Radio Opole » Szperacze » Posłuchaj cyklu » Uratowane z wysypisk śmieci i złomowisk. Skarby…
2019-07-12, 10:15 Autor: Krzysztof Dobrowolski

Uratowane z wysypisk śmieci i złomowisk. Skarby pana Jarosława [Cykl "Szperacze"]

Cykl "Szperacze" [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Cykl "Szperacze" [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Oryginalne dokumenty z okresu powstań śląskich, plebiscytu, eksponaty z czasów II wojny światowej i po roku 1945 - takie skarby można znaleźć na wysypiskach śmieci albo na składach złomu. Od kilkudziesięciu lat pamiątki po naszych przodkach ratuje od zniszczenia pan Jarosław. O swoich znaleziskach i pasji opowiada w audycji Krzysztofa Dobrowolskiego.
Zainteresowanie historią i zbieranie militariów czy starych dokumentów to nie tylko kontakt z archiwami albo kolekcjonerami. To przede wszystkim odkrywanie mało znanych faktów i ratowanie unikatowych eksponatów archiwalnych od zniszczenia. To także spotkania ze świadkami historii. Pan Jarosław od kilkudziesięciu lat zbiera relacje tych ludzi a także pamiątki z czasów I i II wojny światowej.
Czytanie oryginalnych dokumentów archiwalnych to kontakt z najprawdziwszą historią, opisywaną przez naszych przodków albo ludzi, którzy mieszkali tu, na Śląsku przed nami. Pozwala pokonać mity, uprzedzenia, stereotypy. Ich lektura dla wielu osób może dostarczać zaskakujące fakty.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »