Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Włochy - Acquafondata uroczystość w hołdzie poległym…
2024-05-20, 22:30 Autor: IAR #Banach/w to/

Włochy - Acquafondata uroczystość w hołdzie poległym polskim żołnierzom w bitwie o Monte Cassino

Flagi polska i brytyjska na ruinach klasztoru na Monte Cassino. [fot wikipedia domena publiczna/NAC]
Flagi polska i brytyjska na ruinach klasztoru na Monte Cassino. [fot wikipedia domena publiczna/NAC]
We włoskiej Acquafondacie uczczeni zostali polscy żołnierze polegli w bitwie pod Monte Cassino. Uroczystość jest częścią obchodów z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa.
Uroczystość odbyła się przed Pamiątkowym Cokołem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino. Burmistrz Acquafondaty Marina Di Meo wspominała, że mieszkańcy miasteczka wciąż wspominają polskich żołnierzy. "Polscy żołnierze byli serdeczni, przyjaźni i mili, odnosili się z niezwykłym szacunkiem do kobiet, nazywali je w zależności od wieku: "matkami" lub "siostrami". Dzielili się tym, co mieli, z ograbioną i głodującą ludnością, kiedy mogli wkładali dzieciom jedzenie do wiaderek, lekarze i pielęgniarki opiekowali się ludnością. Dobrzy, życzliwi, współczujący, wnieśli kruszyny człowieczeństwa na tereny dotknięte nieludzką wojną" Marina Di Meo przypomniała, że po bitwie o Monte Cassino na tymczasowy cmentarz w Acquafondacie zostali zwiezieni polegli, niezwykli bohaterowie. "Bitwa o Monte Cassino była świadectwem polskiej odwagi i poświęcenia oraz wyrazem solidarności z innymi narodami świata walczącymi z nazizmem. Jej bohaterami byli żołnierze przybyli z daleka, walczyć o demokrację i pokój, aby uwolnić Włochy i świat od nazistowskiego faszyzmu. Młodzi polscy chłopcy "oddali swoje dusze Bogu, ciała włoskiej ziemi, a serca Polsce".

A szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przypomniał, że Acquafondata to miejsce przywołujące wyjątkowo przejmujące wspomnienia. "Zachowały się fotografie z tamtych dni, widzimy na nich ciała przynoszone na prowizorycznych noszach i wykopane doły. Na kolejnych widnieją rzędy krzyży zbitych naprędce, a obok nich stoją lub klęczą żołnierze żegnający swoich kolegów. Jednych przytulic miała gościnna włoska ziemia, drudzy ruszali ku nowym wyzwaniom, czekały na nich Ankona i Bolonia" Acquafondata to miejsce, gdzie założono jeden z dwóch polowych cmentarzy polskich żołnierzy, głównie z 5. Kresowej Dywizji Piechoty i 4. Pułku Pancernego "Skorpion". Pochowano tam tymczasowo około 700 poległych, między innymi porucznika Stefana Bortnowskiego, dowódcę 1. szwadronu czołgów 4. Pułku Pancernego. Na jego grobie ustawiono krzyż z gąsienic, prawdopodobnie pochodzących z transportera opancerzonego Universal Carrier, ozdobiony wizerunkiem orderu wojennego Virtuti Militari. Po ekshumacji poległych i przeniesieniu ich szczątków w 1945 roku na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, krzyż z grobu porucznika Bortnowskiego ustawiono w Acquafondatcie na rozstaju dróg zwanym "Miglio".

Zobacz także

2024-07-09, godz. 09:00 107 lat temu doszło do tzw. kryzysu przysięgowego 107 lat temu - 9 lipca 1917 roku - na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo… » więcej 2024-07-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 lipca » więcej 2024-07-08, godz. 15:00 44 lata temu wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 44 lata temu, 8 lipca 1980 roku, wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednią przyczyną protestu była wprowadzona od 1 lipca… » więcej 2024-07-08, godz. 13:00 W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama" W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki… » więcej 2024-07-08, godz. 11:31 Pistolety Napoleona sprzedane za ponad półtora miliona euro Dwa pistolety Napoleona Bonaparte zostały sprzedane na aukcji za prawie milion siedemset tysięcy euro. Licytacja odbyła się w Fontainebleau pod Paryżem. Nie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:00 Zmarł ppłk Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego W wieku 101 lat zmarł podpułkownik Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz opozycji antykomunistycznej… » więcej 2024-07-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 lipca » więcej 2024-07-05, godz. 12:03 Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko” Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości… » więcej 2024-07-05, godz. 10:07 Kanada/ Ukazał się pierwszy raport o cmentarzach przy szkołach przymusowych dla Indian Nieinformowanie rodzin o zgonach dzieci w przymusowych szkołach dla Indian, szkolne cmentarze, oszczędzanie na pogrzebach udokumentowano we wstępnym raporcie… » więcej 2024-07-05, godz. 11:49 Warszawa/ Wystawa “Do Potomnego” upamiętni twórców pokolenia wojennego Fotografie, rękopisy, dokumenty przywołujące postacie twórców pokolenia wojennego m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Krystyny Krahelskiej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »