Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są…
2019-09-02, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą?

26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana przed wyborami parlamentarnymi - mówi Cezary Obermajer, komisarz wyborczy. PKW przyjmuje zgłoszenia i po sprawdzeniu złożonych dokumentów decyduje o rejestracji bądź też nie. A rejestracja powoduje, że komitet wyborczy może podejmować określone czynności - wyjaśnia.
Komitety wyborcze
Nie można zaistnieć w wyborach bez komitetu wyborczego. To komitet wyborczy zgłasza kandydatów na posłów i na senatorów, to komitet wyborczy zbiera podpisy poparcia pod listami kandydatów, to komitet wyborczy zbiera pieniądze na kampanię wyborczą i to komitet wyborczy prowadzi kampanię wyborczą. Oznacza to, że nie można się samemu zgłosić na posła lub senatora, nie można samemu wydrukować sobie ulotek i tak dalej. Wszystko to robi komitet. Także komitet wyborczy zgłasza swoich przedstawicieli do obwodowych komisji wyborczy, które pracują w dniu wyborów w lokalach wyborczych.

- Może być to komitet wyborczy partii, komitet wyborczy wyborców, lub koalicyjny komitet wyborczy - zaznacza komisarz Cezary Obermajer.

Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ partii upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz. W skład koalicyjnego komitetu wyborczego wchodzi co najmniej 10 osób wskazanych przez partie tworzące komitet, a komitet wyborczy wyborców może utworzyć co najmniej 15 obywateli, mających prawo wybierania. Utworzenie komitetu wyborczego wyborców musi być poparte tysiącem podpisów obywateli mających prawa wyborcze. Aby zarejestrować komitet wyborczy w nazwie komitetu muszą być zawarte odpowiednio słowa: komitet wyborczy, koalicyjny komitet wyborczy lub komitet wyborczy wyborców. W pierwszym przypadku, przy komitecie wyborczym partii musi pojawić się nazwa partii politycznej lub skrót nazwy tej partii, wynikające z wpisu do ewidencji partii politycznych.
W przypadku koalicyjnego komitetu kusi pojawić się nazwa koalicji bądź jej skrót a przy rejestracji komitetu wyborczego wyborców trzeba podać nazwę tego komitetu, która odróżnia się wyraźnie od nazw innych komitetów.
Państwowa Komisja Wyborcza miała kilka dni, na sprawdzenie wszystkich dokumentów składanych przez komitety, później dokonała ich rejestracji.

Do PKW wpłynęły 94 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie 88 komitetów wyborczych.

57 spośród 88 zarejestrowanych komitetów wyborczych to komitety wyborcze wyborców, 30 – komitety wyborcze partii politycznych, a 1- koalicyjny komitet wyborczy.

W 5 przypadkach PKW odmówiła rejestracji ze względu na niespełnienie wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a 1 komitet został rozwiązany).

Zobacz także

2019-09-13, godz. 00:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania poprzez dopisanie się do spisu wyborców Zagłosować poza miejscem zamieszkania można także poprzez wpisanie się do spisu wyborców gminy, w której będziemy przebywać 13 października, jeśli nie… » więcej 2019-09-16, godz. 09:00 Bezpłatny czas antenowy - ważne informacje dla komitetów wyborczych! Bezpłatne audycje wyborcze są prezentowane na antenie Radia Opole w każdej kampanii wyborczej. To obowiązek nałożony na media publiczne kodeksem wyborczym… » więcej 2019-09-16, godz. 10:00 Bezpłatne audycje wyborcze. Jak powstają oraz zasady ich emisji na antenie Radia Opole W sobotę 28 września rozpoczniemy emisję audycji wyborczych. Komitety wyborcze mogą nagrać audycje wyborcze w Radiu Opole. - Udostępniamy studio, realizatora… » więcej 2019-09-17, godz. 09:00 Mąż zaufania - Mąż zaufania, nie jest instytucją nową, była już w kilku poprzednich wyborach - wyjaśnia Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy. - Członkiem… » więcej 2019-09-17, godz. 10:00 Obserwator społeczny Obserwator społeczny, to instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego. Prawo do wyznaczenia obserwatorów społecznych przysługuje… » więcej 2019-09-18, godz. 09:00 Kampania wyborcza Kampanię wyborczą mogą prowadzić tylko komitety wyborcze, na rzecz swoich kandydatów. - Każdy materiał wyborczy, musi być bezwzględnie oznaczony nazwą… » więcej 2019-09-18, godz. 10:00 Finansowanie kampanii wyborczej - Pierwszym wymogiem, dla komitetów, które chcą prowadzić kampanię wyborczą, a co za tym idzie pozyskiwać i wydatkować środki na nią przeznaczone, jest… » więcej 2019-09-19, godz. 09:00 Próg wyborczy. Co to takiego i dlaczego został wprowadzony Jeszcze w sierpniu sporo mówiło się o tym, które partie pójdą razem do wyborów i jakiej formie. Czy jedna partia "zaprosi na swoje listy" członków innej… » więcej 2019-09-19, godz. 10:00 Podział mandatów w wyborach parlamentarnych w Polsce Podział mandatów w wyborach do Sejmu jest bardziej skomplikowany, niż w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu stosowana jest metoda d'Hondta. Jak wygląda… » więcej 2019-09-20, godz. 09:00 Państwowa Komisja Wyborcza Państwowa Komisja Wyborcza, to bardzo ważny organ, choć nie konstytucyjny, który odpowiada za przeprowadzenie wyborów. - Orzeka także o wyniku wyborów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »