Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » Wyjątkowe spotkanie w Kanale Kilońskim -wspomina…
2017-09-02, 14:15 Autor: Ryszard Sobieszczański

Wyjątkowe spotkanie w Kanale Kilońskim -wspomina Zbyszek Dominiak

s/y na Morzu Północnym [arch. Z. Dominiaka]
s/y na Morzu Północnym [arch. Z. Dominiaka]
Za czasów Polski Ludowej, by móc wypłynąć w rejs zagraniczny należało mieć tzw. kontakt, czyli zgodę Polskiego Związku Żeglarskiego na rejs po za terytorium wód Polskich.
Jacht nie mógł wstępować więcej niż dwa razy do tego samego portu zagranicznego w jednym sezonie.
W 1973 roku, Akademicki Klub Żeglarski z Opola, otrzymał na dwa tygodnie, do swojej dyspozycji, jacht Bies . Po AKŻ jacht miał przejąc Klub Żeglarz z Kluczborka.
Kluby porozumiały się ze sobą i zorganizowały ponad miesięczny rejs do Anglii, o którym wspomina Zbyszek Dominiak.
Zbyszek Dominiak o rejsie do Anglii cz.1.
Zbyszek Dominiak o rejsie do Anglii cz.1.
Opolski Bies, wpadł w sztorm na Morzu Północnym, potem z trudem wpłynął do Dover, ale najciekawsza przygoda zdarzyła mu się w Kanale Kilońskim.

Tam spotkali jacht s/y Konstanty Maciejewicz, który wracał z wyprawy dookoła Ameryki Południowej. Obydwa jachty nie miały silnika, to też holowane były przez duński holownik.

To tam zdarzyła się niecodzienna historia. Ówczesny kapitan jachtu "Konstanty Maciejewicz", Tomasz Zydler zszedł z jachtu i poprosił o azyl w Niemczech.
Obydwie załogi, próbowały przekonać kapitana do powrotu do Polski. Kapitan pozostał nieugięty.

Obydwa jachty wracały do Polski wspólnie, choć Konstanty Maciejewicz nie wrócił do Gdyni, gdzie czekała na nich wielka feta. Rejs I oficer zakończył w Kołobrzegu.

Kpt. Tomasz Ziegler, po tej ucieczce, został całkowicie wycięty przez PZŻ. Do łask wrócił dopiero w wolnej Polsce.

Zobacz także

2017-03-04, godz. 14:20 28 dni żeglugi przez Atlantyk [ZDJĘCIA] W sierpniu 2016 roku opolski żeglarz Krzysztof Matuszewski wypłynął z Wysp Greckich w rejs na Karaiby swoim jachtem s/y Anna Łucja. Podróż z przerwami trwała… » więcej 2017-02-25, godz. 14:25 Opolanin kpt. Feliks Szczot ratował rozbitków z "Marquesa" [ZDJĘCIA] Kiedy w marcu 1984 roku polski żaglowiec Zawisza Czarny wyruszał w rejs do Ameryki, to nikt nie przypuszczał, jakie dramatyczne chwile przyjdzie przeżyć polskim… » więcej 2017-02-18, godz. 14:25 Historia legendarnego rejsu do Narwiku w 1957 roku W latach czterdziestych i w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych o pływaniu morskim można było sobie tylko pomarzyć. Wszystko zmieniło się pod koniec… » więcej 2017-02-11, godz. 14:25 Targi Sportów Wodnych w Dusseldorfie 2017 [ZDJĘCIA] Tym razem zabieram Was na krótki rejs do Dusseldorfu - mekki najnowszych trendów w żeglarstwie. To największe targi sportów wodnych, na które zjeżdża cały… » więcej 2017-02-04, godz. 15:00 Bojery na Jeziorze Turawskim cz. 2 W drugiej części bojerowych opowieści gościmy Krzysztofa Jańca, chyba najbardziej zapalonego bojerowca na Jeziorze Turawskim. Krzysztof opowiedział nam trochę… » więcej 2017-01-28, godz. 14:25 Bojery na Jeziorze Turawskim cz. 1 Co żeglarze mogą robić w zimie? Siedzieć w domu, udać się do ciepłych krajów, by pożeglować? A może latać na bojerach? O tym ostatnim z pomysłów… » więcej 2017-01-23, godz. 20:53 Historia Daru Opola cz. 2 Wspólnie z opolskimi żeglarzami: Mikołajem Jendrysikiem, Janem Janeckim oraz Tadeuszem Strzałą kontynuujemy naszą opowieść o legendarnym już jachcie "Dar… » więcej 2017-01-19, godz. 14:45 Historia Daru Opola cz. 1 W pierwszej audycji "Z pokładu Daru Opola" wspólnie z opolskimi żeglarzami: Mikołajem Jendrysikiem, Janem Janeckim oraz Tadeuszem Strzałą wspominaliśmy… » więcej 2017-01-19, godz. 15:42 "Z pokładu Daru Opola" - posłuchaj zapowiedzi cyklu Ryszarda Sobieszczańskiego Dzieje żeglarstwa opolskiego mają już 70 lat. Z tej okazji jeszcze w tym roku powstanie książka i planowana jest wystawa. Radio Opole włącza się w całe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »