Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podz…
2021-09-27, 18:12 Autor: Witold Wośtak

W 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

[Fot.Witold Wośtak, w 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego przed obeliskiem w Opolu]
[Fot.Witold Wośtak, w 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego przed obeliskiem w Opolu]
[Fot.Witold Wośtak, w 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Opolu]
[Fot.Witold Wośtak, w 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Opolu]
[Fot.Witold Wośtak, w 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Opolu]
[Fot.Witold Wośtak, w 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Opolu]
Msza święta, salwa honorowa, apel pamięci, złożenie kwiatów i odczytanie listu od premiera Mateusza Morawieckiego. Tak wyglądały dzisiejsze (27.09) uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej w Opolu, związane z 82. rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Tajne struktury państwowe były sygnałem, że mimo przegrania kampanii wrześniowej Polacy nie poddadzą się niemieckiemu i sowieckiemu okupantowi. Helena Kamerska, pseudonim "Halina", była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego.

- We wrześniu 1939 roku mieliśmy jeszcze warunki do walki - wspomina. - Wtedy mieliśmy jeszcze dość dużo broni oraz wyżywienia, także dopiero w drugim miesiącu walk było ciężko. Mieliśmy coraz mniej uzbrojenia i jedzenia. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy będziemy walczyć dalej, czy też nie. Kiedy dowiedzieliśmy się o zawieszeniu broni, ta informacja była dla nas bardzo niemiła - wręcz rozpacz.

Wojewoda Sławomir Kłosowski ocenia Polskie Państwo Podziemne jako ewenement na skalę europejską. - Cieszy mnie, że spotyka się dzisiaj pokolenie starsze i młodsze - dodaje.

- To znaczy, że walka i najcięższa ofiara tych ludzi nie poszła na marne. My kontynuujemy oraz podtrzymujemy to wszystko. Oby tak było w dalszym ciągu, ażeby na tych podwalinach i fundamencie walki o niepodległość oraz poświęcenia budować przyszłość zasobnej i dostatniej ojczyzny.

Zdaniem Przemysława Zycha, wiceprezydenta Opola, Polskie Państwo Podziemne dawało nadzieję i pokazało, że nasza ojczyzna nie poddaje się.

- Ta nadzieja rodziła się i być może faktycznie była dostrzegalna przez pryzmat chociażby pewnych działań. Nie chodzi wyłącznie o te podejmowane w sferze zbrojnej. Słyszeliśmy przecież tutaj o sądownictwie, wywiadzie i szkolnictwie. To dawało nadzieję, że kiedyś wojna skończy się, okupant zostanie pokonany i będziemy mogli żyć w wolnym kraju.

27 września 1939 r. w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski, tajna organizacja niepodległościowa stanowiąca zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego. Także w tym dniu powstały Szare Szeregi.
Przypomnijmy Szare Szeregi to – kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP, potocznie także całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej 1939–1945.
Dodajmy, również 27 września obchodzone jest Święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »