Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-02-29, 07:30 Autor: IAR/B. Falkowska/dok.

Kartka z kalendarza

29 lutego - Dzień Chorób Rzadkich obchodzony co roku ostatniego dnia lutego, zapoczątkowany przez Europejską Federację Rodziców Pacjentów i Pacjentów z rzadkimi chorobami - EURORDIS
1768 - W Barze na Podolu została zawiązana konfederacja barska, zbrojny związek szlachty w obronie niepodległości Rzeczypospolitej. Była wymierzona przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i rosyjskiej dominacji w Polsce.

1792 - Urodził się Gioacchino Antonio Rossini, włoski kompozytor, mistrz stylu bel canto, autor utworów kameralnych, religijnych, pieśni, ale przede wszystkim oper, których napisał 39, najbardziej znane to: „Cyrulik sewilski”,” Włoszka w Algierze”, „Wilhelm Tell”, „Kopciuszek”, „Sroka złodziejka”. Zmarł 13 listopada 1868 roku.

1880 - Urodził się Marian Dederko, fotografik, jeden z twórców nowoczesnego portretu w fotografii polskiej, współorganizator Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zmarł 8 lipca 1965 roku.

1904 - W Shenandoah w stanie Filadelfia urodził się James "Jimmy" Dorsey, klarnecista i saksofonista altowy. Współpracował z Bennym Goodmanem i Louisem Armstrongiem. W 1933 roku stworzył własny zespół Dorsey Brothers Orchestra. Zmarł 12 czerwca 1957 roku. 120 rocznica

1908 - Urodził się Balthus, właściwe nazwisko Baltazar Klossowski de Rolla, francuski malarz i scenograf polskiego pochodzenia. Zmarł 18 lutego 2001 roku.

1911 - Urodziła się Maria Wieman-Hilchenowa, nazywana "człowiekiem-instytucją". Pedagog rytmiki i wychowawca, autorka wszystkich audycji umuzykalniających, które Polskie Radio emitowało w latach 1949 -1971. Pisała podręczniki dla nauczycieli, tworzyła dokumentalne filmy oświatowe. Była autorką 8 płyt długogrających i wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureatka w 1966 roku nagrody Prix Japan w Międzynarodowym Konkursie Programów Edukacyjnych. Zmarła 1 października 1993 roku.

1924 - Urodził się Andrzej Maria Deskur, duchowny katolicki, kardynał, długoletni uczestnik i przewodniczący papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu i przewodniczącego Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej. Przewodniczył Papieskiej Komisji do spraw Kinematografii, Radia i Telewizji, z której wywodzi się dzisiejsza Papieska Rada do spraw Środków Społecznego Przekazu. W 1959 roku brał udział w organizowaniu Soboru Watykańskiego II, uczestniczył przygotowaniu soborowych dokumentów - konstytucji o Kościele ,,Gaudium et Spes" i deklaracji o środkach społecznego przekazu ,,Inter mirifica". Zmarł 3 wrzęśnia 2011 roku. 100 rocznica

1924 - Urodził się Ryszard Jerzy Książyński - żeglarz, kapitan jachtowy i nauczyciel sztuki żeglarskiej, ekonomista. W okresie II wojny światowej należał do AK, między innymi brał udział w bitwie pod Radkowem (obecnie w w województwie świętokrzyskim). Po wojnie, podczas studiów w Krakowie założył Akademicki Związek Morski i odtąd zajął się czynnie żeglarstwem - zarówno pływał jak i szkolił młodych żeglarzy. Był między innymi etatowym kapitanem jachtu morskiego „Chrobry” w latach 1951-1958, oraz jednostki „Leonid Teliga” w latach 1972-1985, uczestniczył w bałtyckiej części Operacji Żagiel 74 i Nowojorskiej Operacji Żagiel 76. Zmarł 28 sierpnia 2013 roku. 100 rocznica

1928 - Urodziła się Irena Kamieńska, reżyser około 30 filmów dokumentalnych, w tym: "Robotnice", "Wyspa kobiet" oraz obyczajowych "Klara i Angelika"czy "Znak". Tworzyła także filmy historyczne, jak "Głosy z daleka", "Pamięć tamtych dni" i inne. Zmarła 3 kwietnia 2016 roku.

1932 - Urodził się Janusz Stanny, grafik, plakacista, ilustrator, rysownik, publikuje w „Gazecie Wyborczej”, jest między innymi autorem ilustracji do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Biblii”, bajek La Fontaine’a, „Don Kichota” Miguela de Cervantesa i baśni Hansa Christiana Andersena, jest także autorem opracowań plastycznych filmów animowanych. Zmarł 13 lutego 2014 roku.

1932 - Urodził się Józef Grzegorz Ratajczak, poeta, prozaik, eseista, debiutował w 1951 roku jako poeta i satyryk, redaktor Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, autor powieści - „O świcie, o zmierzchu” „Gniazdo na chmurze”, zbiorów poezji: „Niepokoje”, „Zamknięcie krajobrazu”, „Pozy i akty”, oraz utworów dla dzieci: „Między nami zwierzakami”, „Idzie wiosna”, „Wlazł kotek na płotek”. Zmarł 24 maja 1999 roku.

1936 - Zakończono budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch w Zakopanem. Była to pierwsza taka inwestycja w Polsce i sześćdziesiąta na świecie. Budowla składała się z dwóch wyciągów: z Kuźnic na Myślenickie Turnie i z Turni na Kasprowy Wierch. Wzniesiono ją w ciągu 7 miesięcy, rękami ponad tysiąca robotników, kosztem około 3 i pół milina złotych. Budynki kolei zaprojektowali Anna i Aleksander Kodelscy . Budowa była oprotestowana przez obrońców przyrody, jako zagrażająca środowisku naturalnemu Tatr, jednak protesty nie przyniosły skutku. Trasa była modernizowana, ostatni raz w 2007 roku. Obecnie jej długość wynosi 4200 metrów.

1944 - Oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii z pomocą ludności ukraińskiej przeprowadził w nocy z 28 na 29 lutego rzeź Polakach ze wsi Korościatyn na Podolu. Wymordowano 156 mieszkańców Krościatynia, w tym kilkanaścioro dzieci od 4 do 12 lat. 80 rocznica

1948 - Urodziła się Patricia Ann McKillip, amerykańska pisarka fantasy. Stworzyła między innymi powieści "Zapomniane bestie z Elu", "Harfista na wietrze", "Wieża w kamiennym lesie" i "Dziedziczka morza i ognia".

1964 - Rząd PRL ogłosił memorandum w sprawie zamrożenia zbrojeń nuklearnych w Europie środkowej. Był to tak zwany "plan Gomułki". 60 rocznica

1964 - Uruchomiono lotnisko w Balicach. Jest to drugi od względem liczby odprawianych pasażerów i wykonywanych lotów port lotniczy - po warszawskim Okęciu. Lotnisko w Balicach w 2023 roku odprawiło ponad 9 milionów 404 tysięcy pasażerów. 60 rocznica

1968 - Stefan Kisielewski nazwał "dyktaturą ciemniaków" zdjęcie ze sceny Teatru Narodowego w Warszawie Dziadów autorstwa Adama Mickiewicza. Kisielewski wystąpił podczas nadzwyczajnego zebrania oddziału Związku Literatów Polskich w Warszawie, które wyraziło protest przeciwko tej decyzji władz PRL. Literaci opracowali wtedy rezolucję przeciwko nasilaniu się cenzury i działaniom władz, zagrażającym kulturze narodowej.

1976 - W Warszawie zmarł Mikołaj Kiss-Orski, malarz, scenograf wielu polskich teatrów. Po 1961 roku poświęcił się pracy malarskiej. Autor scenografii do sztuk: "Szelmostwa Skapena", "Zemsta", "Pierwszy dzień wolności", "Śmierć komiwojażera". Urodził się we Lwowie 12 lipca 1914 roku.

1984 - Zmarł Ludwik Starski, scenarzysta filmowy. Wspólnie z reżyserem Leonardem Buczkowskim nakręcił filmy "Skarb" i "Zakazane piosenki". Był też scenarzystą filmu "Przygody na Mariensztacie" oraz "Nikodema Dyzmy". Urodził się 1 marca 1903 roku. 40 rocznica

1992 - Zmarł Czesław Nowicki, popularny „Wicherek”, dziennikarz, wieloletni prezenter pogody w Telewizji Polskiej, „Kwartet Warszawski” śpiewał piosenkę „Kochajmy Wicherka”, w której podkreślał popularność i oryginalność prezentera, zwolniony w latach 70. po nierozważnej uwadze o „burzy znad wschodu”, publikował w „Słowie Polskim”, „Życiu Warszawy” i „Gazecie Wyborczej”. Urodził się 24.03.1928r.

1992 - Zmarł Ferenc Karinthy, węgierski pisarz i reportażysta, pierwszą jego powieścią była „Noc Don Juana”, która cieszyła się dużym uznaniem, inne powieści i opowiadania to: „Wywoływanie duchów”, „Piękne życie”, „Centaur i Murarze”, „Budapesztańska wiosna”. Urodził się w 1921r.

1996 - Wojna w Bośni i Hercegowinie - zakończyło się 4-letnie oblężenie Sarajewa przez siły serbskie.

2004 - Zmarł Witold Rudziński - kompozytor, dyrygent, historyk muzyki i pedagog, uczestnik Powstania Warszawskiego. Po wojnie pracował jako pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej , był także dyrektorem artystycznym Filharmonii i Opery Stołecznej „Roma” w Warszawie. Przez krótki czas był prezesem zarządu głównego Związku Kompozytorów Polskich . Był laureatem wielu nagród państwowych oraz nagród kompozytorskich - między innymi otrzymał wyróżnienie specjalne na Konkursie Księcia Rainiera w Monaco, 1963 za operę „Odprawa posłów greckich”. Urodził się w marcu 1913 roku. 20 rocznica

2016 - Zmarł Marian Zagórny - rolnik i działacz związkowy, jeden z liderów „Solidarności” Rolników Indywidualnych, zaangażowany m.in. w działania tzw. pierwszej „Solidarności”. Zagórny kierował Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjnym Solidarności RI. Następnie współtworzył i przewodniczył Związkowi Zawodowemu Rolników „Solidarni”, organizował protesty rolnicze, skierowane przeciwko sprowadzaniu do Polski modyfikowanego genetycznie lub skażonego zboża oraz przemytowi artykułów rolno-spożywczych. Prowadził radykalne akcje, między innymi wysypywanie zboża. Urodził się 8 listopada 1960 roku.

2020 - Zmarł Jacek Abramowicz, pianista, kompozytor, aranżer, artysta estradowy związany z Lublinem. Założyciel zespołu jazzowego "Bemol" oraz kabaretu "Kant", a także współtwórca kabaretu "Czart”. Współpracował też z lubelskim Teatrem im. Juliusza Osterwy, a także kierował Klubem Dziennikarzy i Środowisk Twórczych „Nora”. Kompozytor „Ballady lubelskiej”, „Jesiennej piosenki”, „Charlestona starszego pana” i piosenki "Taki deszcz". Urodził się 11 września 1934 roku.

Zobacz także

2024-05-08, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 8 maja - Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, obchodzony w rocznicę podpisania w Berlinie przez feldmarszałka Wilhelma Keitla aktu bezwarunkowej kapitulacji III… » więcej 2024-05-07, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 7 maja - Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej. » więcej 2024-05-06, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 6 maja - Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 6 maja - Święto Gwardii Szwajcarskiej. » więcej 2024-05-05, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 5 maja - Dzień Europy, święto państw europejskich, obchodzone 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-04, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka, przypadający w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka… » więcej 2024-05-03, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, obchodzone w Polsce, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. 3 maja - Uroczystość Najświętszej… » więcej 2024-05-02, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto ustanowione w lutym 2004 roku. 2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą, uchwalony przez Sejm… » więcej 2024-05-01, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 1 maja - Święto Pracy, ustanowione w 1889 roku przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki. 1 maja - Kościół katolicki obchodzi… » więcej 2024-04-30, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 30 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Jazzu, święto proklamowane w 2011 roku, przez UNESCO. 30 kwietnia - Wietnam świętuje Dzień Zwycięstwa. 30 kwietnia… » więcej 2024-04-29, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 29 kwietnia - Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego - ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 roku. 29 kwietnia - Dzień Solidarności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »