Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wyprawy na Wieletów
2022-08-20, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Wyprawy na Wieletów

Wojciech Gerson: Opłakane apostolstwo
Wojciech Gerson: Opłakane apostolstwo
1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko Wieletom.
Z Historycznego Punktu Widzenia 20 sierpnia 2022
Wspominając udział pierwszych Piastów w podboju przez Niemców tzw. zachodniej słowiańszczyzny trzeba pamiętać, że ówczesne realia znacznie różniły się od dzisiejszego pojmowania terminów takich jak naród, czy tożsamość narodowa. W czasach Bolesława Chrobrego nie istniało pojęcie narodu w naszym dzisiejszym rozumieniu wspólnoty etnicznej i kulturowej.

Zostając chrześcijaninem Bolesław Chrobry wszedł wraz ze swoim ojcem Mieszkiem I do elitarnego klubu chrześcijańskich władców, a więc posiadaczy państw i poddanych. Chrześcijaństwo stało się niejako gwarantem ich stanu posiadania. Zatem wyprawę na Wieletów z roku 995 należy rozumieć jako przedsięwzięcie prywatne dwóch właścicieli ziem systematycznie nękanych przez owych Wieletów.

A któż to byli owi Wieleci? Mało kto pamięta, że 1000 lat temu tam gdzie dziś jest Berlin był sobie gród Kopanik, którego właścicielem był słowiański poganin, niejaki Jaksa, zapewne książę, bo wzorem władców chrześcijańskich pozwalał sobie na produkcję własnej monety. A cóż ten poganin robił w miejscu Berlina? Ano żył z dziada pradziada.

Pamiętajmy bowiem o tym, że dzisiejsze tereny na Zachód od Odry w tamtym czasie zajmowały liczne plemiona tzw. Słowian Zachodnich, którzy podobnie jak żyjący na północnych brzegach Morza Bałtyckiego wikingowie pozostawali poganami i wyznawali swoisty męski kult wojownika, który gnał ich do kolejnych awantur i łupieskich wypraw. Było to sąsiedztwo cokolwiek uciążliwe, toteż nie ma się co dziwić, że w końcu Otton III i Bolesław Chrobry w trosce o spokój swoich ziem podjęli wyprawę na tereny przez owych wojowniczych pogan zajmowane.

Ani przez myśl Chrobremu przejść nie mogło, że sprzymierza się przeciw swoim ziomkom z odwiecznym polskim wrogiem, czytaj Niemcem. Bo Polska a więc i jej strategiczne interesy dopiero się kształtowały, a posiadłości Niemców praktycznie nie graniczyły jeszcze z ziemiami Chrobrego. Dopiero w kolejnych dekadach następcy Ottona III mieli położyć solidne podwaliny pod odwieczną polsko-niemiecką wrogość. Póki co Otton III i Chrobry starali się budować odwieczną polsko-niemiecką przyjaźń.

Plany te okazały się mrzonkami. Już w 7 lat później Otton III został przez zdrowo myślących Niemców gwałtownie odsunięty od władzy i rozpoczął się ponad 20-letni okres polsko-niemieckich wojen. Doszło podczas nich w okolicach grodu Niemcza do inauguracyjnych mordów na polskiej ludności cywilnej śląska, które miały za pomocą terroru zniechęcić Ślązaków do wierności Chrobremu.

Z kolei likwidacja słowiańszczyzny zachodniej zajęła Niemcom jeszcze około 200 lat. W tym czasie jeszcze kilka razy zdarzyły nam się wojny ze Słowianami, a więc w pewnym stopniu przyczyniliśmy się do ich likwidacji. Na swoje usprawiedliwienie mamy fakt, że w międzyczasie dochodziło także do wspólnych niemiecko-wieleckich napadów na Polskę.

Ciekawe były to czasy, gdy niewielkie zdarzenia decydowały o całej naszej późniejszej historii…

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »