Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Unikatowe zbiory MNW na portalu kronika.gov.pl
2023-01-18, 14:00 Autor: IAR/#Woźniak

Unikatowe zbiory MNW na portalu kronika.gov.pl

Muzeum Narodowe w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Muzeum Narodowe w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Unikatowe zbiory muzealne z platformy Cyfrowej MNW trafią na portal kronika.gov.pl. W Muzeum Narodowym w Warszawie podpisano porozumienie w tej sprawie. Ogólnopolska multiwyszukiwarka to cyfrowa przestrzeń do prezentacji zasobów polskiej kultury i nauki. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że to także forma zabezpieczenia naszych dóbr kultury. "Rozwój nowoczesnych technologii z jednej strony wymusza, z drugiej - umożliwia poszerzanie dostępności do kultury. To przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości zapewnienia pewnego rodzaju zabezpieczenie dóbr kultury" - wyjaśniał. Szef resortu kultury zaznaczył, że obserwujemy, jak to zabezpieczenie dóbr kultury w strefie wirtualnej jest potrzebne, chociażby w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz podkreślił, że Muzeum Narodowe włącza się do największej i najnowocześniejszej skarbnicy wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i naukowym. Zaznaczył, że na portalu zgromadzono już blisko 16 milionów obiektów. "To pokazuje, że nie zatrzymujemy się, rozwijamy bardzo szybko nasz portal. Dzisiaj dołącza do nas perełka instytucjonalna, jeśli chodzi o muzea, jednostki kultury w naszym państwie, czyli Muzeum Narodowe w Warszawie" - powiedział.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł powiedział, że na mocy porozumienia na portalu KRONIK@ znajdzie się kilkanaście tysięcy najcenniejszych dzieła sztuki z kolekcji instytucji. Jak dodał, chodzi m.in. o "Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki, "Babie lato" i "Kuropatwy" Józefa Chełmońskiego, "Pomarańczarkę" Gierymskiego czy dzieła Malczewskiego i Wyspiańskiego, a także eksponaty sztuki starożytnej, dawnej, rzemiosło. "Dla nas jest to niezwykle ważny element popularyzacji dziedzictwa, ale też zwiększania dostępności do naszych zbiorów" - wyjaśniał.

Kolejne zasoby będą sukcesywnie pojawiać się na stronie kronika.gov.pl w najbliższych miesiącach. Obecnie na portalu zgromadzono prawie 16 milionów obiektów pogrupowanych w 67 kategorii tematycznych. Wśród nich: archiwalia, książki, rękopisy, prasa, grafiki, plakaty, druki ulotne, dzieła sztuki i fotografie.

Zobacz także

2024-04-20, godz. 20:50 Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich lotników Zdjęcia, mapy, ordery, dzienniki, ekwipunek, opisy w dwóch językach i nagrania wideo - to wszystko opowiada historię polskich lotników, służących podczas… » więcej 2024-04-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 kwietnia » więcej 2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »