Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Unikatowe zbiory MNW na portalu kronika.gov.pl
2023-01-18, 14:00 Autor: IAR/#Woźniak

Unikatowe zbiory MNW na portalu kronika.gov.pl

Muzeum Narodowe w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Muzeum Narodowe w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Unikatowe zbiory muzealne z platformy Cyfrowej MNW trafią na portal kronika.gov.pl. W Muzeum Narodowym w Warszawie podpisano porozumienie w tej sprawie. Ogólnopolska multiwyszukiwarka to cyfrowa przestrzeń do prezentacji zasobów polskiej kultury i nauki. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że to także forma zabezpieczenia naszych dóbr kultury. "Rozwój nowoczesnych technologii z jednej strony wymusza, z drugiej - umożliwia poszerzanie dostępności do kultury. To przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości zapewnienia pewnego rodzaju zabezpieczenie dóbr kultury" - wyjaśniał. Szef resortu kultury zaznaczył, że obserwujemy, jak to zabezpieczenie dóbr kultury w strefie wirtualnej jest potrzebne, chociażby w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz podkreślił, że Muzeum Narodowe włącza się do największej i najnowocześniejszej skarbnicy wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i naukowym. Zaznaczył, że na portalu zgromadzono już blisko 16 milionów obiektów. "To pokazuje, że nie zatrzymujemy się, rozwijamy bardzo szybko nasz portal. Dzisiaj dołącza do nas perełka instytucjonalna, jeśli chodzi o muzea, jednostki kultury w naszym państwie, czyli Muzeum Narodowe w Warszawie" - powiedział.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł powiedział, że na mocy porozumienia na portalu KRONIK@ znajdzie się kilkanaście tysięcy najcenniejszych dzieła sztuki z kolekcji instytucji. Jak dodał, chodzi m.in. o "Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki, "Babie lato" i "Kuropatwy" Józefa Chełmońskiego, "Pomarańczarkę" Gierymskiego czy dzieła Malczewskiego i Wyspiańskiego, a także eksponaty sztuki starożytnej, dawnej, rzemiosło. "Dla nas jest to niezwykle ważny element popularyzacji dziedzictwa, ale też zwiększania dostępności do naszych zbiorów" - wyjaśniał.

Kolejne zasoby będą sukcesywnie pojawiać się na stronie kronika.gov.pl w najbliższych miesiącach. Obecnie na portalu zgromadzono prawie 16 milionów obiektów pogrupowanych w 67 kategorii tematycznych. Wśród nich: archiwalia, książki, rękopisy, prasa, grafiki, plakaty, druki ulotne, dzieła sztuki i fotografie.

Zobacz także

2024-05-07, godz. 09:00 Marsz Żywych w Oświęcimiu "Marsz Żywych" po raz kolejny przeszedł przez teren byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Celem wydarzenia jest upamiętnienie… » więcej 2024-05-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 7 maja » więcej 2024-05-06, godz. 18:49 IPN otworzył nowe centrum edukacyjne w centrum Warszawy Instytut Pamięci Narodowej otworzył w centrum stolicy nowy Centralny Przystanek Historia imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przy ulicy Marszałkowskiej… » więcej 2024-05-06, godz. 13:00 O archeologii na najbliższym Łambinowickim Spotkaniu Muzealnym Dobiega końca projekt „Nauka dla Społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”. Z tej okazji zorganizowano spotkanie… » więcej 2024-05-06, godz. 11:00 Dziś wyruszy Marsz Żywych 2024 O 13.00 z dawnego hitlerowskiego obozu Auschwitz wyruszy Marsz Żywych. W corocznym upamiętnieniu ofiar Holokaustu wezmą udział nie tylko byli ocaleni więźniowie… » więcej 2024-05-06, godz. 09:00 Święto Gwardii Szwajcarskiej 6 maja swoje święto obchodzi Gwardia Szwajcarska, od 518 lat stojąca na straży papieża i Watykanu. Tradycyjnie tego dnia na dziedzińcu Świętego Damazego… » więcej 2024-05-06, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 6 maja » więcej 2024-05-05, godz. 13:00 79 lat temu amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz Mauthausen-Gusen 79 lat temu, 5 maja 1945 roku, o godzinie 17-tej amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie zaanektowanej… » więcej 2024-05-05, godz. 11:00 Mija 85 lat od słynnej mowy sejmowej Józefa Becka 5 maja 1939 roku, minister spraw zagranicznych Józef Beck wygłosił w Sejmie słynną mowę, w której odrzucił niemieckie roszczenia względem Polski. Przemówienie… » więcej 2024-05-05, godz. 09:00 205 lat temu urodził się Stanisław Moniuszko, kompozytor i dyrygent, twórca polskiej opery narodowej 205 lat temu, 5 maja 1819 roku, urodził się Stanisław Moniuszko, kompozytor i dyrygent, twórca polskiej opery narodowej. Najważniejszy po Fryderyku Chopinie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »