Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Święta Teresa od Krzyża
2021-07-31, 07:29 Autor: Bolesław Bezeg

Święta Teresa od Krzyża

Edyta Stein. fot. Ökumenisches Heiligenlexikon (public domain)
Edyta Stein. fot. Ökumenisches Heiligenlexikon (public domain)
79 lat temu – w pierwszych dniach sierpnia 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz II Birkenau zginęła święta Edyta Stein.
Z Historycznego Punktu Widzenia 31 lipca 2021
Edyta Stein, znana jako św. Teresa Benedykta od Krzyża urodziła się 12 października 1891 w wielodzietnej zamożnej rodzinie żydowskiej we Wrocławiu. Jej ojciec Zygfryd Stein kupiec drewnem zmarł gdy Edyta miała dwa lata. Rodzinny dom, firmę i opiekę nad jedenastką dzieci prowadziła matka.

Steinowie należeli do rodzin bardzo religijnych a ich judaistyczna wiara przenikała ich życie na co dzień. Mimo to w wieku 14 lat Edyta oświadczyła, że jest ateistką. Równocześnie dała się poznać jako bardzo zdolna uczennica. Po maturze podjęła studia na Uniwersytecie Wrocławskim na germanistyce, historii i psychologii, gdzie jej nauczycielem był m.in. Williama Stern - twórca skali IQ.

W roku 1912 wyjechała do Getyngi gdzie obroniła rozprawę doktorską „O zagadnieniu wczucia”. Tam spotkała fenomenologa Maxa Schelera, pod którego wpływem rozpoczęły się jej duchowe przemiany. Podczas I wojny światowej – po śmierci jej dobrego znajomego Adolfa Reinacha wpadła w apatię i duchowe rozdarcie.

Zainspirowana postawą wdowy po Reinachu – gorliwej ewangeliczki, zaczęła przeżywać nawrócenie. Kulminacją tego procesu była lektura książki „Życie św. Teresy z Avili spisane przez nią samą”. 1 stycznia 1922 roku przyjęła chrzest w Kościele katolickim, przyjmując imię Teresa.

Kolejnym etapem jej duchowego rozwoju były studia nad dziełami św. Tomasza Akwinu i ich tłumaczenie na niemiecki. Pod koniec lat 20 rozpoczęła pracę w radiu, z którego zwolniono ją po dojściu Hitlera do władzy. W międzyczasie często bywała na Śląsku, a szczególnie w Lublińcu, gdzie żyła wówczas rodzina jej matki, z którą Edyta Stein była bardzo związana.

13 października 1933 roku pożegnała się z rodziną i wstąpiła do Karmelu w Kolonii przyjmując imię Teresa Benedykta od Krzyża. Gdy w Niemczech rozpoczęły się prześladowania Żydów władze zakonne wysłały ją do klasztoru w Holandii. Tam w roku 1942 aresztowało ją Gestapo.

Ostatni raz widziano ją 7 sierpnia 1942 roku na dworcu we Wrocławiu w transporcie jadącym do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II Birkenau. Dalszy jej los nie jest znany, wiadomo natomiast, że w Birkenau przywiezieni w tym czasie więźniowie trafili do komór gazowych. Ich zwłoki spalono w obozowym krematorium.

Tyle życiorysu, jednak najważniejszym co nam po sobie zostawiła święta Edyta Stein jest jej spuścizna naukowa. Patrząc z tej perspektywy trzeba powiedzieć, że św. Teresa Benedykta od Krzyża była wybitnym filozofem. Początkowo pochłaniała ją niemal wyłącznie fenomenologia, z czasem zaczęła ją porównywać z tomizmem.

O bogactwie jej życia duchowego świadczy praca poświęcona Janowi od Krzyża zatytułowana „Wiedza Krzyża”, w której zawarła efekty swoich doświadczeń mistycznych. Jej dorobek naukowy jest na tyle bogaty, że można mówić o filozofii Edyty Stein, którą określa się często jako „filozofię światła”. Mówi ona o człowieku jako wolnej świadomie myślącej istocie i drodze jaka prowadzi tę istotę do Boga.

Teresa Benedykta od Krzyża została beatyfikowana przez Papieża Jana Pawła II 1 maja 1987 roku, a kanonizowana 11 października 1998 roku. Zaś 1 października 1999 roku Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy. Jest także patronką Lublińca, w którym znajduje się jej muzeum i jeden z trzech na świecie kościołów pod jej wyzwaniem. Wspomnienie liturgiczne o świętej Teresie Benedykcie od Krzyża przypada 9 sierpnia.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »