Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Auschwitz: technologia cyfrowego modelowania…
2022-11-22, 12:00 Autor: PAP

Muzeum Auschwitz: technologia cyfrowego modelowania informacji o budynku w konserwacji

Brama "Arbeit Macht Frei", Auschwitz [pixabay.com]
Brama "Arbeit Macht Frei", Auschwitz [pixabay.com]
Po kilkuletnich przygotowaniach w Muzeum Auschwitz powstał model BIM (Building Information Modelling) stanu zachowania oraz stanu po zakończonej pełnej konserwacji murowanego baraku w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau – podała placówka.

„Powstał wierny, trójwymiarowy obraz budynku, z którym powiązane są dostępne dane oraz informacje o nim. BIM to stosowane w budownictwie wykorzystanie cyfrowego modelu dla usprawnienia procesów projektowania, budowy oraz eksploatacji. Informacje dają podstawę do podejmowania optymalnych decyzji na wszystkich wymienionych etapach istnienia obiektu” – podało we wtorek Muzeum Auschwitz w komunikacie.


Placówka podała, że modele BIM baraku oznaczonego numerem 7 z odcinka BIb niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, powstały na podstawie chmury punktów ze skaningu laserowego, ortofotoplanów ścian, fundamentów i posadzek, zdjęć panoramicznych, fotografii oraz dokumentacji archiwalnych, projektowych oraz powykonawczych.


„Model BIM stanu zachowania jest wiernym odzwierciedleniem stanu baraku przed rozpoczęciem kompleksowych działań konserwatorskich. Natomiast model BIM stanu powykonawczego jest cyfrowym odzwierciedleniem tego, jak barak wygląda obecnie, w trzy lata po ukończeniu kompleksowej konserwacji” – zakomunikowało muzeum.


Zdaniem kierującego projektem Tomasza Zemły, pilotaż projektu BIM rozpoczął się w muzeum w 2017 r. „Do realizacji wybraliśmy historyczny barak murowany, w którym realizowaliśmy wówczas kompleksowe prace konserwatorskie. W ich trakcie mogliśmy na bieżąco sprawdzać, w jaki sposób możemy wykorzystywać możliwości modeli BIM do planowania, projektowania i realizacji prac konserwatorskich. Wnioski z pilotażu pozwoliły nam podjąć decyzję o pełnym wdrożeniu metodologii BIM” – powiedział.


Agnieszka Tanistra-Różanowska, kierująca w muzeum Globalnym Planem Konserwacji, wskazała, że gdy pięć lat temu konserwatorzy zetknęli się z BIM, stosowanym dotąd szeroko w budownictwie, uznali, że być może właśnie on spełni potrzeby. „Po przeprowadzeniu programu pilotażowego zdecydowaliśmy, że połączenie trójwymiarowego wiernego modelu obiektu z informacjami o nim i rozszerzeniem w postaci bazy danych jest rozwiązaniem optymalnym dla zarządzania danymi o naszych obiektach, a w przyszłości również samymi obiektami” – wyjaśniła.


Tomasz Zemła dodał, że aktualnie wykonawca wyłoniony w przetargu opracowuje już kolejne modele. Łącznie dotyczyły będą 45 budynków murowanych – baraków mieszkalnych, kuchni, łaźni oraz latryn i umywalni, które znajdują się na terenie odcinka BI. „Będzie to skorelowane z opracowanym na wiele lat planem kompleksowych prac konserwatorskich w tych historycznych obiektach” – podało muzeum.


Kolejnym etapem projektu będzie wdrożenie Systemu Zarządzania Danymi. System wykorzystujący technologię BIM będzie stosowany do analizy stanu zachowania poszczególnych budynków, w planowaniu i realizacji prac konserwatorskich, jak i przeprowadzania wszelkiego rodzaju przeglądów technicznych i konserwatorskich.


Wdrożenie BIM odbywa się w ramach realizowanego przez muzeum Globalnego Planu Konserwacji, który finansowany jest przez Fundację Auschwitz-Birkenau.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.


Tzw. odcinek BI powstawał od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwszą z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.

Zobacz także

2024-05-04, godz. 13:00 "Zaginione miasto" - dokument o deportacji Żydów z Amsterdamu Holandia rozlicza się z przeszłością. Film dokumentalny "Zaginione miasto" pokazuje sposób, w jaki deportowano Żydów z Amsterdamu w czasie niemieckiej okupacji… » więcej 2024-05-04, godz. 11:00 45 lat temu Margaret Thatcher została pierwszą kobietą premierem w historii Wielkiej Brytanii 45 lat temu, 4 maja 1979 roku, Margaret Thatcher, nazywana "Żelazną Damą", została pierwszą kobietą premierem w historii Wielkiej Brytanii. Była również… » więcej 2024-05-04, godz. 09:00 Ulicami Wilna przejdzie "Parada Polskości" "Parada Polskości" przejdzie po południu czasu lokalnego (początek o godzinie 11.00 czasu obowiązującego w Polsce) ulicami Wilna. Pochód organizuje społeczność… » więcej 2024-05-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 maja » więcej 2024-05-03, godz. 13:00 80 lat temu żołnierze Kedywu przeprowadzili atak na niemieckie lotnisko w Warszawie 80 lat temu, w nocy z 3 na 4 maja 1944 roku, Oddział Specjalny "Osjan" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej zniszczył na wojskowym lotnisku na warszawskich… » więcej 2024-05-03, godz. 11:00 Mija 103. rocznica wybuchu III powstania śląskiego 103 lata temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, wybuchło III powstanie śląskie. Tak jak dwa poprzednie zrywy, miało na celu przyłączenie Górnego Śląska… » więcej 2024-05-03, godz. 08:15 Centralne obchody Święta Konstytucji Koncerty, pikniki, wystawy plenerowe i oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Polska uczci dziś (3.05) 233. rocznicę uchwalenia… » więcej 2024-05-03, godz. 08:00 233 lata temu została uchwalona Konstytucja 3 maja Dziś przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa… » więcej 2024-05-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 maja » więcej 2024-05-02, godz. 13:00 79 lat temu został zdobyty Berlin 79 lat temu, 2 maja 1945 roku, wojska radzieckie wraz z oddziałami 1. i 2. Armii Wojska Polskiego zdobyły Berlin. Polacy zawiesili biało-czerwoną flagę na… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »