Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku…
2021-09-19, 13:17 Autor: Grzegorz Frankowski

Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich odbyły się przed południem 18.09 uroczystości upamiętniające 75 rocznicę mordu na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu VII Śląskiego kpt. Henryka Flamego, ps."

[Fot.Grzegorz Frankowski, Miejsce pamięci pomordowanych żołnierzy NSZ-u ,Malerzowice Wielkie ]
[Fot.Grzegorz Frankowski, Miejsce pamięci pomordowanych żołnierzy NSZ-u ,Malerzowice Wielkie ]
Malerzowice Wielkie to jedno z trzech miejsc, gdzie zamordowano partyzantów przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i rodziny pomordowanych złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom.

W ramach prowadzonej w 1946 roku na Opolszczyźnie operacji "Lawina" funkcjonariusze UB i NKWD z premedytacją zabili około 100 żołnierzy tego zgrupowania.

Obecny na uroczystościach Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w okolicznościowym przemówieniu powiedział między innymi, że gdyby nie najwyższa ofiara ludzi pomordowanych tutaj skrytobójczo przez siepaczy spod znaku sierpa i młota, to dzisiaj nie żylibyśmy w wolnej Polsce.

- To oni podłożyli podwaliny pod to, żebyśmy mogli dzisiaj czcić wolna Polskę, żyć w wolnej Polsce. Moja obecność tutaj, ja traktuje jako właśnie spłatę im tego wielkiego długu. To im się po prostu należy, a na nas spoczywa ogromny obowiązek, żebyśmy tego typu miejsca przekazywali następnym pokoleniom. Pamięć o tych ludziach, o takich miejscach, zwłaszcza na Opolszczyźnie, jeszcze raz to powtórzę, zwłaszcza na Opolszczyźnie, nie może zaginąć.

- W tym miejscu, na terenie byłego majątku Scharfenberg zamordowano około 30 partyzantów – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Wiemy już, że tu ich zamordowano. Dzisiaj wiemy już, że tutaj były ich szczątki. Odnaleźliśmy je. Niektóre już zidentyfikowaliśmy poprzez badanie DNA, przywracając tym ludziom imiona i nazwiska. Od kilku lat spotykamy się tutaj na uroczystości z udziałem lokalnej społeczności po to, żeby powiedzieć pamiętamy o tym, co się tutaj zdarzyło.

W krótkiej uroczystości i modlitwie przed krzyżem wzięła udział duża grupa krewnych pomordowanych w tym miejscu partyzantów.

- Zginął tutaj brat naszego taty, bo tutaj jest razem ze mną siostra, przyjaciele i wiele rodzin. Jeszcze nie został wprawdzie odnaleziony, ale ogromnie wierzymy w to. Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać i upamiętniać to miejsce - powiedziała reporterowi Radia Opole Aleksandra Moroń, córka ppor. Tadeusza Przewoźnika ps. "Kuba" z oddziału "Bartka"

Natomiast msza św. polowa upamiętniająca pomordowanych partyzantów NSZ od "Bartka" została odprawiona wczoraj na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem.

Zobacz także

2024-05-15, godz. 15:00 Mija 135. rocznica otwarcia dla publiczności wieży Eiffla 135 lat temu, 15 maja 1889 roku, w Paryżu otwarto dla publiczności wieżę Eiffla, ikonę Paryża i najbardziej rozpoznawalną budowlę na świecie. Jej budowę… » więcej 2024-05-15, godz. 13:00 W sobotę 20. Noc Muzeów 312 instytucji zgłosiło się do tegorocznej dwudziestej Nocy Muzeów w stolicy. Jubileuszowa akcja odbędzie się w najbliższą sobotę. Jak co roku na tę… » więcej 2024-05-15, godz. 11:00 Konferencja w Białej o lokalnych muzeach ziemi prudnickiej W ramach Bialskiego Festiwalu Kultur w najbliższą środę (15.05) w sali konferencyjnej Centrum Społeczno-Kulturalnego w Białej odbędzie się konferencja… » więcej 2024-05-15, godz. 09:00 Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka” W wieku 100 lat zmarła uczestniczka powstania warszawskiego Zofia Czekalska "Sosenka" - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał… » więcej 2024-05-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 maja » więcej 2024-05-14, godz. 17:29 Najmłodsi poznali historię niedźwiedzia Wojtka Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali swoje prace na wernisażu pt. "Historia Misia Wojtka" w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcica… » więcej 2024-05-14, godz. 13:00 Archiwum Polskiego Radia zaprasza na Noc Muzeów w Pałacu Staszica Archiwum Polskiego Radia zaprasza w sobotę na Noc Muzeów w Pałacu Staszica w Warszawie. Zwiedzający będą mogli nie tylko poznać bogate zasoby, jakie Polskie… » więcej 2024-05-14, godz. 11:00 16. Opolska Noc Muzeów - Instytut Śląski Instytut Śląski wraz z innymi opolskimi placówkami muzealnymi włączył w akcję Nocy Muzeów. Oto program wydarzenia w sobotę 18.05: » więcej 2024-05-14, godz. 10:00 41. rocznica śmierci Grzegorza Przemyka, maturzysty śmiertelnie pobitego przez milicjantów 41 lat temu, 14 maja 1983 roku, w Warszawie zmarł Grzegorz Przemyk, 19-letni maturzysta śmiertelnie pobity przez milicjantów. Był synem Leopolda Przemyka i… » więcej 2024-05-14, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 14 maja » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »