Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowano książkę…
2024-03-08, 13:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowano książkę "Trzymajcie się z Zachodem... Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu"

Jerzy Gaul "Trzymajcie się z Zachodem. Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu" [fot. źródło:facebook.com/AGAD.Warszawa/]
Jerzy Gaul "Trzymajcie się z Zachodem. Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu" [fot. źródło:facebook.com/AGAD.Warszawa/]
Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowało najnowszą publikację "Trzymajcie się z Zachodem... Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu". Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, widział polską rację stanu w perspektywie całości: interesów narodowych i państwowych oraz uniwersalnych wartości - mówi autor książki Jerzy Gaul z Archiwum Głównego Akt Dawnych.
W jego ocenie dla zachowania wolności, tolerancji, prawa i sprawiedliwości nie było innej drogi niż kultywowanie zachodnioeuropejskiej tradycji Rzeczypospolitej. „To hasło "Trzymajcie się z Zachodem…” nie jest frazesem, tylko głosem męża stanu, który całe życie walczył o to, żeby Polskę wyrwać z orbity Rosji. Piłsudskiemu chodziło przede wszystkim o to, żeby w Polsce zapanował, nie ład rosyjski, tylko ład zachodni. Bo to były wzory, które walcząc jeszcze w czasach zaborów z Rosją, z caratem, których wzorcem, punktem odniesienia były zawsze państwa demokratycznego zachodu, gdzie robotnicy mieli prawa do zrzeszeń, nieskrępowanej działalności, a w systemie zniewolenia caratem - tego nie było” - przypomniał autor.

Książka stara się odpowiedzieć między innymi na pytanie, kiedy polityk jest mężem stanu - mówi autor publikacji. Zaznaczył też, że tę wizję Piłsudskiego, można streścić w kilku słowach "Trzymajcie się z Zachodem…” jest nadał aktualna. „W ostatnim czasie były dysputy, gdzie jest miejsce Polski. Niektórym politykom nie podobało się to, że Polska jest w Unii Europejskiej, że ma realizować wartości europejskie, a to jest odpowiedź na to, że miejsce Polski musi być na Zachodzie. Bo jak nie jest na Zachodzie, to byłoby na Wschodzie, a to byłoby…” - wyjaśniał profesor Jerzy Gaul. Podkreślił też, że warto przypomnieć sobie postać Józefa Piłsudskiego, z tego względu, żeby znaleźć odpowiedź, jaka jest racja stanu Polski.

Autor książki napisał, że Rzeczpospolita miała być placówką, która szerzy wartości zachodnie na Wschodzie i stanowi zaporę przeciw cywilizacji eurazjatyckiej, reprezentowanej przez reakcyjny carat. Ta misja cywilizacyjna nie była wyrazem tendencji imperialnych, tylko potrzeby utworzenia nowego ładu na Wschodzie z udziałem sojuszniczych państw jako zabezpieczenie przed agresją i wpływami Rosji.
Wydawcą publikacji jest Archiwum Główne Akt Dawnych.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »