachód.

Zobacz także

2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej 2024-04-23, godz. 09:00 460 lat temu urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor 460 lat temu - 23 kwietnia 1564 roku - urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor, uważany za geniusza pióra i teatru. Dziś przypada… » więcej 2024-04-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 18:18 Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji „Wiejskie chaty pośród drzew” można oglądać od 26 kwietnia Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha, czyli "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można oglądać od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »