Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wszyscy święci...
2022-11-01, 08:21 Autor: Bolesław Bezeg

Wszyscy święci...

Zaduszki fot. Marcin Skomudek
Zaduszki fot. Marcin Skomudek
Dziś powiem Państwu Słuchaczom kilka słów o wyższości Zaduszek nad uroczystością Wszystkich Świętych.
Z Historycznego Punktu Widzenia 1 listopada 2022
W dobie postępującej laicyzacji chyba już tylko ludzie tzw. starej daty rozróżniają święto Zaduszne i uroczystość Wszystkich Świętych. Nawiasem mówiąc ową wszechobecną laicyzację jedni uważają za niedostateczną, widząc w niej funkcję postępu i nowoczesności, drudzy zaś widzą w niej zagrożenie dla naszej narodowej tożsamości, która pozbawiona religijnej podbudowy może zwyczajnie zaniknąć. Osobiście bliżej mi jest do tych drugich, ale o tym może opowiem kiedyś indziej.

Pamiętam swoje zdziwienie gdy będąc uczniem podstawówki zorientowałem się, że moje laickie państwo w skrócie zwane PRL-em, pomimo walki z tzw. ciemnotą i zacofaniem pozwala ludziom nie przychodzić do pracy w najważniejsze kościelne święta. Dopiero dużo później doczytałem, że wynika to z umów zawartych wiele lat temu pomiędzy rządem PRL a polskim episkopatem. PRL się skończył, ale najważniejsze kościelne święta mamy wolne nadal. I dobrze.

Jednym z najważniejszych świąt przy których szczególnym traktowaniu obstawał polski Kościół Katolicki był przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych. Ponieważ świętych w Kościele Katolickim jest co najmniej kilkanaście tysięcy, a wielu z nich jak np. kanonizowani grupowo męczennicy starożytnego Rzymu, jest nieznanych nawet z imienia, potrzebne było święto, podczas którego obchodzi się ich pamiątkę niejako hurtem.

Od VII wieku święto męczenników obchodzono 13 maja, ale w roku 837 papież Grzegorz IV zarządził, że uroczystość ma dotyczyć Wszystkich Świętych i ma przypadać 1 listopada. I tak zostało do dziś. Trzymają się tego także kościoły luterańskie i anglikański.

Z kolei w roku 998 św. Odilon opat z Cluny zapoczątkował obchodzenie dnia modlitw za dusze zmarłych, stąd nazwa święta Zaduszki. Ustanowienie tego święta wynikało z faktu, iż mimo schrystianizowania Europy w wielu krajach ludność wciąż odprawiała pogańskie obrzędy ku czci swoich zmarłych przodków. W czasach pogańskich święto to obchodzono kierując się fazami księżyca w okolicach 2 listopada i taką datę przyjęto wprowadzając Dzień Zaduszny do kalendarza liturgicznego. Zatem Zaduszki czyli Święto Zmarłych to nie pierwszy lecz drugi dzień listopada.

Dlaczego zatem pokonujemy często setki kilometrów by 1 listopada zapalić świeczki na grobach naszych bliskich zmarłych, a na dodatek uparcie powtarzamy, że 1 listopada to święto zmarłych? Odpowiedzialnym za zamieszanie w naszych głowach jest PRL.

To właśnie władze PRL wylansowały zwyczaj odwiedzania cmentarzy niejako w wigilię dnia zadusznego. Dziś nawet wielu praktykujących katolików ni zdaje sobie sprawy, że jest to święto kościelne i wypadałoby wziąć udział w mszy. Za to wszyscy wierzący i niewierzący zdążają na cmentarze by zapalić świeczki na grobach przodków i przyjaciół.

Władzom PRL faktycznie zależało na zatarciu religijnego charakteru tego dnia, stąd w mediach lansowano dzień 1 listopada jako święto zmarłych. Manipulację tę ułatwił fakt, iż to 1 listopada był wolny od pracy i czas ten można było wykorzystać na podróż do odległych miejsc pochówku bliskich.

Efekt został osiągnięty: dziś mało kto wie, że 1 listopada to uroczystość wyłącznie świętych a nie wszystkich zmarłych, a o dniu zadusznym w ogóle mało kto słyszał w innym kontekście niż jako o 1 listopada.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »