Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Rejestr wyborców
2019-09-11, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rejestr wyborców

Rejestr wyborców, to rejestr wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie gminy. Na jego podstawie tworzy się spis wyborców. To lista tych, którzy mogą oddać głos w danym lokalu wyborczym w okręgu wyborców.
11 09g12 40 poradnik 15 rejestr wyb
Dobrze jest sprawdzić, czy jest się w spisie i w rejestrze wyborców, jeśli zmieniało się od ostatnich wyborów miejsce zameldowania lub jeśli w poprzednich wyborach wpisywało się do innego rejestru wyborców, niż ma się meldunek.

- Aby sprawdzić czy jesteśmy w rejestrze wyborców danej gminy trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jestem zameldowany na pobyt stały i tu podkreślam tylko i wyłącznie pobyt stały, bo tam są nasze prawa wyborcze. Chyba, że mieszkamy w innym miejscu i tam są skoncentrowane nasze czynności życiowe, czyli na przykład praca, szkoła, dom, nieruchomość - wtedy można złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców danej gminy - wyjaśnia Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Z automatu nasze prawa wyborcze znajdują się tam, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, za meldunkiem czasowym nie idą prawa wyborcze.

Jeżeli chcemy sprawdzić, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców w danej gminie, trzeba złożyć w tej sprawie w urzędzie pisemny wniosek. Nie wystarczy zadzwonić do gminy, bo musimy podać szereg danych osobowych a urzędnik nie może ich odebrać od nas przez telefon, nie ma też pewności, czy jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy. Dlatego trzeba to załatwić osobiście w urzędzie.

Zobacz także

2019-09-27, godz. 10:00 Sondaż exit pool. Co to takiego i jak jest przeprowadzany? - Sondaż exit pool - to ten, którym ekscytujemy się w dniu wyborów tuż po zakończeniu głosowania - mówi politolog dr Adam Drosik. Ten sondaż przeprowadza… » więcej 2019-09-30, godz. 09:00 Druki bezadresowe w naszych skrzynkach na listy W wyborach październikowych w 2019 roku wszyscy wyborcy powinni do swoich skrzynek dostać bezadresowy druk z informacją o tych wyborach. - Powinny one trafić… » więcej 2019-10-01, godz. 09:00 Urzędnik wyborczy. Kim jest i co robi? Urzędnik wyborczy działa w każdej gminie. Jest powoływany przez szefa Krajowego Biura Wyborczego, a wszyscy urzędnicy stanowią korpus urzędników wyborczych. -… » więcej 2019-10-07, godz. 11:00 Wyborca niepełnosprawny. Jakie udogodnienia gwarantuje kodeks wyborczy? Cz.2 Osoby niepełnosprawne, dzięki regulacjom zawartym w Kodeksie wyborczym, mogą bez większych problemów samodzielnie przystąpić do głosowania w wyborach… » więcej 2019-10-07, godz. 11:07 Kto zatwierdza ważność wyborów? W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w IV rozdziale i 101 artykule kryje się odpowiedź na pytanie: kto zatwierdza ważność wyborów? Od początku funkcjonowania… » więcej 2019-10-07, godz. 11:09 Sanatoria, szpitale, więzienia – jak mogą głosować osoby tam przebywające? Ustawodawca określił w tych miejscach głosowanie w obwodach odrębnych. Chodzi o głosowanie w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach… » więcej 2019-10-07, godz. 11:09 Przypominamy ważne terminy! Ostatnia chwila do wpisania się do spisu i rejestru wyborców Ósmego października mija termin dopisania się do spisu wyborców, a 10 października to najważniejszy termin dla wyborców którzy w tej chwili stale przebywają… » więcej 2019-10-07, godz. 11:29 Do spisu i rejestru wyborców możesz wpisać się przez internet. Sprawdź jak to zrobić Dziś tłumaczymy w jaki sposób dopisać się do spisu lub rejestru wyborców przez internet. Pierwszym naszym krokiem jest wejście na stronę www.obywatel.gov.pl… » więcej 2019-10-07, godz. 11:44 Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji politycznych? Czym jest racjonalny wybór? Przed każdymi wyborami każdy z nas zastanawia się według jakich kryteriów ocenić kandydatów i komu dać szansę na mandat posła lub senatora? Dr Olgierd… » więcej 2019-10-07, godz. 13:13 Czy „jedynka” na liście wyborczej gwarantuje sukces? Czy kandydat, który jest pierwszy na liście wyborczej może być pewny swojego mandatu? - "Jedynka" może nie zapewnia, ale zdecydowanie zwiększa możliwość… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »