Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 'Schody do wolności' w opolskim amfiteatrze. To…
2021-06-21, 22:28 Autor: Katarzyna Doros

"Schody do wolności" w opolskim amfiteatrze. To będzie koncert "ku pamięci" i w podziękowaniu za zaangażowanie

Amfiteatr w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Amfiteatr w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Koncertem "Schody do wolności" 1 lipca upamiętnią 100-lecie III Powstania Śląskiego i podziękują zaangażowanym w walkę z pandemią [fot. Katarzyna Doros]
Koncertem "Schody do wolności" 1 lipca upamiętnią 100-lecie III Powstania Śląskiego i podziękują zaangażowanym w walkę z pandemią [fot. Katarzyna Doros]
Koncert pod hasłem "Schody do wolności" to kolejne wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia wybuchu III Powstania Śląskiego. 1 lipca w opolskim amfiteatrze wystąpią m.in. Wilki, Piersi, Kombii, Patrycja Markowska, Natalia Zastępa, Meg Krzemień i Żaneta Plotnik ZAKUKA. Koncert poprowadzi Robert Janowski.
- Ten rok dedykowany setnej rocznicy powstania śląskiego jest dla nas bardzo ważny w wymiarze historycznym - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Powinniśmy być zjednoczeni w pamięci i wdzięczności wobec tych wszystkich, którzy sto lat temu wzięli udział w bardzo ważnym, zbrojnym powstaniu śląskim dlatego, że widzimy jak wielki kapitał, jak wielkie zaangażowanie było ze wszystkich stron. Rok ubiegły był takim rokiem, kiedy możemy właśnie w ten dowód pamięci i wdzięczności też pokazać, że byli wśród nas ludzie, którzy bardzo mocno zaangażowali się w to, abyśmy sobie radzili z sytuacją pandemiczną.

- Postanowiliśmy zrobić coś dużego, co nada tej rocznicy odpowiedni wymiar i będzie pewnym podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy w czasie pandemii nam pomagali - dodaje wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. - To duży koncert, pierwszy w amfiteatrze po pandemii. 3600 miejsc możemy wypełnić. Będą grali wspaniali artyści tacy jak: Wilki, Kasia Kowalska, ale też zaprosiliśmy do tego koncertu naszych lokalnych artystów. Będzie Magdalena Krzemień, będzie Mateusz Gędek.

Koncert jest dedykowany przede wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z pandemią COVID-19. M.in. medykom czy strażakom ochotnikom. Będzie także specjalne miejsce udostępnione dla mieszkańców.

- Kadra medyczna to ta grupa zawodowa, która została najbardziej obciążona walką z koronawirusem - mówi Izabela Damboń-Kandziora z departamentu zdrowia w UMWO. - Tak naprawdę ta walka z COVID-19 trwa już bardzo długo i tej siły do walki już jest bardzo mało, więc myślę, że teraz ten czas, kiedy nam covid trochę odpuścił, jest tym momentem na chwilę przyjemności i wdzięczności dla tej kadry.

- My ze swojej strony zaprosiliśmy szeroko rozumianą pomoc społeczną i integrację, czyli ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra, domy pomocy, ale również marszałkowskich kurierów społecznych, tych którzy od początku pandemii angażowali się w pomoc na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Zapraszamy także domy dziecka - dodaje Agnieszka Gabruk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Bilety będą dystrybuowane od piątku (25.06) w holu UMWO na Ostrówku.

Zobacz także

2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej 2024-04-23, godz. 09:00 460 lat temu urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor 460 lat temu - 23 kwietnia 1564 roku - urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor, uważany za geniusza pióra i teatru. Dziś przypada… » więcej 2024-04-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 18:18 Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji „Wiejskie chaty pośród drzew” można oglądać od 26 kwietnia Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha, czyli "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można oglądać od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »