Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Mazowieckie ze stałą wystawą art deco -…
2021-09-02, 11:06 Autor: PAP

Muzeum Mazowieckie ze stałą wystawą art deco - otwarcie dla zwiedzających 4 września (Płock)

Polski pawilon Józefa Czajkowskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 [www.wikipedia.pl]
Polski pawilon Józefa Czajkowskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 [www.wikipedia.pl]
Ponad tysiąc eksponatów z lat 20. i 30. XX wieku na powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych, w tym obraz "Martwa natura" Tamary Łempickiej i kabriolet Jowett, to nowa, stała wystawa w Muzeum Mazowieckiem w Płocku. Ekspozycja art deco zostanie otwarta dla zwiedzających 4 września.
"Należy podkreślić, że ekspozycja ta jest fenomenem na skalę ogólnopolską, więcej, na skalę środkowoeuropejską, co najmniej" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej, anonsującej otwarcie wystawy art deco w Muzeum Mazowieckim jeden z jej kuratorów Michał Burdziński. Wspomniał przy tym, że udostępnienie zwiedzającym nowej ekspozycji zbiega się z tegorocznymi obchodami 200-lecia istnienia placówki.


"Nasza kolekcja art deco, rozbudowywana konsekwentnie w ciągu ostatnich 15 lat, liczy obecnie około 1800 obiektów. Na wystawie, która zajmuje około tysiąca metrów kwadratowych, na dwóch kondygnacjach, prezentujemy ponad tysiąc eksponatów. Nie wszystkie udało się nam pomieścić. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie to możliwe" - podkreśliła Małgorzata Szadkowska, także kurator nowo powstałej ekspozycji w Muzeum Mazowieckim. Jak przyznała, placówka planuje poszerzanie zbiorów obejmujących sztukę i rzemiosło lat 20. i 30. XX wieku.


Ekspozycja "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art deco", która została zaaranżowana w specjalnie odremontowanej i zaadaptowanej na ten cel zabytkowej kamienicy, poświęcona jest historykowi sztuki prof. Irenie Huml (1928-2015), związanej z Instytutem Sztuki PAN. Według Muzeum Mazowieckiego, jest to największa w Polsce wystawa, poświęcona tej epoce.


Na ekspozycji można m.in. zobaczyć wnętrza mieszkalne, meble, szkło, ceramikę, tkaniny i lampy, a także malarstwo i rzeźbę z lat 20. i 30. XX wieku. Atrakcją są stylowe aranżacje domu mody z kolekcją strojów z epoki oraz sklepu jubilerskiego z wyeksponowaną puderniczką Tiffany'ego i kolczykami w etui Cartiera, a także gabinet prezesa banku z kolekcją papierów wartościowych i numizmatów.


Gości ekspozycji prezentującej sztukę i rzemiosło wita aranżacja oddająca klimat miasta nocą z minikinem "Odeon" i oryginalnym autem z epoki - kabrioletem Jowett z 1926 r., który dla Muzeum Mazowieckiego, podobnie jak obraz Tamary Łempickiej "Martwa natura", zakupił PKN Orlen, spółka mająca swą siedzibę i główny zakład produkcyjny właśnie w Płocku.


W dalszej części wystawy zobaczyć można aranżację mieszkań polskiej inteligencji lat 30. XX wieku - salon z gabinetem, jadalnię, sypialnię i kuchnię. Jest tam także galeria designu z kolekcją szkła cenionych polskich hut, jak Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno, a także zagranicznych wytwórni - Lalique'a, Bacarrat i Braci Daum. Ekspozycję tę dopełniają zbiory metaloplastyki użytkowej firm europejskich, w tym warszawskich, m.in. projekty Julii Keilowej, a także ceramika, np. wyroby z Ćmielowa, Pacykowa i wytwórni śląskich oraz porcelana z serwisami i figurkami Rosenthala.


Z kolekcji malarstwa epoki art deco prezentowane są na wystawie, oprócz dzieła Tamary Łempickiej, portrety awangardowych polskich artystów: Zbigniewa Pronaszki, Stanisława Witkacego i Leona Chwistka, a także akt kobiecy belgijskiego malarza Leona de Smeta i portret damy z pieskiem Jana Rudnickiego. Odrębną część stanowi Sala Tożsamości, wydzielona przestrzeń z polskimi dziełami nurtu narodowego, inspirowanego folklorem i ludowością.


Dodatkową atrakcją wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art deco" w Muzeum Mazowieckim są multimedia, w tym ekrany z informacjami o sztuce z tego okresu, stylowa ścianka do selfie oraz lustro, przed którym można wirtualnie "przymierzać" stroje z epoki.


Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego.


W 2005 r. placówka przeniosła swą siedzibę z dawnego opactwa benedyktyńskiego do odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta, gdzie główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. Jest tam również wystawa poświęcona historii Płocka. Z kolei w pobliskim spichlerzu prezentowane są zbiory etnograficzne i sztuki Dalekiego Wschodu.


W 2006 r. Muzeum Mazowieckie podjęło decyzję o rozszerzeniu działalności i stworzeniu stałej wystawy art deco. Projekt kupna działki, na której znajduje się kamienica, a także jej remont i przygotowanie nowej ekspozycji, kosztować będzie w sumie ok. 32 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to wsparcie unijne, a pozostała kwota to dofinansowanie samorządu Mazowsza. Obecnie cała kolekcja placówki liczy ok. 100 tys. eksponatów.(PAP)


mb/ dki/

Zobacz także

2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej 2024-04-23, godz. 09:00 460 lat temu urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor 460 lat temu - 23 kwietnia 1564 roku - urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor, uważany za geniusza pióra i teatru. Dziś przypada… » więcej 2024-04-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 18:18 Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji „Wiejskie chaty pośród drzew” można oglądać od 26 kwietnia Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha, czyli "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można oglądać od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła… » więcej 2024-04-22, godz. 23:42 Od 21 maja Pałac Rzeczypospolitej będzie dostępny dla zwiedzających Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie z unikatowym zbiorami Biblioteki Narodowej stanie się dostępny dla zwiedzających. Po remoncie zabytek będzie można zwiedzać… » więcej 2024-04-22, godz. 11:00 30 lat temu zmarł Richard Nixon, prezydent USA w latach "zimnej wojny" 30 lat temu, 22 kwietnia 1994 roku, zmarł Richard Nixon, republikanin, 37. prezydent USA w latach "zimnej wojny", od 1969 do 1974, wybrany na dwie, kolejne kadencje… » więcej 2024-04-22, godz. 09:00 79. rocznica oswobodzenia KL Sachsenhausen 79 lat temu - 22 kwietnia 1945 roku - polscy i sowieccy żołnierze weszli do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w miejscowości Sachsenhausen… » więcej 2024-04-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 22 kwietnia » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »