Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Rozpoczyna się XVII Festiwal Warszawski Niewinni…
2022-11-17, 10:00 Autor: Anna Kruszyńska / PAP

Rozpoczyna się XVII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje [źródlo: Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje/facebook]
Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje [źródlo: Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje/facebook]
Kryzys. Znów damy radę! – pod takim hasłem Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje XVII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje. "Kryzys jest stałą cechą życia w każdym wielkim mieście, ale warszawiacy zawsze potrafili stawić czoła przeciwnościom" – mówi PAP Jan Ołdakowski, dyrektor MPW. Festiwal trwa do 4 grudnia.

Więcej na: Niewinni Czarodzieje

Festiwal powstał w 2006 r. "Wówczas chcieliśmy pokazać przełom 1956 r., jednak nie opowiadając o polityce, a ukazując życie kulturalne. Bohaterami pierwszego festiwalu byli Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda i Roman Polański" – przypomniał w rozmowie z PAP Jan Ołdakowski. Jak zaznaczył, „dzisiejsza rzeczywistość jest zupełnie inna niż ta, która towarzyszyła pierwszej odsłonie festiwalu". "Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony atakuje nas kryzys. To słowo groźne, niepokojące, które kojarzy się z zagrożeniem" – powiedział.


To właśnie kryzys stał się tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje. "Kryzys jest doświadczeniem, z którym Warszawa w ciągu ostatnich stu lat borykała się wielokrotnie. Można nawet powiedzieć, że kryzys jest stałą cechą życia w każdym wielkim mieście" – podkreślił Jan Ołdakowski. Jak jednak zaznaczył, "warszawiacy umieją sobie z kryzysem poradzić, wręcz jedną z cech bycia warszawiakiem jest właśnie umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, których, zwłaszcza w XX w., w Warszawie było więcej, niż w innych dużych polskich miastach". "Dla pokolenia dwudziesto-, trzydziesto-, a nawet czterdziestolatków kryzys jest jednak doświadczeniem nowym" – zauważył Dariusz Gawin.


"Warszawiacy boją się nadchodzącej zimy. Wyobrażamy sobie, że być może będziemy spędzać ją w puchowych kurtkach pochyleni nad świeczką. W głowach wielu ludzi pojawiają się czarne scenariusze. Dlatego chcemy w tym roku pokazać kryzys jako coś, co jest częścią życia Warszawy" – zaznaczył dyrektor Ołdakowski.


"Podczas festiwalu zawsze proponowaliśmy wycieczkę w przeszłość. W tym roku proponujemy powrócić do przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy doszło do cywilizacyjnej zapaści" – powiedział wicedyrektor MPW oraz szef Instytutu Stefana Starzyńskiego Dariusz Gawin. Jedną z warszawskich odpowiedzi na kryzys jest m.in. humor. To właśnie w czasach kryzysu powstawały filmy Stanisława Barei "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Miś" czy serial "Alternatywy 4". "To są filmy, które nie tylko opowiadają o PRL-u, ale także o doświadczeniu kryzysu – o tym, że brakuje rzeczy, mieszkań, obowiązują kartki, a wszystko jest trudno dostępne" – przypomniał Dariusz Gawin. "Warto sięgnąć do doświadczeń kryzysu z okresu PRL-u i skonfrontować je z obecnymi lękami i niepokojami" – dodał.


W programie festiwalu znalazły się zarówno wydarzenia o charakterze rozrywkowym, jak i dyskusje na temat otaczającej rzeczywistości. W piątek 18 listopada w Centrum Praskim Koneser wystąpi Błażej Król, który podczas koncertu nawiąże do muzyki lat osiemdziesiątych. Po koncercie odbędzie się silent disco. W czwartek 24 listopada w Klubie Komediowym będzie można pośmiać się na rewii komediowej pt. "Tania rewia – kryzys to my umiemy!".


Tradycyjnie podczas festiwalu organizowany jest dancing. W tym roku odbędzie się on 26 listopada w klubie Palladium pod hasłem "Dla Alternatywy damy dancing". "Odwołujemy się do dziedzictwa Stanisława Barei, ponieważ dancing jest inspirowany odcinkiem +Dwudziesty stopień zasilania+ serialu +Alternatywy 4+" – wyjaśnił Dariusz Gawin. "Bareja potrafił zaproponować śmiech przez łzy w najgorszym momencie, czyli na początku lat osiemdziesiątych, kiedy dosłownie nie było niczego" – dodał. Podczas dancingu pod batutą Jakuba Lubowicza kryzysowe przeboje z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zagra Orkiestra Klubu Lokatorów, a goście specjalni – Paulina i Natalia Przybysz – wystąpią w repertuarze z lat osiemdziesiątych.


Tradycją festiwalu są również przedsięwzięcia kulturalne. W tym roku uczestnicy będą mogli zobaczyć sztukę "Komedianci. Rzecz o bojkocie"”. Spektakl został zainspirowany książką o tym samym tytule, która ukazała się w latach osiemdziesiątych w drugim obiegu i opowiadała o bojkocie artystów podczas stanu wojennego. Autorem scenariusza jest Huberta Sulima, a reżyseruje Jędrzej Piaskowski. Pokazy odbędą się 3 i 4 grudnia w mieszkaniu prywatnym przy ul. Pięknej 11b/8.


W programie festiwalu znalazły się także dyskusje, które odnoszą się do współczesnych kryzysów. W środę 23 listopada odbędzie się dyskusja pt. "Boomer manifesto? Kryzys wieku średniego kiedyś a dziś". "Podczas debaty pokażemy, jak zmieniało się pojęcie wieku średniego od czasów inżyniera Karwowskiego do dzisiejszego boomera. Będzie to zatem próba uchwycenia tego, jak kiedyś w kulturze postrzegano wiek średni i jak to jest dziś" – wyjaśnił Dariusz Gawin. Z kolei w środę 30 listopada odbędzie się debata o kryzysie klimatycznym pt. "Jak jest zima, to musi być zimno. Takie jest odwieczne prawo natury". Tytuł dyskusji ponownie nawiązuje do dziedzictwa Barei – jest to bowiem kwestia z filmu "Miś".


Ponadto podczas festiwalu odbędą się warsztaty, na których uczestnicy nauczą się dawać drugie życie swoim ubraniom. Jak przypomniał Dariusz Gawin, "w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych funkcjonowało się w rzeczywistości, w której przerabianie starych ubrań było czymś normlanym, w ten sposób radzono sobie z ich niedoborem".


Ponadto do 17 grudnia w Fotoplasitkonie Warszawskim będzie można zobaczyć wystawę "Stan wojenny. W obiektywie Chrisa Niedenthala". Wystawie towarzyszy przegląd filmów dokumentalnych Polskiej Kroniki Filmowej z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.


Podczas festiwalu odbędzie się także konkurs fotograficzny "Mój kawałek podłogi" na najciekawsze zdjęcie z rodzinnych archiwów wykonane w Warszawie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Nadesłane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.

Zobacz także

2023-03-15, godz. 16:00 70 zabytków na 770 -lecie Kluczborka Od dzisiaj w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku można oglądać wystawę „70 zabytków z okazji 770 lat Kluczborka" » więcej 2023-03-15, godz. 14:00 Wokół kozielskiego zamku Muzeum Ziemi Kozielskiej cały czas organizuje warsztaty i lekcje muzealne. » więcej 2023-03-15, godz. 12:00 Z historii pewnego Beliniaka W panteonie Sokołów Lwowskich znalazł się też legendarny Beliniak pułkownik Jan Lewandowski, który karierę kawalerzysty rozpoczął w Strzelcu we Lwow… » więcej 2023-03-15, godz. 11:00 80 lat temu Niemcy wymordowali rodzinę Baranków i ukrywaną przez nich rodzinę żydowską 80 lat temu - 15 marca 1943 roku - w Siedliskach w Małopolsce Niemcy wymordowali rodzinę Baranków i czterech ukrywanych przez nich Żydów. Ofiarami zbrodni… » więcej 2023-03-15, godz. 10:00 45 lat temu zmarł Aleksander Kamiński, żołnierz AK, autor "Kamieni na szaniec" 45 lat temu, 15 marca 1978 roku, zmarł Aleksander Kamiński, wybitny działacz harcerski, żołnierz Armii Krajowej, autor wydanej konspiracyjnie książki o… » więcej 2023-03-15, godz. 09:00 75 lat temu komunistyczny sąd skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego 75 lat temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej, jednego z… » więcej 2023-03-15, godz. 08:00 Ks. Franciszek Blachnicki został otruty Śmierć założyciela Ruchu Światło-Życie księdza Franciszka Blachnickiego wynikała z otrucia - poinformowali na wspólnej konferencji prokurator generalny… » więcej 2023-03-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 15 marca » więcej 2023-03-14, godz. 16:00 O zwyczajach kawaleryjskich Już w czwartek w Muzeum Śląska Opolskiego kolejne spotkanie z cyklu "Historia galopem. Rzecz o kawalerii". » więcej 2023-03-14, godz. 14:00 Historyk IPN o konkursie "Polskie serce pękło - Katyń 1940" Profesor Tadeusz Wolsza, przewodniczący kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a także przewodniczący jury konkursu "Polskie serce pękło - Katyń 1940" powiedział… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »