Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Jego Waterloo
2021-06-19, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg

Jego Waterloo

William Sadler: Bitwa pod Waterloo. Domena publiczna
William Sadler: Bitwa pod Waterloo. Domena publiczna
Wczoraj minęło 206 lat od dnia, w którym Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte poniósł ostateczną klęskę w bitwie pod Waterloo kończącej jego ostatnią kampanię znaną jako 100 dni Napoleona.
Z Historycznego Punktu Widzenia 19 czerwca 2021
Pobity przez antyfrancuską koalicję i zmuszony do abdykacji w kwietniu roku 1814 cesarz Napoleon Bonaparte początkowo został przez zwycięzców potraktowany stosunkowo łagodnie. Otrzymał w dożywotnie władanie śródziemnomorską wyspę Elbę, na której towarzyszyło mu blisko 1000 najwierniejszych żołnierzy. To na ich czele w lutym 1815 roku wylądował w południowej Francji by rozpocząć swoją ostatnią kampanię – słynne 100 dni Napoleona.

Francja, w której blisko roczny okres restauracji monarchii Burbonów zdążył już wielu ludziom zbrzydnąć powitała powrót cesarza stosunkowo entuzjastycznie, choć nie jednomyślnie. Przy Napoleonie nie stanęli wówczas wszyscy jego oficerowie i marszałkowie, wielu postanowiło tym razem trzymać się od wojny z daleka. Mimo to siły Napoleona rosły z każdym dniem i z każdym kilometrem w kierunku Paryża, bo kolejne wysyłane przeciwko niemu oddziały przechodziły na jego stronę. Król Ludwik XVIII musiał ratować się ucieczką.

Jak należało się spodziewać Wielka Brytania natychmiast po otrzymaniu informacji o wylądowaniu Napoleona we Francji rozpoczęła montowanie antyfrancuskiej koalicji. Było to stosunkowo łatwe, bo trwał właśnie kongres wiedeński. Już wkrótce ku granicom Francji wyruszyły cztery korpusy ekspedycyjne: brytyjski, pruski, rosyjski i austriacki.

Aby nie dopuścić do połączenia się sojuszniczych sił w jedną armię Napoleon wyruszył naprzeciw zbliżającym się korpusom. 206 lat temu 18 czerwca 1915 roku udało mu się wprowadzić swoją armię w przestrzeń dzielącą zbliżające się do siebie korpusy brytyjski i pruski w okolicach miejscowości Waterloo w Belgii.

Plan bitwy Napoleon oparł na swojej sprawdzonej wielokrotnie taktyce: zamierzał stosunkowo małymi siłami utrzymać armię pruską z dala od głównego pola bitwy i głównymi siłami najpierw zlikwidować silniejszy korpus brytyjski, a potem całe siły obrócić przeciwko korpusowi pruskiemu. Plan był dobry, a zebrane przez Napoleona siły były do jego realizacji wystarczające, ale szereg niesprzyjających okoliczności doprowadził Francuzów do ostatecznej klęski.

Były więc zagubione rozkazy, złe rozpoznanie terenu, opieszałe wykonywanie poleceń przez poszczególnych dowódców, brak koordynacji poszczególnych ruchów pomiędzy francuskimi jednostkami, a w końcu deszcz, który zamienił pola pod Waterloo w błotniste pułapki spowalniając drastycznie ruchy napoleońskiej kawalerii.

W ostatniej bitwie Napoleona nie mogło zabraknąć także Polaków. Był to pułk szwoleżerów gwardii dowodzony przez generała Pawła Jerzmanowskiego, który zresztą wcześniej na czele szwadronu polskich szwoleżerów towarzyszył Napoleonowi na Elbie, tym razem jednak był to udział raczej symboliczny.

Zmuszony ponownie do abdykacji Cesarz Francuzów tym razem trafił na położoną na południowym Atlantyku Wyspę Świętej Heleny, już nie jako władca wyspy, ale jako nadzorowany przez Brytyjczyków więzień, żyjący w fatalnych warunkach i całkowicie odizolowany od zewnętrznego świata. Schorowany i psychicznie złamany były władca połowy Europu przeżył tam blisko sześć lat.

Zobacz także

2022-09-04, godz. 08:20 Bitwa nad Bzurą 83 lata temu polska armia toczyła zdecydowanie nierówną walkę z armią niemieckiej III Rzeszy. Tak nauczono nas myśleć przez ostatnie 75 lat. Faktycznie… » więcej 2022-09-03, godz. 07:20 Okręt szkolny Niewątpliwie budowa portu w Gdyni była jednym z największych sukcesów II Rzeczpospolitej. Wiązało się to oczywiście z kolejnymi sukcesami, bo jak port… » więcej 2022-08-28, godz. 08:20 Co to jest polskość? Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość… » więcej 2022-08-27, godz. 07:20 Wojna polsko-polska Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo … » więcej 2022-08-21, godz. 08:20 Męczennicy z Poznania W najbliższą środę przypada wspomnienie liturgiczne oraz 80 rocznica egzekucji na gilotynie w niemieckim więzieniu tzw. błogosławionej Poznańskiej Piątki… » więcej 2022-08-20, godz. 07:20 Wyprawy na Wieletów 1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko… » więcej 2022-08-15, godz. 08:20 Wywiad najważniejszy Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko… » więcej 2022-08-14, godz. 08:20 Koniec Barszczan Wczoraj minęła 250 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej 2022-08-13, godz. 07:20 Przeciwko zagładzie Żydów Dwa dni temu minęła rocznica szczególna, zadająca kłam oszczerczym zarzutom jakie stawiane są Polakom na arenie międzynarodowej o rzekomej bierności wobec… » więcej 2022-08-07, godz. 08:20 Mistyczka z Wrocławia Dziś przypada 80 rocznica dnia, w którym po raz ostatni widziano żywą świętą Edytę Stein. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »