Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Tegoroczna Opolska Noc Muzeów m.in. w skansenie…
2022-05-12, 12:10 Autor: Marek Szczepanik

Tegoroczna Opolska Noc Muzeów m.in. w skansenie wsi i wśród lamp rentgena

Noc Muzeów w Opolu [fot. Facebook]
Noc Muzeów w Opolu [fot. Facebook]
W tegorocznej, 14. edycji nocy Muzeów na terenie Opola, weźmie udział dziesięć jednostek kultury. Wśród nich jest m.in. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Archiwa Państwowe, Muzeum Lamp Rentgenowskich i Muzeum Wsi Opolskiej.

Więcej na: Facebook/ Noc Muzeów w Opolu
Tegoroczna, 14. edycja Nocy Muzeów będzie miała miejsce 14 maja. Do akcji przyłączyło się dziesięć jednostek kultury w stolicy regionu. Jak zapewniają, dla wszystkich zainteresowanych przygotowano coś atrakcyjnego.


Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza do udziału w teście wiedzy czytelniczej, a dzieci będą mogły spróbować swych sił jako iluminatorzy tekstów. Miłośnicy historii będą mogli wysłuchać wykładu na temat Księgi Głubczyckiej i na własne oczy zobaczyć ten zabytek. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych będzie można zobaczyć wystawę maskotek używanych przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, w Muzeum Śląska Opolskiego zapoznać się z tajnikami tkactwa, a w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego poznać tajemnice opolskich aptekarzy.


Politechnika Opolska zaprasza do największego w Polsce muzeum lamp rentgenowskich na wykład o promieniowaniu i pokaz wyładowaniań elektrycznych w laboratorium wysokich napięć. Ci, którzy wolą bardziej stabilną atmosferę, mogą odwiedzić Wieżę Piastowską lub Zamek Górny, w których przygotowane będą warsztaty dla najmłodszych.


Dużo atrakcji przygotowano w Muzeum Wsi Opolskiej. Razem z przewodnikiem będzie można obejrzeć zabytkowy młyn, uczestniczyć w pokazie haftu krzyżykowego, rzeźby w drewnie, a także posmakować tradycyjnego chleba wypieczonego w zabytkowym piecu z Rudziczki. Przewidziano także nocne zwiedzanie chałup i wiatraka. (PAP)


autor: Marek Szczepanik

Zobacz także

2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »