Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Fundator Jasnej Góry
2021-08-08, 08:24 Autor: Bolesław Bezeg

Fundator Jasnej Góry

Odsłonięcie pomnika Władysława II Opolczyka w Opolu. Fot. K.Doros
Odsłonięcie pomnika Władysława II Opolczyka w Opolu. Fot. K.Doros
Jutro przypada 639 rocznica podpisania przez księcia na Opolu Władysława II zwanego Opolczykiem aktu fundacji klasztoru Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Niewątpliwie fundacja jasnogórskiego klasztoru jest jednym z budzących najmniej kontrowersji wątków w jego życiorysie.
Z Historycznego Punktu Widzenia 8 sierpnia 2021
Urodzony pomiędzy 1326, a 1332 rokiem książę opolski Władysław II był z pewnością najwybitniejszym przedstawicielem opolskiej linii dynastii Piastów. Na sformułowanie takiego sądu pozwalają zajmowane przez niego stanowiska i rozmach działań tego władcy.

Pełnił więc Władysław funkcję palatyna Węgier oraz wielkorządcy Rusi Halickiej i Polski. Tę ostatnią funkcję sprawował za rządów w Polsce Ludwika Węgierskiego, który przebywając na Węgrzech potrzebował w Polsce zastępcy i na funkcję tę wybrał właśnie Władysława II Opolczyka.

W naszej historii Opolczyk zasłynął także jako autor pierwszego w naszych dziejach planu rozbiorów Polski. Ten fragment jego życiorysu był szczególnie chętnie eksponowany w czasach PRL-u gdy także poprzez podkreślanie antypolskich działań fundatora Jasnej Góry próbowano podkopywać zaufanie do jasnogórskich Paulinów. Skupmy się jednak na jego najpozytywniejszym dziele czyli na ufundowaniu klasztoru na Jasnej Górze.

9 sierpnia 1382 roku wydał książę Władysław II akt uposażenia klasztoru paulinów w tzw. "Starej Częstochowie". Siedzibą zakonników stał się stary kościół parafialny w tej miejscowości. Paulinów do Częstochowy sprowadził Opolczyk z Węgier, bo tam właśnie sto lat wcześniej powstał Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, którego członków potocznie nazywa się Paulinami. Nazwa zakonu wywodzi się od św. Pawła z Teb, pierwszego uznanego przez Kościół katolicki pustelnika.

Na mocy wspomnianego dekretu książę opolski nadawał mnichom dwie wsie Starą Częstochowę oraz Krowodrzę oraz przeznaczał na utrzymanie klasztoru dziesięciny z wybranych wsi położonych w ziemi krakowskiej, wieluńskiej oraz sieradzkiej. Historycy podkreślają, że Jasna Góra nie otrzymała żadnego nadania z terenu księstwa opolskiego. Najwyraźniej Opolczyk nie chciał osłabiać potencjału gospodarczego swojego dziedzicznego księstwa.

Dwa lata później czyli prawdopodobnie w roku 1384 Władysław Opolczyk sprowadził z Rusi do Częstochowy ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej, którą według tradycji miał namalować św. Łukasz Ewangelista na deskach ze stołu używanego w rodzinnym domu Jezusa. Ikona ta miała trafić na Ruś z Bizancjum, a tam została ponoć przywieziona z Ziemi Świętej w IV wieku przez świętą Helenę.

Rola jaką w historii Polski odegrał jasnogórski klasztor jest nie do przecenienia. Wystarczy przypomnieć, że gdy podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku niemal wszyscy przeszli na stronę najeźdźców, to właśnie opór jasnogórskiego klasztoru stał się pobudką dla polskich sumień i sygnałem do powszechnego antyszwedzkiego powstania. Niewątpliwie za stworzenie polskiej duchowej stolicy winniśmy wdzięczność opolskiemu księciu Władysławowi II Opolczykowi.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »