Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są…
2019-09-02, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą?

26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana przed wyborami parlamentarnymi - mówi Cezary Obermajer, komisarz wyborczy. PKW przyjmuje zgłoszenia i po sprawdzeniu złożonych dokumentów decyduje o rejestracji bądź też nie. A rejestracja powoduje, że komitet wyborczy może podejmować określone czynności - wyjaśnia.
Komitety wyborcze
Nie można zaistnieć w wyborach bez komitetu wyborczego. To komitet wyborczy zgłasza kandydatów na posłów i na senatorów, to komitet wyborczy zbiera podpisy poparcia pod listami kandydatów, to komitet wyborczy zbiera pieniądze na kampanię wyborczą i to komitet wyborczy prowadzi kampanię wyborczą. Oznacza to, że nie można się samemu zgłosić na posła lub senatora, nie można samemu wydrukować sobie ulotek i tak dalej. Wszystko to robi komitet. Także komitet wyborczy zgłasza swoich przedstawicieli do obwodowych komisji wyborczy, które pracują w dniu wyborów w lokalach wyborczych.

- Może być to komitet wyborczy partii, komitet wyborczy wyborców, lub koalicyjny komitet wyborczy - zaznacza komisarz Cezary Obermajer.

Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ partii upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz. W skład koalicyjnego komitetu wyborczego wchodzi co najmniej 10 osób wskazanych przez partie tworzące komitet, a komitet wyborczy wyborców może utworzyć co najmniej 15 obywateli, mających prawo wybierania. Utworzenie komitetu wyborczego wyborców musi być poparte tysiącem podpisów obywateli mających prawa wyborcze. Aby zarejestrować komitet wyborczy w nazwie komitetu muszą być zawarte odpowiednio słowa: komitet wyborczy, koalicyjny komitet wyborczy lub komitet wyborczy wyborców. W pierwszym przypadku, przy komitecie wyborczym partii musi pojawić się nazwa partii politycznej lub skrót nazwy tej partii, wynikające z wpisu do ewidencji partii politycznych.
W przypadku koalicyjnego komitetu kusi pojawić się nazwa koalicji bądź jej skrót a przy rejestracji komitetu wyborczego wyborców trzeba podać nazwę tego komitetu, która odróżnia się wyraźnie od nazw innych komitetów.
Państwowa Komisja Wyborcza miała kilka dni, na sprawdzenie wszystkich dokumentów składanych przez komitety, później dokonała ich rejestracji.

Do PKW wpłynęły 94 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych.

57 spośród 88 zarejestrowanych komitetów wyborczych to komitety wyborcze wyborców, 30 – komitety wyborcze partii politycznych, a 1- koalicyjny komitet wyborczy.

W 5 przypadkach PKW odmówiła rejestracji ze względu na niespełnienie wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a 1 komitet został rozwiązany).

Zobacz także

2019-09-20, godz. 10:00 Głosowanie przez pełnomocnika - Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Może to zrobić… » więcej 2019-09-23, godz. 09:00 Krajowe Biuro Wyborcze. Czym jest i czym się zajmuje? - Mamy do czynienia niejako z dwoma pionami organów wyborczych. Stałymi są Państwowa Komisja Wyborcza i Komisarze Wyborczy. Pozostałe organy jak komisje terytorialne… » więcej 2019-09-23, godz. 10:00 Komisarz wyborczy - Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej. Na obszarze województwa opolskiego mam trzech komisarzy. Komisarzy Wyborczych powołuje… » więcej 2019-09-24, godz. 09:00 Kto może głosować za granicą? - Głosować za granicą może wyborca stale zamieszkujący za granicą lub wyborca mieszkający w Polsce i czasowo, w dniu wyborów, przebywający za granicą… » więcej 2019-09-24, godz. 10:00 Głosowanie za granicą nie wszędzie możliwe - Nie można powiedzieć, że zagłosować za granicą można w każdym kraju na świecie. Każdorazowo, przed wyborami, minister spraw zagranicznych tworzy obwodowe… » więcej 2019-09-25, godz. 09:00 Frekwencja wyborcza Frekwencja wyborcza to odsetek osób głosujących do osób uprawnionych. - Działania profrekwencyjne powinny być prowadzone, nie na dwa miesiące przed wyborami… » więcej 2019-09-25, godz. 10:00 Frekwencja. Dlaczego iść zagłosować 13 października - Bardzo bym chciał, żeby wzrost świadomości wyborców miał wpływ na akt głosowania i wyższą frekwencję - mówi dr Adam Drosik, politolog. Jego zdaniem… » więcej 2019-09-26, godz. 09:00 Cisza wyborcza Cisza wyborcza rozpoczyna się w piątek przed wyborami (11.10) i trwa do zakończenia wyborów. - Teoretycznie powinna się zakończyć w niedzielę o godzinie… » więcej 2019-09-26, godz. 10:00 Cisza wyborcza cz.2 Cisza wyborcza nie funkcjonuje w każdym kraju. W Niemczech została zniesiona, nie ma jej także w Wielkiej Brytanii, czy na przykład w Stanach Zjednoczonych. -… » więcej 2019-09-27, godz. 09:00 Sondaże przedwyborcze Sondaże przedwyborcze są istotne dla formacji politycznych, dla dziennikarzy, ale też dla wyborców, którzy na ich podstawie mogą podjąć decyzję o tym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »