Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Podróż z dala od tezy. Piotr Marecki o 'Polsce…
2020-05-13, 15:52 Autor: Katarzyna Zawadzka

Podróż z dala od tezy. Piotr Marecki o "Polsce przydrożnej"

Piotr Marecki [fot. Piotr Marecki]
Piotr Marecki [fot. Piotr Marecki]
Gościem programu "Rewiry kultury" był Piotr Marecki - prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pewnego dnia wyruszył w drogę nie zabierając ze sobą GPS-u. Omijał duże miasta, zabytki i muzea. Wybierał drogi kręte i usypane żwirem. Fotografował to, co napotkał na swojej drodze tworząc relacje na Instagramie. Podróżował 15 dni. Przejechał 4872 kilometry. Zatrzymywał się w przydrożnych barach, restauracjach i miejscach noclegu. Rozmawiał z ludźmi. Obserwował. Tak powstała książka "Polska przydrożna", która była tematem naszej rozmowy.

Dodajmy, że nasz rozmówca wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu. Mieszka w Krakowie. Jako profesor Uniwersytetu Jagielońskiego zajmuje się mediami cyfrowymi. Wizytował też amerykańskie uczelnie (w tym MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Korporacja Ha!art. Znany jest również z tworzenia literatury eksperymentalnej.

Zobacz także

2021-05-24, godz. 21:00 Dorota Bator i Anna Wieczorek o monodramie "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie"- w Opolskim… Monodram Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im Alojzego Smolki w Opolu - "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie"- oparty jest na fragmentach… » więcej 2021-05-21, godz. 11:33 Kolejna odsłona kreatywnego podejścia do rekrutacji Nie brakuje w naszym województwie ludzi, którzy jeszcze do końca maja czekają na młodych ludzi, chcących się kształcić muzycznie. Mowa o przedstawicielach… » więcej 2021-05-06, godz. 10:48 Książkowy zawrót głowy. O literaturze dla dzieci, która potrafi zaskoczyć Bywają interaktywne, zapraszają do zabawy i wyzwalają w użytkownikach kreatywność. Książki dla dzieci potrafią zaskoczyć! O ciekawych tytułach na rynku… » więcej 2021-05-04, godz. 16:36 Eksperymentalne studio wokalne czyli rzecz o niezwykłościach ludzkiego głosu Od czasu do czasu opuszczamy radiowe studio, by odwiedzać interesujące miejsca Opolszczyzny, ale też by spotykać się z ciekawymi ludźmi. Tym razem udaliśmy… » więcej 2021-05-04, godz. 16:25 Z muzyczną pasją i zacięciem, pod prąd (czyli wbrew pandemii), a jednak z prądem... rzeki! Zwykle wiosną na tory Opolszczyzny wyruszał Opolski Ekspres Dęty, a brzmienie "dęciaków" rozlegało się także w sąsiedztwie Odry - a właściwie na różnych… » więcej 2021-04-24, godz. 14:31 Bank pomysłów... NBP jak galeria sztuki! Inwestowanie w sztukę i wspieranie artystów wcale nie musi oznaczać, jak się niektórym ludziom wydaje, rozdawania pieniędzy "wolnym ptakom". Czasami o wiele… » więcej 2021-04-19, godz. 21:00 Mateusz Domeradzki o wystawie "MOJE-TWOJE-MOJE-..." w Galerii Panaceum w Opolu Rozmawiamy o wystawie "MOJE-TWOJE-MOJE-...", której otwarcie zaplanowano w najbliższy piątek- 23 kwietnia 2021 roku- w Galerii Panaceum w Opolu. Jej autorem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:34 Z wizytą w Mosznej: o przygotowaniach do "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" i rewitalizacji zabytkowej rezydenc… Zabytkowa rezydencja, perła Opolszczyzny przypominająca disneyowski zamek, a ulokowana w gminie Strzeleczki (powiat krapkowicki) niezmiennie przyciąga turystów… » więcej 2021-04-12, godz. 21:00 Natalia de Barbaro o "Czułej przewodniczce. Kobiecej drodze do siebie" Rozmawiamy z Natalią de Barbaro, poetką, publicystką, psycholożką o jej ostatniej książce "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie". Książka, która… » więcej 2021-04-06, godz. 13:19 Karolina Jonderko o cyklu "Reborn" i nominacji w konkursie World Press Photo Fotografka Karolina Jonderko została nominowana do nagrody World Press Photo 2021 w kategorii projektów długoterminowych. W naszym programie opowiedziała o… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »