Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Słuchowisko Teatru Polskiego Radia 'To słowo' nagrodzone…
2024-03-25, 13:00 Autor: IAR/#Piotrowska/w Wj

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" nagrodzone przez BBC za najlepsze słuchowisko europejskie

Rabunek dzieci polskich podczas operacji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie [fot. domena publiczna]
Rabunek dzieci polskich podczas operacji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie [fot. domena publiczna]
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza otrzymało nagrodę BBC Audio Drama Awards za najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.
Reżyser Waldemar Modestowicz podkreślił, że wyróżnienie jest ogromnym zaszczytem i radością.
"To taka wstrząsająca historia z czasów drugiej wojny światowej i myślę sobie, że pewnie decydujące było to, że właściwie ten problem wysiedlonych, problem wojny cały czas jest obecny, cały czas nas prześladuje i te odniesienia do współczesności są oczywiste. Bardzo, bardzo się cieszę, że to znalazło uznanie BBC" - powiedział Waldemar Modestowicz.

Nagrody zostały stworzone przez BBC Radio w celu uznania doskonałości w branży radiowej, w szczególności w dramatach audio. W jury zasiadają osobistości zarówno ze świata radia, aktorstwa, teatru, jak i świata literackiego. W ubiegłym roku nominację do tej prestiżowej nagrody otrzymało inne słuchowisko Marty Rebzdy "Pozwól, że Ci opowiem" w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Słuchowisko "To słowo" już odniosło swój pierwszy sukces - w ubiegłym roku na festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w brytyjskim Canterbury, gdzie zdobyło pierwszą nagrodę. Autorka przedstawiła w słuchowisku prawdziwą historię rodziny Mulawów.

"Cały czas myślę o sobie jako o reporterce, a nie pisarce, więc trudno, by w moich tekstach nie było prawdziwych historii i ludzi. Tę historię opowiedziałam na podstawie nagrań, jakie kilka lat temu zrobiłam z żyjącym jeszcze wtedy bohaterem, czyli z Marianem Mulawą, który wtedy - w roku 1943 - miał 5 lat" - mówiła Marta Rebzda. Dodała, że nabiera ono szczególnego znaczenia w obliczu wojny na Ukrainie czy konfliktu na Bliskim Wschodzie.
"Kontekst wojny, wysiedleń niestety cały czas jest aktualny" - powiedziała autorka.

Przesiedlenia w ramach "Wielkiej Akcji", tzw. Grossaktion, były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na terenie Zamojszczyzny i miały na celu całkowite "oczyszczenie terenu" z Polaków pod niemiecką kolonizację. Ogółem, ze 171 wsi, wysiedlono około 60 tysięcy ludzi, z których ponad 30 tysięcy trafiło do obozów przejściowych.

W słuchowisku "To słowo" Marty Rebzdy wystąpili znakomici aktorzy: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Mateusz Rusin, Jakub Kordas, Paweł Brzeszcz, Wojciech Melzer, Sławomir Grzymkowski i Sławomir Orzechowski. Muzykę skomponował Piotr Moss.

Marta Rebzda jest autorką słuchowisk i reportaży radiowych. Za swoje prace otrzymała wiele nagród, między innymi, na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Jej utwory reprezentowały też polską radiofonię na festiwalach Prix Italia i Prix Europa.

Zobacz także

2024-05-03, godz. 13:00 80 lat temu żołnierze Kedywu przeprowadzili atak na niemieckie lotnisko w Warszawie 80 lat temu, w nocy z 3 na 4 maja 1944 roku, Oddział Specjalny "Osjan" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej zniszczył na wojskowym lotnisku na warszawskich… » więcej 2024-05-03, godz. 11:00 Mija 103. rocznica wybuchu III powstania śląskiego 103 lata temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, wybuchło III powstanie śląskie. Tak jak dwa poprzednie zrywy, miało na celu przyłączenie Górnego Śląska… » więcej 2024-05-03, godz. 08:15 Centralne obchody Święta Konstytucji Koncerty, pikniki, wystawy plenerowe i oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Polska uczci dziś (3.05) 233. rocznicę uchwalenia… » więcej 2024-05-03, godz. 08:00 233 lata temu została uchwalona Konstytucja 3 maja Dziś przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa… » więcej 2024-05-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 maja » więcej 2024-05-02, godz. 13:00 79 lat temu został zdobyty Berlin 79 lat temu, 2 maja 1945 roku, wojska radzieckie wraz z oddziałami 1. i 2. Armii Wojska Polskiego zdobyły Berlin. Polacy zawiesili biało-czerwoną flagę na… » więcej 2024-05-02, godz. 11:00 Dzień Polonii i Polaków za Granicą 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich… » więcej 2024-05-02, godz. 10:00 Wojewódzkie Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Wojewódzkie Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej po raz 16. organizuje wieś Moszczanka w gminie Prudnik. W programie są akcenty patriotyczne i rozr… » więcej 2024-05-02, godz. 09:00 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej W Polsce przypada dziś (2 maja) Dzień Flagi - święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach… » więcej 2024-05-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 maja » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »