Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Komisja łączności z Polakami za granicą potępiła…
2022-07-07, 09:30 Autor: Wiktoria Nicałek / PAP

Komisja łączności z Polakami za granicą potępiła zniszczenie kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach

Kwatera żołnierzy AK w Mikuliszkach przed dewstacją. [Fot. Marek Zaniewski / Facebook]
Kwatera żołnierzy AK w Mikuliszkach przed dewstacją. [Fot. Marek Zaniewski / Facebook]
Sejmowa komisja ds. łączności z Polakami za granicą przyjęła w środę stanowisko, w którym potępiła zniszczenie kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach, wezwała władze białoruskie do wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawców niszczenia polskich miejsc pamięci i zaprzestania kampanii ich dewastacji.
W Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK, poległych w 1944 roku; nie pozostał żaden z 22 krzyży postawionych w tym miejscu pamięci.


Na środowym posiedzeniu sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że to nie pierwszy przypadek braku poszanowania miejsc pamięci na Białorusi, ale według niego szczególnie wymowny, bo dotykający miejsc pochówku, co stanowi przypadek wyjątkowo barbarzyński, drastyczny i oburzający.


Wiceszef MSZ mówił, że sposób postępowania - użycie buldożerów, zrównanie kwatery z ziemią i posypanie jej piaskiem - wskazuje na inspirację ze strony miejscowych władz. Podkreślił, że zniszczenie nagrobków i zbezczeszczenie poległych żołnierzy zostało uznane przez MSZ za bezprecedensowy pakt barbarzyństwa łamiący wszelkie standardy, nie mówiąc o obowiązujących ustaleniach i umowach dwustronnych.


Stwierdził, że to kolejny akt działań białoruskich wymierzonych w relacje z Polską. Podkreślił, że polski resort dyplomacji korzystając ze wszystkich możliwych sposobów wyraził "ostrą dezaprobatę dla wydarzeń na Białorusi". Relacjonował, że 30 czerwca polski chargé d’affaires Marcin Wojciechowski zainicjował spotkanie w białoruskim MSZ z zastępcą dyrektora departamentu Ameryki i Europy, którego głównym tematem była kwestia niszczenia polskich miejsc pamięci na Białorusi.


Dodał, że 1 lipca MSZ wydało oświadczenie potępiające akty wandalizmu oraz apel o ukrócenie tego typu działań i ukaranie jego sprawców. Z kolei we wtorek - przypomniał vel Sęk - MSZ wydało kolejne oświadczenie protestacyjne, a w trybie pilnym do MSZ wezwany został chargé d’affaires Białorusi, któremu przekazano ostry protest ze strony polskiej - usłyszał on między innymi, że niszczenie grobów i miejsc pamięci pokazuje barbarzyństwo obecnego reżimu.


Wiceszef MSZ podkreślił, że ostatnio kontakty z władzami białoruskimi były bardzo utrudnione, a polskie działania dyplomatyczne jak dotąd odnoszą "nikły" skutek. "Mimo to nie ustajemy w staraniach, by ta sytuacja uległa zmianie" - zapewnił. Wskazał, że Polska domaga się respektowania miejsc pamięci i poszanowania mogił, a MSZ podkreśla, że państwo, które tej normy nie respektuje, stawia się poza nawiasem cywilizowanego świata.


Szef komisji Robert Tyszkiewicz (KO) ocenił, że bezczeszczenie miejsc pamięci, a szczególnie grobów, stanowi przekroczenie ostatniej granicy cywilizacyjnej. Stwierdził, że pokazuje to, iż kampania antypolska na Białorusi wkracza "w barbarzyńską fazę", a sprawa jest "krytycznie ważna" jeśli chodzi o sytuację mniejszości polskiej na Białorusi. Zaproponował, by komisja przyjęła stanowisko i zaproponował jego treść. Zostało ono przyjęte przez komisję jednogłośnie.


"Komisja łączności z Polakami za granicą stanowczo potępia akt państwowego wandalizmu - zniszczenia kwatery cmentarnej polskich żołnierzy AK w Mikuliszkach. Jest on haniebnym czynem zrealizowanym z atmosferze oszczerczej, antypolskiej kampanii forsowanej przez białoruskie władze. Stanowczo potępiamy niszczenie polskich miejsc pamięci zlokalizowanych na terenie Grodzieńszczyzny: w Bogdanach, Dyndyliszkach, Jodkiewiczach, Jeremiczach, Iwiu i Oszmianie" - głosi stanowisko.


Posłowie wskazali, że bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej i pamięć o ich walce "jest i pozostanie na zawsze trwałym śladem polskości na Białorusi". Wyrazili też wdzięczność Polakom żyjącym na Białorusi za kultywowanie pamięci poległych.


"Zniszczenie cmentarza żołnierzy AK w Mikuliszkach łamie wszelkie międzynarodowe standardy poszanowania grobów wojennych, miejsc pamięci i szacunku dla zmarłych. Wzywamy władze białoruskie do natychmiastowego wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawców zniszczenia polskich miejsc pamięci i zaprzestania kampanii ich dewastacji, zabezpieczenia polskich cmentarzy oraz poszanowania pamięci poległych" - głosi stanowisko komisji.

Zobacz także

2024-04-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 17 kwietnia » więcej 2024-04-16, godz. 16:30 Hejnał mariacki. Najstarsza na świecie cykliczna audycja radiowa 16 kwietnia 1927 roku Polskie Radio po raz pierwszy transmitowało w południe hejnał wprost z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Od tego czasu rozbrzmiewa… » więcej 2024-04-16, godz. 15:57 Do Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie przekazany dziennik Aliny Janowskiej Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogacą się dzisiaj o dziennik Aliny Janowskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, aktorki teatralnej, filmowej i… » więcej 2024-04-16, godz. 11:00 Rusza nabór do konkursu Do hymnu Ruszył nabór do konkursu Do hymnu. Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w nim szkoły podstawowe działające w Polsce i przy placówkach dyplomatycznych… » więcej 2024-04-16, godz. 09:00 95 lat temu urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis" 95 lat temu, 16 kwietnia 1929 roku, urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis", żołnierz Szarych Szeregów i oddziału dywersji bojowej Kedywu "Agat", później… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 16 kwietnia » więcej 2024-04-15, godz. 15:00 80 lat temu doszło do niemiecko-ukraińskiej zbrodni na Polakach w Chodaczkowie Wielkim 80 lat temu, w nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 roku, policjanci z 4. Pułku Policji SS, sformowanego z ukraińskich ochotników z Galicji pod dowództwem niemieckim… » więcej 2024-04-15, godz. 13:00 W roku 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli Pakiet edukacyjny dla nauczycieli, edukatorów, pracowników instytucji kultury oraz uczniów przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie… » więcej 2024-04-15, godz. 11:00 Wyłoniono laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej wyłoniono w niedzielę w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzcą został uczeń II Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2024-04-15, godz. 09:00 Ulicami Warszawy przeszedł XVII Katyński Marsz Cieni Ponad 250 rekonstruktorów przeszło ulicami Warszawy w 17. Katyńskim Marszu Cieni. To hołd dla 22 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »