Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » 'Z rybakami w świat' - Jerzy Porębski o swojej…
2017-04-29, 14:20 Autor: Ryszard Sobieszczański

"Z rybakami w świat" - Jerzy Porębski o swojej najnowszej książce

Jerzy Porębski podczas koncertu Pieśni spod żagli w Turawie. [fot. R. Sobieszczański]
Jerzy Porębski podczas koncertu Pieśni spod żagli w Turawie. [fot. R. Sobieszczański]
Chyba nie ma polskiego żeglarza, który by nie znał choć jednej piosenki Jurka Porębskiego. Legendarny dziś już bard piosenki żeglarskiej, współtwórca i członek "Starych Dzwonów". Autor wielu już klasycznych przebojów takich jak: "Gdzie ta keja", "Cztery Piwka" czy "Jejku, Jejku".
Jurka Porębskiego chyba nie trzeba przedstawiać, bo jego piosenki znamy wszyscy. Przez lata wrosły w polską kulturę żeglarską. Są jak ikony.
"Z rybakami w świat"
"Z rybakami w świat"
Jurek Porębski o swojej książce cz.1
Jurek Porębski o swojej książce cz.2
Od lat 80 śpiewa ze Starymi Dzwonami, ale znamy go przede wszystkim, dzięki jego piosenkom. Opisywał w nich swoje przeżycia z morza, portów i kontaktów z ludźmi morza.

Wydał pięć solowych płyt, ale nigdy do tej pory nie napisał książki.
"Z rybakami w świat" to jego pierwsza książka - autobiograficzna. Tematy, które znamy z piosenek zostały szerzej opisane. To pierwsza taka monografia polskiej flotylli rybackiej.
W książce znajdziemy niewiarygodne wręcz historie z portów całego świata, które odzwiedził Jurek Porębski.

Druga część książki zawiera wszystkie piosenki Jurka Porębskiego z całej jego dyskografii razem z akordami gitarowymi, co jest nie lada gratką dla jego wielbicieli.
Wisienką na torcie są teksty piosenek, które Poręba śpiewa, ale nigdy nie zostały wydane na żadnej płycie.
Zapraszam do wysłuchania opowieści Jurka Porębskiego o genezie napisania jego, jak do tej pory jedynej, książki: "Z rybakami w świat".

Zobacz także

2017-03-04, godz. 14:20 28 dni żeglugi przez Atlantyk [ZDJĘCIA] W sierpniu 2016 roku opolski żeglarz Krzysztof Matuszewski wypłynął z Wysp Greckich w rejs na Karaiby swoim jachtem s/y Anna Łucja. Podróż z przerwami trwała… » więcej 2017-02-25, godz. 14:25 Opolanin kpt. Feliks Szczot ratował rozbitków z "Marquesa" [ZDJĘCIA] Kiedy w marcu 1984 roku polski żaglowiec Zawisza Czarny wyruszał w rejs do Ameryki, to nikt nie przypuszczał, jakie dramatyczne chwile przyjdzie przeżyć polskim… » więcej 2017-02-18, godz. 14:25 Historia legendarnego rejsu do Narwiku w 1957 roku W latach czterdziestych i w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych o pływaniu morskim można było sobie tylko pomarzyć. Wszystko zmieniło się pod koniec… » więcej 2017-02-11, godz. 14:25 Targi Sportów Wodnych w Dusseldorfie 2017 [ZDJĘCIA] Tym razem zabieram Was na krótki rejs do Dusseldorfu - mekki najnowszych trendów w żeglarstwie. To największe targi sportów wodnych, na które zjeżdża cały… » więcej 2017-02-04, godz. 15:00 Bojery na Jeziorze Turawskim cz. 2 W drugiej części bojerowych opowieści gościmy Krzysztofa Jańca, chyba najbardziej zapalonego bojerowca na Jeziorze Turawskim. Krzysztof opowiedział nam trochę… » więcej 2017-01-28, godz. 14:25 Bojery na Jeziorze Turawskim cz. 1 Co żeglarze mogą robić w zimie? Siedzieć w domu, udać się do ciepłych krajów, by pożeglować? A może latać na bojerach? O tym ostatnim z pomysłów… » więcej 2017-01-23, godz. 20:53 Historia Daru Opola cz. 2 Wspólnie z opolskimi żeglarzami: Mikołajem Jendrysikiem, Janem Janeckim oraz Tadeuszem Strzałą kontynuujemy naszą opowieść o legendarnym już jachcie "Dar… » więcej 2017-01-19, godz. 14:45 Historia Daru Opola cz. 1 W pierwszej audycji "Z pokładu Daru Opola" wspólnie z opolskimi żeglarzami: Mikołajem Jendrysikiem, Janem Janeckim oraz Tadeuszem Strzałą wspominaliśmy… » więcej 2017-01-19, godz. 15:42 "Z pokładu Daru Opola" - posłuchaj zapowiedzi cyklu Ryszarda Sobieszczańskiego Dzieje żeglarstwa opolskiego mają już 70 lat. Z tej okazji jeszcze w tym roku powstanie książka i planowana jest wystawa. Radio Opole włącza się w całe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »