Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPam…
2022-01-25, 12:05 Autor: Anna Kruszyńska

MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPamiątka

MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPamiątka
MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPamiątka
Muzeum Historii Polski udostępniło wystawę internetową „#MojaPamiątka”, na której można zobaczyć m.in. legitymację wojskową uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, decyzję o internowaniu w stanie wojennym jednego z działaczy Solidarności czy powojenną korespondencję z ocalonymi z Holokaustu.

Więcej na #MojaPamiątka


Wystawa stanowi podsumowanie akcji społecznej zainicjowanej w 2020 r. przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Była ona skierowana do osób po 60. roku życia i zachęcała do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Punktem wyjścia opowieści miało być było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum. Prace mogły być przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu na blogu lub w kanale w mediach społecznościowych.


Jak poinformowało Muzeum Historii Polski, w ramach akcji zostało nadesłanych kilkaset relacji i wspomnień. Zespół ekspertów stworzył z nich wystawę – opowieść o losach polskich rodzin w czasach wojny i pokoju.


„Otrzymaliśmy niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych” – powiedziała Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka, cytowana w informacji przesłanej PAP. „Wiele prac jest bardzo obszernych i często poruszają one wiele wątków, zarówno tych rodzinnych, jak i tych z historii Polski” - dodała.


Wirtualna wystawa #MojaPamiątka prezentuje najciekawsze prace nadesłane do Muzeum. Pokazane zostały one w porządku chronologicznym. Najstarsze z rodzinnych opowieści sięgają początków XIX wieku, a te najnowsze dotyczą schyłku PRL. Poszczególne okresy polskiej historii, z którymi nierozerwalnie wiążą się losy polskich rodzin, zostały umieszczone na osi czasu po lewej stronie ekranu. Można więc zwiedzać wystawę po kolei lub wybrać konkretny okres. Przy każdej z prezentowanych pamiątek znajduje się krótki opis, który można rozwinąć, aby dowiedzieć się więcej o bohaterach opowieści, przeczytać fragmenty nadesłanych prac, obejrzeć dodatkowe fotografie, a także pobrać całą pracę w pliku PDF.


Niektóre z nadesłanych prac opowiadały o losach kilku pokoleń lub o wydarzeniach odnoszących się do różnych okresów w historii. W takich sytuacjach na dole strony zostały zamieszczone odsyłacze do innej pamiątki pochodzącej z tego samego źródła, by odbiorca mógł prześledzić wcześniejsze i późniejsze losy danej rodziny. Część prac została także zaprezentowana nie na osi czasu, lecz w zakładce „Dodatkowe materiały” znajdującej się na górnym pasku. Można je pobrać w formie plików PDF.


Wśród pamiątek można zobaczyć m.in. legitymację wojskową uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, decyzję o internowaniu w stanie wojennym jednego z działaczy Solidarności czy powojenną korespondencję z ocalonymi z Holokaustu, a także ślubne fotografie, zdjęcia z dzieciństwa i młodości, listy i dokumenty czy nawet świadectwo obowiązkowego szczepienia przeciw ospie prawdziwej, której epidemia nawiedziła Wrocław latem 1963 roku.


Jedną z pamiątek jest Miś z Warszawy. Elżbieta Czechowicz w swoich wspomnieniach opowiedziała o trudnym dzieciństwie w powojennej Łodzi. „Czteroosobowa rodzina zajmowała niewielki pokój bez zaplecza sanitarnego. Ojciec, przedwojenny urzędnik pracujący w Radzie Narodowej w Łodzi, bezskutecznie próbował poprawić warunki życia rodziny. Kierownik Wydziału Lokalowego powiedział mu, że musi zapisać się do partii, aby uzyskać przydział na większy lokal. Dopiero po jedenastu latach, w 1957 roku, udało im się przeprowadzić do własnego mieszkania. Pewnego dnia dziewczynkę spotkała niespodzianka – tata przyniósł jej zabawkę podarowaną przez znajomą z pracy. Miś należał do jej córki, która zginęła podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku” – tak Elżbieta Czechowicz opisywała historię niedźwiadka.


Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Organizatorami są Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

Zobacz także

2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej 2024-04-23, godz. 09:00 460 lat temu urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor 460 lat temu - 23 kwietnia 1564 roku - urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor, uważany za geniusza pióra i teatru. Dziś przypada… » więcej 2024-04-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 18:18 Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji „Wiejskie chaty pośród drzew” można oglądać od 26 kwietnia Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha, czyli "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można oglądać od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła… » więcej 2024-04-22, godz. 23:42 Od 21 maja Pałac Rzeczypospolitej będzie dostępny dla zwiedzających Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie z unikatowym zbiorami Biblioteki Narodowej stanie się dostępny dla zwiedzających. Po remoncie zabytek będzie można zwiedzać… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »