Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim…
2022-06-30, 12:15 Autor: Krzysztof Wójcik / PAP

W kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim pochowano kpt. Władysława Dobrowolskiego

kpt. Władysław Dobrowolski [fot. Muzeum II wojny światowej]
kpt. Władysław Dobrowolski [fot. Muzeum II wojny światowej]
W środę odbyły się na Cmentarzu Łostowickim uroczystości pogrzebowe byłego żołnierza Armii Krajowej i działaczowi antykomunistycznej opozycji śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego. W pożegnaniu kapitana brał udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Więcej na: Instytut Pamięci Narodowej
Uroczystości rozpoczęła w środę przed południem msza św. w kościele NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku Przymorzu. Pogrzeb kpt. Władysława Dobrowolskiego odbył się w kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim. W uroczystościach wzięła udział rodzina, byli żołnierze Armii Krajowej, działacze opozycji, delegacja "Solidarności", kibice Lechii Gdańsk oraz delegacja Instytutu Pamięci Narodowej.


"Nie mogę inaczej niż przyjacielem nazwać osoby, dzięki której mam dziś smutny zaszczyt przemawiać, jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej. To nikt inny, jak kapitan Władysław Dobrowolski przez ostatnie piętnaście lat, jak niegasnący, jasny, pełen nadziei płomień, rozgrzewał w sercu moim i sercach moich rówieśników, którzy są dzisiaj tutaj, żar wielkiej miłości do historii, do Polski i do Rzeczpospolitej. Sam, gdy miał niespełna szesnaście lat, wstąpił do Armii Krajowej. Złożył przysięgę i walczył o wolną, niepodległą Polskę. Już wówczas był bohaterem, choć sam nigdy tak by się nazwał" – mówił na cmentarzu w Gdańsku prezes IPN Karol Nawrocki.


Kapitan Władysław Dobrowolski podczas wojny podlegał Augustowi Emilowi Fieldorfowi "Nilowi". Miłość do ojczyzny wyniósł z rodzinnego domu o tradycjach wojskowych. Pradziadek kapitana walczył w powstaniu listopadowym, a dziadek w styczniowym.


Z Pomorzem Dobrowolski związał się w 1947 roku. Był absolwentem Wyższej Szkoły Handlu Morskiego (1950) i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (1965). Po wojnie pracował w branży rybołówstwa i okrętowej. Współorganizował działania Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku (1979–1980).


Dobrowolski od sierpnia 1980 był działaczem "Solidarności", członkiem Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych przy Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim "S" Gdańsk oraz zastępcą kierownika Wszechnicy Związkowej "S".


W stanie wojennym działał w podziemnej „Solidarności”. Współorganizował spotkania Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, współpracował z podziemnym "Biuletynem" Tymczasowej Komisji Zakładowej Stoczni Gdańskiej, był też członkiem redakcji "Informatora" Tymczasowej Komisji Zakładowej Gdańskiej Stoczni Remontowej.


Dobrowolski był rozpracowywany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. "Kolporterzy" (1984). W latach osiemdziesiątych organizował protesty i referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu (1986–1990). Był też współzałożycielem Oddziału Gdańskiego Polskiego Klubu Ekologicznego i Fundacji Poszanowania Energii na Politechnice Gdańskiej.


Działał też w organizacjach kombatanckich: Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich oraz Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kpt. Dobrowolski był wielokrotnie odznaczany m.in.: Medalem Wojska (1948, Londyn), Krzyżem Partyzanckim ZBoWiD (1980, nie przyjął), Krzyżem AK (1982, Londyn), Krzyżem Semper Fidelis i Złotym Krzyżem Zasługi (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).


Kapitan był laureatem I edycji Nagrody Honorowej "Świadek Historii" w 2014 r. w Oddziale IPN w Gdańsku.

Zobacz także

2024-09-24, godz. 13:00 Śledztwa ws. śmierci Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka „żmudne i długotrwałe” Wciąż nie wiadomo, jak długo potrwają śledztwa ws. śmierci Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka prowadzone pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2024-09-24, godz. 11:00 Wystawa "Oręż Niepodległej 1944" w Nowym Jorku Unikalne mundury wojskowe, dokumenty, ordery, odznaczenia, modele samolotów z lat II wojny światowej - to tylko część eksponatów na nowojorskiej wystawie… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 Minęła rocznica Aktion Saybusch; Niemcy wysiedlili z Żywiecczyzny 20 tys. Polaków 84 lata temu Niemcy rozpoczęli akcję pod kryptonimem Aktion Saybusch, czyli Akcja Żywiec. Polegała na wysiedleniu Polaków z Żywiecczyzny wcielonej do III… » więcej 2024-09-24, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 24 września » więcej 2024-09-23, godz. 16:00 Zawodowi historycy nie muszą walczyć o widzialność i klikalność (wywiad) Polscy historycy i historyczki podejmują badania nad wieloma ważnymi dziedzinami. Także zupełnie nowymi. Nie powinni ścigać się z nikim na widzialność… » więcej 2024-09-23, godz. 15:00 Muzeum Auschwitz: sesja poświęcona buntowi Sonderkommando w Birkenau Buntowi więźniów z Sonderkommando w obozie Auschwitz II-Birkenau, do którego doszło 7 października 1944 roku, poświęcona będzie sesja edukacyjna online… » więcej 2024-09-23, godz. 14:30 Stowarzyszenie "Rodzina Ponarska" na obchodach Dnia Zagłady Żydów Litewskich w Ponarach [DŹWIĘK] W podwileńskich Ponarach uczczono pamięć ofiar Holokaustu. Na Litwie 23 września jest obchodzony jako Dzień Zagłady Żydów Litewskich. Ponary stały się… » więcej 2024-09-23, godz. 09:00 85 lat temu wskutek bombardowań zamilkła rozgłośnia Polskiego Radia - Warszawa II 85 lat temu, 23 września 1939 roku, kilka minut po godzinie 15-tej, po zbombardowaniu przez Niemców elektrowni na warszawskim Powiślu, przerwała emisję stałego… » więcej 2024-09-23, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 23 września » więcej 2024-09-22, godz. 11:00 85 lat temu Lwów skapitulował przed Armią Czerwoną 85 lat temu, 22 września 1939 roku, załoga Lwowa, pod dowództwem generała Władysława Langnera, nie chcąc oddać miasta w ręce Niemców, skapitulowała… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »