Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Włochy - Acquafondata uroczystość w hołdzie poległym…
2024-05-20, 22:30 Autor: IAR #Banach/w to/

Włochy - Acquafondata uroczystość w hołdzie poległym polskim żołnierzom w bitwie o Monte Cassino

Flagi polska i brytyjska na ruinach klasztoru na Monte Cassino. [fot wikipedia domena publiczna/NAC]
Flagi polska i brytyjska na ruinach klasztoru na Monte Cassino. [fot wikipedia domena publiczna/NAC]
We włoskiej Acquafondacie uczczeni zostali polscy żołnierze polegli w bitwie pod Monte Cassino. Uroczystość jest częścią obchodów z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa.
Uroczystość odbyła się przed Pamiątkowym Cokołem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino. Burmistrz Acquafondaty Marina Di Meo wspominała, że mieszkańcy miasteczka wciąż wspominają polskich żołnierzy. "Polscy żołnierze byli serdeczni, przyjaźni i mili, odnosili się z niezwykłym szacunkiem do kobiet, nazywali je w zależności od wieku: "matkami" lub "siostrami". Dzielili się tym, co mieli, z ograbioną i głodującą ludnością, kiedy mogli wkładali dzieciom jedzenie do wiaderek, lekarze i pielęgniarki opiekowali się ludnością. Dobrzy, życzliwi, współczujący, wnieśli kruszyny człowieczeństwa na tereny dotknięte nieludzką wojną" Marina Di Meo przypomniała, że po bitwie o Monte Cassino na tymczasowy cmentarz w Acquafondacie zostali zwiezieni polegli, niezwykli bohaterowie. "Bitwa o Monte Cassino była świadectwem polskiej odwagi i poświęcenia oraz wyrazem solidarności z innymi narodami świata walczącymi z nazizmem. Jej bohaterami byli żołnierze przybyli z daleka, walczyć o demokrację i pokój, aby uwolnić Włochy i świat od nazistowskiego faszyzmu. Młodzi polscy chłopcy "oddali swoje dusze Bogu, ciała włoskiej ziemi, a serca Polsce".

A szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przypomniał, że Acquafondata to miejsce przywołujące wyjątkowo przejmujące wspomnienia. "Zachowały się fotografie z tamtych dni, widzimy na nich ciała przynoszone na prowizorycznych noszach i wykopane doły. Na kolejnych widnieją rzędy krzyży zbitych naprędce, a obok nich stoją lub klęczą żołnierze żegnający swoich kolegów. Jednych przytulic miała gościnna włoska ziemia, drudzy ruszali ku nowym wyzwaniom, czekały na nich Ankona i Bolonia" Acquafondata to miejsce, gdzie założono jeden z dwóch polowych cmentarzy polskich żołnierzy, głównie z 5. Kresowej Dywizji Piechoty i 4. Pułku Pancernego "Skorpion". Pochowano tam tymczasowo około 700 poległych, między innymi porucznika Stefana Bortnowskiego, dowódcę 1. szwadronu czołgów 4. Pułku Pancernego. Na jego grobie ustawiono krzyż z gąsienic, prawdopodobnie pochodzących z transportera opancerzonego Universal Carrier, ozdobiony wizerunkiem orderu wojennego Virtuti Militari. Po ekshumacji poległych i przeniesieniu ich szczątków w 1945 roku na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, krzyż z grobu porucznika Bortnowskiego ustawiono w Acquafondatcie na rozstaju dróg zwanym "Miglio".

Zobacz także

2024-07-11, godz. 09:00 81. rocznica tzw. krwawej niedzieli, apogeum zbrodni wołyńskiej 81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, podczas II wojny światowej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na ponad sto polskich miejscowości… » więcej 2024-07-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Bieruński Szlak Historyczny gotowy Można już zwiedzać Bieruński Szlak Historyczny. To układ tablic informacyjnych, które ustawiono przy ważnych i ciekawych punktach miasta. Rzeczniczka bieruńskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 13:00 Zaprezentowano program obchodów 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] Koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy w godzinę "W". Warszawa jak co roku uczci pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 11:00 Grunwald: przygotowania do rekonstrukcji bitwy W sobotę rekonstruktorzy odtworzą pod Grunwaldem bitwę z 1410 roku. Jej przebieg i rezultat jest znany, nie maleje jednak ogromne zainteresowanie widzów, którzy… » więcej 2024-07-10, godz. 09:00 84 lata temu rozpoczęła się bitwa o Anglię 84 lata temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Było to pierwsze w historii starcie o zasadniczym znaczeniu, które rozegrało się wyłącznie… » więcej 2024-07-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 lipca » więcej 2024-07-09, godz. 15:00 Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari… » więcej 2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej 2024-07-09, godz. 11:00 W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego Sztabu AK W miejscowości Bogusze oddano hołd oficerom Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama". Po zakończeniu walk, zostali oni… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »