Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » „Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych…
2022-05-24, 11:14 Autor: Andrzej Pawluszek

„Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii”, którzy nie zostali rozliczeni..

Ferdinand Porsche prezentuje Adolfowi Hitlerowi model volkswagena [Źródło: Deutsches Historischer Museum]
Ferdinand Porsche prezentuje Adolfowi Hitlerowi model volkswagena [Źródło: Deutsches Historischer Museum]
Autor książki „Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii” David de Jong powiedział w wywiadzie dla holenderskiego dziennika „De Volkskrant”, że brak woli do rozliczania po wojnie „nazistowskich miliarderów”, wynikała przede wszystkim z postawy USA i innych mocarstw zachodnich, które w obliczu zagrożenia komunizmem potrzebowały stabilnych gospodarczo Niemiec Zachodnich.
De Jong opisuje w swojej książce historię pięciu niemieckich rodzin, które wzbogaciły się dzięki współpracy z nazistami - Quandt, Flick, Von Finck, Porsche-Piëch i Oetker. Przypomina on, że dorobiły się one fortun m.in. na produkcji broni na dużą skalę, wykorzystywaniu niewolniczej pracy oraz kupowaniu żydowskich przedsiębiorstw po okazyjnych cenach.


Książka dziennikarza holenderskiej gazety „Financeele Dagblad” została entuzjastycznie przyjęta na arenie międzynarodowej. Prawa do pozycji wydanej przez giganta wydawniczego HarperCollins, sprzedano już w 17 wersjach językowych.


W ocenie autora kraje Zachodu chciały wykorzystać wiedzę ekonomiczną i umiejętności „cynicznych i kontrowersyjnych przedsiębiorców”. Było to, zdaniem dziennikarza, konieczne aby wzmocnić siłę gospodarczą RFN w obliczu ekspansji komunizmu.


De Jong opisuje historię jednego z owych „cynicznych przedsiębiorców” - Günthera Quandta (1881-1954). Stał się on się głównym dostawcą broni, amunicji i akumulatorów samochodowych dla niemieckiej armii, począwszy od lat 30. XX wieku.


Pomimo wykorzystywania w swoich fabrykach niewolniczej pracy robotników przymusowych, po wojnie Quandt spędził niespełna dwa lata w obozie internowania, po jego śmierci synowie Herbert i Harald powiekszyli pokaźną fortunę rodziny, która obecnie obejmuje około 47 proc. udziałów kontrolnych w koncernie BMW.


Wnuk Günthera, Stefan uważa, że jego dziadek wcale nie był antysemitą i jedynie „skorzystał z możliwości oferowanych przez Hitlera”. „Zatrudnienie robotników przymusowych było w tamtym czasie niezbędne do utrzymania produkcji” – uważa Stefan Quandt.


Również wnuczka Günthera Quandta, Susanne Klatten, która, jak przypomina „De Volkskrant”, jest obecnie najbogatszą Niemką, powiedziała o swoim ojcu, że „nigdy nie straci dla niego szacunku”.


Gazeta przypomina, że w 2007 r. opublikowano wyniki badań, z których wynika, że „ojciec i syn Quandt są nierozerwalnie związani ze zbrodniami nazistów”.


Kolejnym „nazistowskim miliarderem”, był Rudolf-August Oetker (1916-2007), który zgłosił się na ochotnika do Waffen-SS i zbudował fortunę częściowo karmiąc armię Hitlera puddingiem błyskawicznym produkowanym przez swoją firmę - Dr Oetker. W jego fabrykach również wykorzystywano pracę robotników przymusowych.


Po wojnie spadkobiercy Oetkera nadal utrzymywali dwie fundacje z imionami i nazwiskami ojca i dziadków, z których „wszyscy byli oddanymi nazistami”, jak przypomina De Jong.


W jego ocenie wszystkie niemieckie dynastie łączyła jedna cecha – czysta chciwość. „Oni robili interesy niezależnie od systemu, czy to była Republika Weimarską, nazistowskie Niemcy czy RFN” – powiedział „De Volkskrant” dziennikarz.

Zobacz także

2022-08-09, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 9 sierpnia.. » więcej 2022-08-08, godz. 12:02 Muzeum Auschwitz wydało wspomnienia byłego więźnia Aleksandra Kalczyńskiego Muzeum Auschwitz wydało wspomnienia Aleksandra Kalczyńskiego, byłego więźnia niemieckich obozów Auschwitz oraz Sachsenhausen. „To chwytająca za serce… » więcej 2022-08-08, godz. 11:00 Nowe nabytki muzeum w Jarosławiu - plan miasta z 1777 r. i teka grafik z Wielkiej Wojny O dwa wyjątkowe eksponaty: unikatowy, rękopiśmienny plan miasta z 1777 r. oraz rzadką tekę grafik pt. „Galicja 1915” autorstwa Luigiego Kasimira wzbogaciło… » więcej 2022-08-08, godz. 10:07 70 lat temu na Rakowieckiej zamordowano sześciu pilotów Wojska Polskiego 70 lat temu, 7 sierpnia 1952 r., w murach więzienia mokotowskiego rozstrzelanych zostało sześciu oficerów lotników oskarżonych o „udział w spisku mającym… » więcej 2022-08-08, godz. 09:00 Jesienią poznamy wyniki prac badawczych prowadzonych w pałacu w Rozkochowie Po tym, jak barokowy pałac w Rozkochowie 1,5 roku temu zmienił właściciela, w obiekcie cały czas prowadzone są prace badawcze. Te mają dać odpowiedź m.in… » więcej 2022-08-08, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 8 sierpnia.. » więcej 2022-08-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 7 sierpnia.. » więcej 2022-08-06, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 6 sierpnia.. » więcej 2022-08-05, godz. 12:00 Dziś mija 60 lat od śmierci Marilyn Monroe Marilyn ma w sobie coś z Charliego Chaplina i Grety Garbo. To pierwsza w pełni świadoma i autentyczna aktorka od czasów Garbo. Marilyn to kino w czystej postaci… » więcej 2022-08-05, godz. 11:02 80 lat temu prof. Jan Piekałkiewicz został Delegatem Rządu na Kraj 80 lat temu, 5 sierpnia 1942 r., premier RP gen. Władysław Sikorski mianował Jana Piekałkiewicza Delegatem Rządu na Kraj. Po kilku miesiącach jego misja… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »