Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowano książkę…
2024-03-08, 13:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowano książkę "Trzymajcie się z Zachodem... Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu"

Jerzy Gaul "Trzymajcie się z Zachodem. Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu" [fot. źródło:facebook.com/AGAD.Warszawa/]
Jerzy Gaul "Trzymajcie się z Zachodem. Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu" [fot. źródło:facebook.com/AGAD.Warszawa/]
Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowało najnowszą publikację "Trzymajcie się z Zachodem... Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu". Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, widział polską rację stanu w perspektywie całości: interesów narodowych i państwowych oraz uniwersalnych wartości - mówi autor książki Jerzy Gaul z Archiwum Głównego Akt Dawnych.
W jego ocenie dla zachowania wolności, tolerancji, prawa i sprawiedliwości nie było innej drogi niż kultywowanie zachodnioeuropejskiej tradycji Rzeczypospolitej. „To hasło "Trzymajcie się z Zachodem…” nie jest frazesem, tylko głosem męża stanu, który całe życie walczył o to, żeby Polskę wyrwać z orbity Rosji. Piłsudskiemu chodziło przede wszystkim o to, żeby w Polsce zapanował, nie ład rosyjski, tylko ład zachodni. Bo to były wzory, które walcząc jeszcze w czasach zaborów z Rosją, z caratem, których wzorcem, punktem odniesienia były zawsze państwa demokratycznego zachodu, gdzie robotnicy mieli prawa do zrzeszeń, nieskrępowanej działalności, a w systemie zniewolenia caratem - tego nie było” - przypomniał autor.

Książka stara się odpowiedzieć między innymi na pytanie, kiedy polityk jest mężem stanu - mówi autor publikacji. Zaznaczył też, że tę wizję Piłsudskiego, można streścić w kilku słowach "Trzymajcie się z Zachodem…” jest nadał aktualna. „W ostatnim czasie były dysputy, gdzie jest miejsce Polski. Niektórym politykom nie podobało się to, że Polska jest w Unii Europejskiej, że ma realizować wartości europejskie, a to jest odpowiedź na to, że miejsce Polski musi być na Zachodzie. Bo jak nie jest na Zachodzie, to byłoby na Wschodzie, a to byłoby…” - wyjaśniał profesor Jerzy Gaul. Podkreślił też, że warto przypomnieć sobie postać Józefa Piłsudskiego, z tego względu, żeby znaleźć odpowiedź, jaka jest racja stanu Polski.

Autor książki napisał, że Rzeczpospolita miała być placówką, która szerzy wartości zachodnie na Wschodzie i stanowi zaporę przeciw cywilizacji eurazjatyckiej, reprezentowanej przez reakcyjny carat. Ta misja cywilizacyjna nie była wyrazem tendencji imperialnych, tylko potrzeby utworzenia nowego ładu na Wschodzie z udziałem sojuszniczych państw jako zabezpieczenie przed agresją i wpływami Rosji.
Wydawcą publikacji jest Archiwum Główne Akt Dawnych.

Zobacz także

2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej 2024-04-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 kwietnia » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »