Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Podyplomowe studia na temat korzeni totalitaryzmu…
2022-08-09, 12:03 Autor: Marek Szafrański / PAP

Podyplomowe studia na temat korzeni totalitaryzmu w Muzeum Auschwitz

Brama "Arbeit Macht Frei", Auschwitz [pixabay.com]
Brama "Arbeit Macht Frei", Auschwitz [pixabay.com]
Studia podyplomowe „Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa” przeprowadzą wspólnie Uniwersytet SWPS oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Rozpoczęła się rekrutacja – podało muzeum.
„Celem studiów jest przede wszystkim dostarczenie wiedzy na temat mechanizmów totalitaryzmów XX w., w tym głównie nazizmu, Holokaustu z uwzględnieniem roli obozu Auschwitz, innych ludobójstw, jak również przedstawienie nowoczesnych metod pracy z tak trudnym tematem. Zależy nam na uwrażliwieniu słuchaczy na cierpienie i krzywdę ludzką, do których prowadzi obojętność na antysemityzm, rasizm, prześladowania, wojnę” – powiedział rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.


Zdaniem prof. Uniwersytetu SWPS Adama Szpaderskiego, wydawać by się mogło, że w ramach studiów mowa będzie wyłącznie o historii. „To nie jest prawdą. Prawdziwym ich celem jest odniesienie do współczesności i pokazanie mechanizmów zła (…) tak dotkliwie dotykającego nas wszystkich. Te studia dają również unikalne instrumenty radzenia sobie z zagrożeniami” – powiedział.


Wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk zaznaczył, że o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach, można uczyć wszędzie. „Jednak edukacja w Miejscu Pamięci ma wyjątkowy wymiar. To, co jest naszą misją: uczyć, edukować o tym, co tu się wydarzyło, jest jednym z najważniejszych zadań. W tej chwili eksperci muzeum łączą siły z Uniwersytetem SWPS, aby zaproponować studia, będące wyprawą do korzeni totalitaryzmów XX w.” – podkreślił.


Rzecznik oświęcimskiej placówki Bartosz Bartyzel poinformował, że adresatami studiów są przede wszystkim nauczyciele historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, religii lub etyki, ale także przewodnicy, edukatorzy, pracownicy muzeów i miejsc pamięci. Rekrutacja już się rozpoczęła.


Zajęcia realizowane będą w językach polskim i angielskim. „Program zajęć dwusemestralnych studiów obejmuje 200 godzin i podzielony jest na cztery bloki tematyczne: polityka i ideologia, zagłada - studium różnych kultur pamięci, Holokaust ze szczególnym uwzględnieniem roli KL Auschwitz i inne ludobójstwa XX w. oraz edukacja w miejscach pamięci” – wskazał Bartyzel.


Zajęcia będą odbywały się w soboty i niedziele, maksymalnie dwa razy w miesiącu. Prowadzone będą w formie warsztatów, seminariów i wykładów.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Zobacz także

2024-04-13, godz. 09:00 84. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego 84 lata temu, w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku, rozpoczęła się druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego… » więcej 2024-04-13, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 13 kwietnia » więcej 2024-04-12, godz. 12:00 19 kwietnia - w 81 rocznicę powstania w warszawskim getcie - akcja Żonkile odbywać się będzie w Warszawie, w Polsce… Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile, będącą częścią obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania… » więcej 2024-04-12, godz. 11:00 Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne… » więcej 2024-04-12, godz. 10:00 Premier Estonii i dyrektor IPN upamiętnili Zbrodnię Katyńską Premier Estonii Kaja Kallas i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich… » więcej 2024-04-12, godz. 09:00 95 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP "Wilk" 95 lat temu, 12 kwietnia 1929 roku, we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny - ORP "Wilk". Mimo oficjalnego zakończenia budowy wciąż trwało… » więcej 2024-04-12, godz. 00:20 Kalendarium historyczne 12 kwietnia » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 IPN - Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa… » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 W Lublinie wystawa o zbrodni katyńskiej Wystawę "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit" będzie można oglądać w Lublinie. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji… » więcej 2024-04-11, godz. 11:00 Dyskusja „Zbrodnia Katyńska. Wołanie o prawdę i sprawiedliwość” Z okazji przypadającego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o sowieckim… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »