Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Przejście do Aliantów
2022-02-13, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Przejście do Aliantów

Bitwa pod rarańczą. Domena publiczna
Bitwa pod rarańczą. Domena publiczna
Pojutrze przypada 104 rocznica opuszczenia sojuszu z państwami centralnymi przez ostatnią polską jednostkę frontową. W nocy z 15 na 16 lutego 1918 roku dowodzona przez generała Józefa Hallera II Brygada Legionów Polskich przebiła się przez front niemiecko rosyjski pod Rarańczą.
Z Historycznego Punktu Widzenia 13 lutego 2022
Po klęskach kolejnych powstań w początkach XX wieku polscy patrioci coraz bardziej zdawali sobie sprawę, że do odzyskania niepodległości nie wystarczy okazja związana z zawirowaniem w jednym z zaborczych imperiów.

Na straży ustalonego po klęsce Napoleona europejskiego porządku wiedeńskiego stały wszak trzy największe kontynentalne imperia Rosja, Prusy i Austria. Aby zburzyć porządek, którego państwa te strzegły potrzebna była burza dziejowa na skalę ogólnoeuropejską. I taka burza nadeszła w roku 1914.

Każde z patriotycznych stronnictw miało swoją receptę na wykorzystanie wymodlonej wojny powszechnej. Koncepcja Józefa Piłsudskiego zakładała, że tzw. państwa centralne ze względu na izolację gospodarczą po wyczerpaniu zasobów ekonomicznych muszą ostatecznie przegrać.

Jednakże ponieważ przytłaczająca większość terytoriów zamieszkanych przez Polaków znajdowała się pod kontrolą państw niemieckich dla ograniczenia strat wśród polskiej ludności Piłsudski uznał, że nie można od początku konfliktu związywać sprawy polskiej z obozem przeciwników Niemiec. Jego zdaniem należało wejść w wojnę po stronie państw centralnych, wykorzystać ich wsparcie do budowy polskiego potencjału militarnego, a następnie w przełomowym momencie przejść do obozu aliantów, którzy jak słusznie spodziewał się Piłsudski ostatecznie decydowali o kształcie powojennej Europy.

Łatwo powiedzieć zmienić front, trudniej jednak coś takiego przeprowadzić, zwłaszcza, że w stanie wojny do żołnierzy na froncie dociera bardzo mało informacji i już sam wybór momentu do takiej zmiany frontu to nie była prosta sprawa.

Ponieważ to u boku Prus miało powstać królestwo polskie utworzone z zajętych przez Niemców ziem dawnego zaboru rosyjskiego, polskie legiony, które rozpoczęły wojnę w ramach armii austrowęgierskiej przekazane zostały pod komendę Prus, ale gdy w roku 1917 odmówiły złożenia przysięgi wierności pruskiemu cesarzowi zostały przekazane z powrotem pod komendę austriacką. Część żołnierzy trafiła do obozów internowania, a sam Piłsudski do pruskiego więzienia.

W pozostałych oddziałach niezadowolenie narastało. Gdy państwa centralne zawarły pokój z Ukraińską Republiką Ludową, na mocy którego Ukraina miała uzyskać Podlasie i ziemię Chełmską niezadowolenie sięgnęło zenitu. 13 lutego 1918 roku dowodzona przez generała Józefa Hallera II Brygada Legionów Polskich rozpoczęła marsz w kierunku opuszczonych przez Rosjan znajdujących się za linią demarkacyjną okopów w okolicach Rarańczy na Bukowinie.

Ostatecznie w nocy z 15 na 16 lutego części brygady w liczbie około 1600 ludzi udało się przekroczyć granicę linii austriackich. Około 2000 legionistów Austriacy wzięli do niewoli i umieścili w obozach internowania.

Legioniści, którym udało się przejść na teren rosyjski klucząc pomiędzy oddziałami bolszewickimi a penetrującymi go patrolami austriackimi dotarli pod Kamieniec Podolski i nawiązali tam kontakt z działającym po rosyjskiej stronie polskim komitetem a następnie weszli w skład dowodzonego przez generała Dowbor-Muśnickiego II Korpusu Polskiego.

W ten sposób w lutym 1918 roku ostatnia pozostająca pod komendą państw centralnych polska jednostka wojskowa przeszła do obozu aliantów.

Zobacz także

2022-01-16, godz. 08:20 Źródła ukraińskich kłopotów Pojutrze przypada 368 rocznica zawarcia przez Kozaków i przedstawicieli cara Aleksego I ugody perejasławskiej, od której datuje się udział Moskwy w polityce… » więcej 2022-01-15, godz. 07:20 Cichociemny Niedźwiadek W najbliższą środę 19 stycznia przypada 77 rocznica wydania przez generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” rozkazu rozkazu rozwiązującego Armię… » więcej 2022-01-09, godz. 08:21 Jagielloński mariaż Pojutrze przypada 636 rocznica zawarcia na zamku w Wołkowysku umowy pomiędzy polskim poselstwem, a litewskim księciem Jagiełłą. Dzięki temu porozumieniu… » więcej 2022-01-08, godz. 07:20 Człowiek Wolności Dziś chciałbym Opowiedzieć Państwu o postaci szerokiej publiczności niemal zupełnie nieznanej, a która to odcisnęła silne piętno na polskiej rzeczywistości… » więcej 2022-01-06, godz. 08:33 Odkrywca Troi Dokładnie 200 lat temu czyli 6 stycznia 1822 roku urodził się Heinrich Schliemann niemiecki archeolog amator, który wsławił się odkryciem ruin uważanej… » więcej 2022-01-02, godz. 08:27 Coraz gorzej Zjawisko sukcesywnego pogarszania jakości w niemal każdej sferze naszego życia można porównać do jednokierunkowej autostrady. Daje się to zauważyć poprzez… » więcej 2022-01-01, godz. 08:19 Kiedy zaczyna się wojna? Powiedzmy sobie uczciwie, że utrzymywanie , iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. z pewnej perspektywy może być uznane za swoisty europocentryzm… » więcej 2021-12-26, godz. 08:21 Przełomowe oblężenie 366 lat temu - 26 grudnia 1655 r. wojska szwedzkie zwinęły oblężenie Jasnej Góry, będące częścią szwedzkiej inwazji znanej jako Potop Szwedzki. » więcej 2021-12-25, godz. 08:23 Walka o tron i wiarę Dziś przypada 996 rocznica koronacji na króla Polski Mieszka II Lamberta, który zapoczątkował w naszych dziejach niechlubną tradycję bratobójczych walk… » więcej 2021-12-19, godz. 08:20 Górnictwo węglowe w średniowieczu Wczoraj minęła 65 rocznica wydania pierwszego znanego nam zezwolenia na budowę na Śląsku sztolni przeznaczonej do wydobycia węgla kamiennego. » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »