Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Źródła ukraińskich kłopotów
2022-01-16, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Źródła ukraińskich kłopotów

Mychajlo Chmielko: Rada perejasławska
Mychajlo Chmielko: Rada perejasławska
Pojutrze przypada 368 rocznica zawarcia przez Kozaków i przedstawicieli cara Aleksego I ugody perejasławskiej, od której datuje się udział Moskwy w polityce ukraińskiej.
Z Historycznego Punktu Widzenia 16 stycznia 2021
Dziś nasi młodsi w słowiańszczyźnie bracia Ukraińcy obchodzą 361 rocznicę włączenia Rosji w sprawy Ukrainy. Jest to smutne memento, które na chłodno i obiektywnie przeanalizowane musi doprowadzić do wniosku, że obecna krytyczna sytuacja Ukrainy jest w prostej linii skutkiem decyzji sprzed 368 lat. Jak więc do tego wszystkiego doszło?

Nasza opowieść zaczyna się w czasach gdy w Polsce było dobrze czyli w tzw. złotym XVI wieku. Wtedy to na pograniczu Rzeczpospolitej i ziem Chanatu Krymskiego na tzw. dzikich polach można powiedzieć z pewnym przekąsem, że zaczęła się pojawiać zachodnia cywilizacja.

Początkowo przynosili ją zbiegli z głębi rzeczpospolitej ale przede wszystkim z tzw. Rusi chłopi, którzy w dzikich polach szukali wolności od chłopskich powinności. Ponieważ ziemie te leżały na szlaku tradycyjnych tatarskich wypraw po łupy i niewolników, osadnicy musieli być uzbrojeni, a z czasem zaczęli się organizować w grupy i osady o zmilitaryzowanym charakterze.

Ich stolicą stał się obóz wojenny o nazwie Sicz położony w bagnistej delcie Dniepru. Tamtejsza społeczność rządziła się swoistymi prawami. Z jednej strony dawała schronienie zbiegom, także szlachcicom ściganym wyrokami sądów, z drugiej z czasem zaczęła uznawać zwierzchnictwo polskiego króla dostarczając mu zaciężnych dobrze wyszkolonych żołnierzy na wyprawy wojenne.

Kozacy, bo o nich tu mowa, w swojej społeczności byli wszyscy równi sobie, bez względu na pochodzenie, o które nikogo nie pytano. Pozycję w ich społeczności osiągano dzięki wojennym czynom, a nie urodzeniu. To właśnie żądza sławy i łupów gnała kozaków na morze czarne, gdzie napadając na tureckie statki nieustannie prowokowali konflikty polsko-tureckie, a przynajmniej słane do Warszawy groźne protesty sułtana.

Chcąc nieco utemperować kozaków rzeczpospolita postanowiła wziąć kozaków na stały żołd, ale ponieważ, z jednej strony nikt nigdy dokładnie nie wiedział ilu właściwie jest kozaków, a z drugiej z powodu nieustannych niedoborów pieniędzy na wojsko, przyjęto, że żołd będzie wypłacany tylko kozakom wpisanym do rejestru i tylko dwudziestu tysiącom ludzi.

Szybko okazało się, że kozaków jest znacznie więcej i ci, co w rejestrze się nie znaleźli zaczęli się buntować. Odtąd poczucie krzywdy i niezadowolenia z polskich rządów na stałe zagościło na Ukrainie.

W połowie XVII wieku na fali nieustannego niezadowolenia, które wzmocniło się próbami zapędzenia części kozaków do powinności pańszczyźnianych przez magnatów, którzy otrzymali od króla ziemię na Ukrainie, wypłynął najwybitniejszy kozacki przywódca Bohdan Chmielnicki. Wywołany przez niego bunt znacznie przekroczył wszelkie wyobrażenia i zmienił dotychczasowy układ sił. Potęga armii Chmielnickiego zmusiła Rzeczpospolitą do negocjacji z buntownikami i ostatecznie do uznania powstałej wówczas instytucji Ukraińskiego Hetmanatu.

To właśnie wtedy pojawiła się idea utworzenia Rzeczpospolitej Trojga narodów. Do Polski i Litwy na równorzędnych prawach mieli dołączyć Rusini zamieszkujący Ukrainę. Szermując tą ideą Chmielnicki starał się ugrać jak najlepsze warunki dla siebie.

Ostatecznie jednak 18 stycznia roku 1654 zawarł w Perejesławiu ugodę, na mocy której poddał terytorium Hetmanatu carowi moskiewskiemu Aleksemu I. Z punktu widzenia Rzeczypospolitej była to czysta secesja i zdrada główna, ale uwikłana w wojnę z Moskwą polska monarchia nie była w stanie dochodzić sprawiedliwości na kozackim hetmanie.

Odtąd praktycznie Rzeczpospolita straciła wpływ na sprawy Ukraińskie rozumiane w sensie kozackim. Przejęte przez Rosję terytorium Hetmanatu obejmowało ziemie na lewym brzegu Dniepru.

Karę na kozakach już wkrótce zaczęli wywierać Rosjanie. Car Aleksy I nie miał skrupułów, jakie cechowały polskich elekcyjnych władców. Po przyjęciu opieki nad Kozakami Chmielnickiego odmówił zaprzysiężenia umowy argumentując, że jako samodzierżca nie ma powodu przysięgania czegokolwiek swoim poddanym.

W kolejnych dekadach kozackie wolności były systematycznie likwidowane, a Wschodnia Ukraina zaczęła ulegać rusyfikacji. Konsekwencje wydarzeń sprzed 368 lat Ukraińcy ponoszą po dziś dzień.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »