Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wszyscy święci...
2022-11-01, 08:21 Autor: Bolesław Bezeg

Wszyscy święci...

Zaduszki fot. Marcin Skomudek
Zaduszki fot. Marcin Skomudek
Dziś powiem Państwu Słuchaczom kilka słów o wyższości Zaduszek nad uroczystością Wszystkich Świętych.
Z Historycznego Punktu Widzenia 1 listopada 2022
W dobie postępującej laicyzacji chyba już tylko ludzie tzw. starej daty rozróżniają święto Zaduszne i uroczystość Wszystkich Świętych. Nawiasem mówiąc ową wszechobecną laicyzację jedni uważają za niedostateczną, widząc w niej funkcję postępu i nowoczesności, drudzy zaś widzą w niej zagrożenie dla naszej narodowej tożsamości, która pozbawiona religijnej podbudowy może zwyczajnie zaniknąć. Osobiście bliżej mi jest do tych drugich, ale o tym może opowiem kiedyś indziej.

Pamiętam swoje zdziwienie gdy będąc uczniem podstawówki zorientowałem się, że moje laickie państwo w skrócie zwane PRL-em, pomimo walki z tzw. ciemnotą i zacofaniem pozwala ludziom nie przychodzić do pracy w najważniejsze kościelne święta. Dopiero dużo później doczytałem, że wynika to z umów zawartych wiele lat temu pomiędzy rządem PRL a polskim episkopatem. PRL się skończył, ale najważniejsze kościelne święta mamy wolne nadal. I dobrze.

Jednym z najważniejszych świąt przy których szczególnym traktowaniu obstawał polski Kościół Katolicki był przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych. Ponieważ świętych w Kościele Katolickim jest co najmniej kilkanaście tysięcy, a wielu z nich jak np. kanonizowani grupowo męczennicy starożytnego Rzymu, jest nieznanych nawet z imienia, potrzebne było święto, podczas którego obchodzi się ich pamiątkę niejako hurtem.

Od VII wieku święto męczenników obchodzono 13 maja, ale w roku 837 papież Grzegorz IV zarządził, że uroczystość ma dotyczyć Wszystkich Świętych i ma przypadać 1 listopada. I tak zostało do dziś. Trzymają się tego także kościoły luterańskie i anglikański.

Z kolei w roku 998 św. Odilon opat z Cluny zapoczątkował obchodzenie dnia modlitw za dusze zmarłych, stąd nazwa święta Zaduszki. Ustanowienie tego święta wynikało z faktu, iż mimo schrystianizowania Europy w wielu krajach ludność wciąż odprawiała pogańskie obrzędy ku czci swoich zmarłych przodków. W czasach pogańskich święto to obchodzono kierując się fazami księżyca w okolicach 2 listopada i taką datę przyjęto wprowadzając Dzień Zaduszny do kalendarza liturgicznego. Zatem Zaduszki czyli Święto Zmarłych to nie pierwszy lecz drugi dzień listopada.

Dlaczego zatem pokonujemy często setki kilometrów by 1 listopada zapalić świeczki na grobach naszych bliskich zmarłych, a na dodatek uparcie powtarzamy, że 1 listopada to święto zmarłych? Odpowiedzialnym za zamieszanie w naszych głowach jest PRL.

To właśnie władze PRL wylansowały zwyczaj odwiedzania cmentarzy niejako w wigilię dnia zadusznego. Dziś nawet wielu praktykujących katolików ni zdaje sobie sprawy, że jest to święto kościelne i wypadałoby wziąć udział w mszy. Za to wszyscy wierzący i niewierzący zdążają na cmentarze by zapalić świeczki na grobach przodków i przyjaciół.

Władzom PRL faktycznie zależało na zatarciu religijnego charakteru tego dnia, stąd w mediach lansowano dzień 1 listopada jako święto zmarłych. Manipulację tę ułatwił fakt, iż to 1 listopada był wolny od pracy i czas ten można było wykorzystać na podróż do odległych miejsc pochówku bliskich.

Efekt został osiągnięty: dziś mało kto wie, że 1 listopada to uroczystość wyłącznie świętych a nie wszystkich zmarłych, a o dniu zadusznym w ogóle mało kto słyszał w innym kontekście niż jako o 1 listopada.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-08, godz. 07:20 Emigracyjny rząd w Opolu 367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego… » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-24, godz. 19:43 Podróże kształcą I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »