Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów…
2019-09-03, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata?

W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza? Że zwycięzca bierze wszystko. To dlatego, że okręgi są jednomandatowe, czyli w danym okręgu jeden z kandydatów zdobywa jedyny mandat.
Kandydaci na senatorów - jak zgłosić kandydata?
Ponieważ zwycięzca w okręgu może być tylko jeden, komitety wyborcze zgłaszają jednego swojego kandydata. Dużym błędem ze strony komitetu byłoby zaproponowanie dwóch lub więcej kandydatów w jednym okręgu wyborczym. Głosy zwolenników ugrupowania podzieliłyby się między nich, zmniejszając w sposób znaczny szansę na uzyskanie mandatu. Poza tym kodeks wyborczy jasno mówi, że w takim jednomandatowym okręgu jeden komitet może zgłosić tylko jednego kandydata.

Dzisiaj (3.09) upływa termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Do północy komitety wyborcze muszą przedłożyć komisjom wyborczym nazwiska kandydatów. Mogą to zrobić tylko wspomniane komitety wyborcze.

Dany kandydat na senatora może być zgłoszony tylko w jednym okręgu. Oznacza to, że kandydujący na Opolszczyźnie nie może jednocześnie być kandydatem w innym województwie i co więcej, ponieważ województwo opolskie jest podzielone na 3 okręgi, kandydat na senatora nie może kandydować również w innym okręgu naszego regionu.

Zgłoszenie każdego kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 000 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Aby podpis został uznany za ważny, oprócz imienia i nazwiska, musi zawierać adres zamieszkania wraz z numerem domu i mieszkania, a także numer PESEL podpisującego się no i własnoręczny podpis wyborcy.

Oprócz podpisów poparcia, do zgłoszenia kandydata należy dołączyć pismo organu statutowego partii politycznej potwierdzające poparcie partii dla kandydata.

Osoba zgłaszająca kandydata na senatora musi w zgłoszeniu wskazać w jakim okręgu kandydat chce ubiegać się o mandat i z ramienia jakiego komitetu. Wymagana jest także pisemna zgodę kandydata na kandydowanie na senatora ze wskazaniem numeru okręgu wyborczego, w którym kandydat wyraża zgodę na kandydowanie oraz nazwy komitetu wyborczego, z którego kandydat zgadza się kandydować.

Kandydat musi także oświadczyć na piśmie, że posiada prawo wybieralności, a kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 roku, musi złożyć oświadczenie lustracyjne lub informację o wcześniejszym złożeniu takiego oświadczenia.

Po zgłoszeniu kandydata na senatora niedopuszczalna jest zmiana kandydata.
A termin - przypomnę - mija dzisiaj, 3 września o północy.

Zobacz także

2019-09-13, godz. 00:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania poprzez dopisanie się do spisu wyborców Zagłosować poza miejscem zamieszkania można także poprzez wpisanie się do spisu wyborców gminy, w której będziemy przebywać 13 października, jeśli nie… » więcej 2019-09-16, godz. 09:00 Bezpłatny czas antenowy - ważne informacje dla komitetów wyborczych! Bezpłatne audycje wyborcze są prezentowane na antenie Radia Opole w każdej kampanii wyborczej. To obowiązek nałożony na media publiczne kodeksem wyborczym… » więcej 2019-09-16, godz. 10:00 Bezpłatne audycje wyborcze. Jak powstają oraz zasady ich emisji na antenie Radia Opole W sobotę 28 września rozpoczniemy emisję audycji wyborczych. Komitety wyborcze mogą nagrać audycje wyborcze w Radiu Opole. - Udostępniamy studio, realizatora… » więcej 2019-09-17, godz. 09:00 Mąż zaufania - Mąż zaufania, nie jest instytucją nową, była już w kilku poprzednich wyborach - wyjaśnia Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy. - Członkiem… » więcej 2019-09-17, godz. 10:00 Obserwator społeczny Obserwator społeczny, to instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego. Prawo do wyznaczenia obserwatorów społecznych przysługuje… » więcej 2019-09-18, godz. 09:00 Kampania wyborcza Kampanię wyborczą mogą prowadzić tylko komitety wyborcze, na rzecz swoich kandydatów. - Każdy materiał wyborczy, musi być bezwzględnie oznaczony nazwą… » więcej 2019-09-18, godz. 10:00 Finansowanie kampanii wyborczej - Pierwszym wymogiem, dla komitetów, które chcą prowadzić kampanię wyborczą, a co za tym idzie pozyskiwać i wydatkować środki na nią przeznaczone, jest… » więcej 2019-09-19, godz. 09:00 Próg wyborczy. Co to takiego i dlaczego został wprowadzony Jeszcze w sierpniu sporo mówiło się o tym, które partie pójdą razem do wyborów i jakiej formie. Czy jedna partia "zaprosi na swoje listy" członków innej… » więcej 2019-09-19, godz. 10:00 Podział mandatów w wyborach parlamentarnych w Polsce Podział mandatów w wyborach do Sejmu jest bardziej skomplikowany, niż w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu stosowana jest metoda d'Hondta. Jak wygląda… » więcej 2019-09-20, godz. 09:00 Państwowa Komisja Wyborcza Państwowa Komisja Wyborcza, to bardzo ważny organ, choć nie konstytucyjny, który odpowiada za przeprowadzenie wyborów. - Orzeka także o wyniku wyborów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »