Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Skok do bitwy
2022-09-18, 08:26 Autor: Bolesław Bezeg

Skok do bitwy

Operacja Market-Garden. Wrzesień 1944 r. domena publiczna
Operacja Market-Garden. Wrzesień 1944 r. domena publiczna
Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska Samodzielna Brygada Spadochronowa.
Z Historycznego Punktu Widzenia 18 września 2022
Dowodzący 21 grupą alianckich armii w Północnej Francji brytyjski marszałek Montgomery latem 1944 roku opracował plan, który miał skrócić wojnę o co najmniej pół roku. Montgomery chciał osiągnąć to dokonując śmiałego rajdu pancernego przez Holandię aby jeszcze we wrześniu tego roku alianckie wojska znalazły się w granicach Niemiec.

Każdy kto podróżował przez kraje Beneluksu zapewne zauważył, że jest to kraina poszatkowana licznymi kanałami i rzekami, które w sposób istotny utrudniają szybkie poruszanie się dużych grup wojsk. Szczególnie gdy te rzeki i kanały, a zwłaszcza mosty są bronione przez wrogie wojska, a tak właśnie było w Holandii we wrześniu 1944 roku.

Plan Montgomery'ego zakładał, że mosty zostaną opanowane przez 35 tysięcy alianckich spadochroniarzy. W tym celu z wszystkich alianckich jednostek spadochronowych utworzono tzw. 1 Aliancką Armię Powietrznodesantową. W jej skład weszły dwie dywizje amerykańskie, jedyna brytyjska oraz polska samodzielna brygada spadochronowa.

Utworzona w celu użycia podczas powszechnego powstania w Polsce 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa    byłą stosunkowo małą jednostką, jak to brygada liczyła około 2200 ludzi. Podczas jej formowania i szkolenia naczelny wódz generał Sikorski zapewnił polskich spadochroniarzy, że ich formacja zostanie użyta wyłącznie na terenie Polski.

Żołnierze bardzo poważnie potraktowali zapewnienia, że oni do Polski wrócą „najkrótszą drogą” czyli drogą lotniczą. Obietnica ta spełniona została jedynie wobec 316 z nich bo to właśnie z szeregów brygady rekrutowali się tzw. Cichociemni czyli oficerowie specjalnie przeszkoleni do organizowania walki partyzanckiej na terenie kraju. Pozostali czekali na sygnał do desantu w Polsce.

Najbardziej realny projekt takiej akcji zakładał zrzut brygady w rejonie gór świętokrzyskich, w oparciu o które miały operować główne siły armii krajowej w wypadku powszechnego powstania. Do takiej akcji jednak nie doszło, a zamiast tego rozpoczęto realizację akcji Burza.

Gdy 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie polscy spadochroniarze byli przekonani, że wkrótce polecą do kraju. Jednak dowództwo alianckie zabroniło takiej eskapady, za to włączyło polską jednostkę do 1 Armii Powietrznodesantowej i przydzieliło jej zadanie wspólnego z 1 brytyjską dywizją powietrznodesantową tzw. czerwonych diabłów opanowania mostu w Arnhem. Był to najdalej wysunięty rejon wspomnianej już operacji Montgomerego noszącej kryptonim Market Garden.

Operacja rozpoczęła się 17 września, ale zasadnicza część polskich oddziałów została zrzucona do Holandii dopiero 21 września. W dodatku zamiast planowanego 1500 polskich żołnierzy na plac boju dotarł ich tylko niecały tysiąc. I chociaż to niewiele przy 35 tysiącach desantowanych żołnierzy to tradycyjnie Polacy zdołali zaznaczyć swoją obecność na palcu boju.

Ze względu na to, że Brytyjczycy nie zdołali opanować planowanego miejsca zrzutu polskich spadochroniarzy brygada wylądowała na południe od tzw. dolnego Renu, a więc od sił brytyjskich oddzielała ją wielka rzeka. Polacy lądowali praktycznie na głowach niemieckich żołnierzy zmuszeni do walki często zanim jeszcze zdołali odpiąć spadochrony. Zdołali jednak opanować teren w którym przyszło im lądować.

Dalej trzeba było ruszać do mostu, który był ich celem. Szybko jednak okazało się, że cel ten jest nierealny i nie zdołała go też osiągnąć lądująca tam cztery dni wcześniej dziesięciokrotnie liczniejsza dywizja brytyjska. Brytyjczycy nie wywiązali się także z zapowiedzi dostarczenia Polakom łodzi, mimo to na dmuchanych pontonach około 300 polskich spadochroniarzy przeprawiło się przez Ren i osłaniało odwrót Brytyjczyków.

Można śmiało powiedzieć, że gdyby nie Polacy brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa przestała by istnieć.

Alianci stracili w operacji Market Garden 17 tysięcy ludzi, Polaków zginęło około 100 a dalszych 250 trafiło do niewoli. Wkrótce po bitwie alianci zaczęli szukać winnych niepowodzenia. W ramach tej nagonki próbowali oskarżać o niechęć do walki Polaków oraz dowódcę polskiej brygady generała Stanisława Sosabowskiego, który od początku krytykował nierealne założenia operacji. Dopiero po latach otwarcie przyznano, że gdyby nie Polacy alianckie straty pod Arnhem byłyby o wiele większe.

Zobacz także

2022-07-02, godz. 07:20 Łużyckie zagłębie Około 3700 lat temu na terenie Polski pojawiła się cywilizacja znana pod nazwą Kultury Łużyckiej. Jedne z najstarszych znanych łużyckich osiedli znajdowały… » więcej 2022-06-26, godz. 08:20 Zemsta po latach 82 lata temu - 26 czerwca 1940 roku w okolicach Olsztyna pod Częstochową Niemcy rozstrzelali grupę byłych powstańców śląskich. Wśród nich był Paweł… » więcej 2022-06-25, godz. 07:20 Finał walk 1921 101 lat temu 25 czerwca 1921 r. w toku III powstania śląskiego Niemcy podpisali i przyjęli do stosowania porozumienie o zaprzestaniu walk. » więcej 2022-06-19, godz. 08:20 Przekleństwo kolaborantów Jutro przypada 205 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na mocy ustaleń Kongresu… » więcej 2022-06-18, godz. 07:20 Jego Waterloo 207 lat temu – 18 czerwca 1815 roku - Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte poniósł ostateczną klęskę w bitwie pod Waterloo kończącej jego ostatnią kampanię… » więcej 2022-06-16, godz. 08:20 Męczennicy Przedwczoraj minęła 23 rocznica beatyfikacji grupy 108 polskich męczenników II wojny światowej. Wśród nich znaleźli się także Opolanie oraz osoby z Opolszczyzną… » więcej 2022-06-12, godz. 08:27 Decydujaca szarża Jutro przypada 107 rocznica jednego z najsłynniejszych wyczynów okresu walk o odzyskanie niepodległości – 64 ułanów w ciągu trwającej kwadrans szarży… » więcej 2022-06-11, godz. 07:23 Złamać Gdańsk 445 lat temu wojska polskie na rozkaz króla Stefana Batorego rozpoczęły oblężenie Gdańska. Do wojny Gdańska z Królestwem Polskim doszło w efekcie nieuznania… » więcej 2022-06-05, godz. 08:25 Dłużej był polski Pojutrze przypada 565 rocznica uroczystego wjazdu do Malborka polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Stało się to w efekcie przekupienia czeskich najemników… » więcej 2022-06-04, godz. 07:20 Koniec komunizmu? To było już 33 lata temu, a ciągle wydaje mi się, że niedawno, że dopiero co. Proszę państwa 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm –… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »