Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Instytut Polonika: do 18 marca nabór do programu…
2024-03-04, 13:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Instytut Polonika: do 18 marca nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat"

Program Wolontariat Instytutu Polonika - Edycja 2024 [źródło: polonika.pl]
Program Wolontariat Instytutu Polonika - Edycja 2024 [źródło: polonika.pl]
Do osiemnastego marca trwa nabór do 6. odsłony programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat". Organizuje go Instytut Polonika. Przez ostatnie 5 lat trwania programu zrealizowano ponad sto projektów w 151 miejscowościach w dwudziestu krajach na pięciu kontynentach.
Celem programu jest zaangażowanie społeczeństwa w ochronę materialnych elementów polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju - powiedziała dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” Dorota Janiszewska-Jakubiak. „Chcemy zaktywizować jeszcze bardziej te środowiska, które z potrzeby serca chcą opiekować się polskim dziedzictwem pozostającym poza granicami kraju. Zarówno na tym obszarze dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej, jaki i na całym świecie” - mówiła. Jak dodała, Polacy mają to do siebie, że docierają niemalże wszędzie i zawsze jakiś ślad po nich zostaje, choćby w postaci cmentarzy, grobów, o które trzeba dbać, ale też i obiektów architektury, zabytków i archiwów.

"Idea Programu Wolontariat stawia warunki dla przyszłych beneficjentów. Prace będą musiały być wykonywane po przeszkoleniu i pod nadzorem specjalisty" - dodała dyrektor Poloniki. Niezbędny będzie nadzór osób fachowych, jeżeli jest to program, który zahacza o problemy i profilaktykę konserwatorską. „Bo jest to na przykład porządkowanie cmentarza, wydobywanie z ziemi fragmentów nagrobków, co się bardzo często zdarza na terenie dawnych ziem wschodnich, to uczestnik takiego projektu musi wiedzieć, co mu wolno, a czego nie wolno. Nie wolno robić takich podstawowych błędów jak: malowanie nagrobków czy uczytelnianie literek za pomocą gwoździa” - przypomniała Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Z myślą o wolontariuszach Instytut Polonika uruchamia pomosty współpracy i rozwoju. Polonika ułatwia kontakt przyszłych wolontariuszy ze specjalistami. Gdyby przyszły beneficjent chciałby wesprzeć chociażby pracę instytucji emigracyjnych, działających na terenie Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych czy Ameryki Południowej, to warto żeby wiedział i był odpowiednio przeszkolony, na przykład przez archiwistę i pracował pod nadzorem dyplomowanego archiwisty” - przypomniała.

Dyrektor dodała, że nawet osoba, która nie jest profesjonalistą może wiele zdziałać dla dziedzictwa kulturowego.Instytut informuje, że "przy ocenie wniosków preferowane będą projekty zakładające współpracę z partnerami z Polski lub kraju przyjmującego". Działania będzie można realizować od dnia ogłoszenia wyników naboru, czyli od 15 kwietnia, do 16 listopada 2024 roku”. Wymogiem programu jest, by wolontariusze stanowili minimum 75 procent ogólnej liczby uczestników projektu, a zadanie musi obejmować minimum 3 dni prac poza granicami Polski na rzecz przedmiotu projektu. Więcej informacji i regulamin konkursu znajduje się na stronie: polonika.pl.

Zobacz także

2024-04-20, godz. 21:32 Słuchowisko Teatru Polskiego Radia o getcie warszawskim Na 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Teatr Polskiego Radia i Teatr Żydowski przygotowały wspólne słuchowisko. To radiowy spektakl "Zdążyć… » więcej 2024-04-20, godz. 20:50 Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich lotników Zdjęcia, mapy, ordery, dzienniki, ekwipunek, opisy w dwóch językach i nagrania wideo - to wszystko opowiada historię polskich lotników, służących podczas… » więcej 2024-04-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 kwietnia » więcej 2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »