Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Rozpoczęły się obchody 41. rocznicy podpisania…
2021-09-03, 11:26 Autor: PAP

Rozpoczęły się obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Wystawa na 40-lecie "Solidarności" w NBP w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Wystawa na 40-lecie "Solidarności" w NBP w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęły się w piątek obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, które było dopełnieniem porozumień zawartych w sierpniu 1980 r. między ówczesną władzą a strajkującymi robotnikami.
Uroczystości rozpoczęły się poranną mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, której przewodniczy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc - on także wygłosi homilię. Obecni są, obok szefa rządu, m.in. liczni parlamentarzyści, związkowcy, samorządowcy i szefowie górniczych spółek.


Strajkujący w 1980 r. w Jastrzębiu górnicy - oprócz potwierdzenia wcześniejszych ustaleń z Gdańska i Szczecina - wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Przyjęto też zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dni ustawowo wolne.


Podczas piątkowych obchodów wspominana jest również 33. rocznica strajków górniczych w 1988 roku, które utorowały drogę do przemian ustrojowych w Polsce.


Główne rocznicowe obchody, z udziałem m.in. szefa rządu, odbędą się po mszy przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka, gdzie 41 lat temu podpisano porozumienie. Wówczas zakład nosił nazwę Manifest Lipcowy. Od trzech lat plac, gdzie znajduje się pomnik, nosi imię zmarłego w 2017 roku Tadeusza Jedynaka - jednego z liderów tamtego strajku i sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego. Na placu znajduje się także tablica upamiętniająca Jedynaka, wmurowana z inicjatywy śląsko-dąbrowskiej Solidarności.


Podczas piątkowych uroczystości przemówienia wygłoszą zaproszeni goście, m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz lider Solidarności Piotr Duda; odczytany zostanie również list prezydenta Andrzeja Dudy. Jak co roku uczestnicy obchodów złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.


Porozumienie Jastrzębskie 3 września 1980 roku było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym latem 1980 roku między władzą a robotnikami. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy. Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie oraz m.in. zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, oznaczający konieczność pracy siedem dni w tygodniu. Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia wszystkich sobót wolnych i niedziel.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ dki/

Zobacz także

2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »