Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści…
2018-02-26, 19:25 Autor: Justyna Dziedzic

Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści biografisty Mariusza Urbanka

Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Władysławie Borniewskim
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Julianie Tuwimie
Władysław Broniewski to postać wieloznaczna i barwna. Życie poety, tłumacza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej opisał Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic pytała autora o wiele wątków biograficznych, również o miłość - Każdy prawdziwy poeta był człowiekiem kochliwym. Kochał i był kochany. Kochał tak jak to robią poeci, czyli pisał dla wybranek swojego serca wiersze. Rozbił to w sposób taki, który u Pań może budzić oburzenie. Ten sam wiersz, który uważał za szczególnie udany, wysyłał bowiem do kilku dam i zwykle okazywało się to skuteczne u większości z nich. Korzystał z tego. – mówi autor biografii o Bronisławie Broniewskim.

Wiele decyzji, także ta o powrocie 1945 roku do Polski była w dużej mierze spowodowana miłością. On wracał przede wszystkim do ukochanej kobiety. Do najważniejszej zaraz po córce Ance, bo nie ma wątpliwości że ona była tą jedyną w jego życiu. Niemniej wracał też do miłości męsko-damskiej do Marii Zarębińskiej.- mówi Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic rozmawiała z biografem również o innym autorze, któremu poświęcił książkę. Poeta, autor wodewili, skeczy, tekstów piosenek i librett operowych, Julian Tuwim - Chciałby, aby mówić i myśleć o nim poeta. To było w rozumieniu Tuwima dla niego najwyższa jakość. Jeśli ktoś był poetą, to na dzień dobry miał u Tuwima taryfę ulgową i dobre traktowanie i podziw. Poeci to szczególny rodzaj ludzi. – mówi Mariusz Urbanek.

- Historia adopcji była ciekawa i charakterystyczna dla postaci Tuwima. On poślubiając Stefanię, miłość swojego życia i muzę swojej twórczości zdecydowali wspólnie, ze nie będą mieli dzieci. Powodem tego była obawa, ze słaba i chorowita żona może tego nie przeżyć. Nie mieli dzieci, zdecydowali się na to bardzo późno. Dwa lata po II wojnie światowej, kiedy Tuwim był już mocno po pięćdziesiątce, Pani Stefania też. To był taki rodzaj ekspiacji, zadośćuczynienia, spłaty długu. Tuwim miał bowiem ogromny kompleks, ze nie był w czasie wojny z Polakami, nie był z Żydami. Nie był i z jednym i z drugim narodem, z którym czuł więź - dodaje autor książki o Tuwimie.

Zobacz także

2021-01-18, godz. 21:00 Co poniedziałek rekomendacje nowości – płyta, książka, film! Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o płycie, która jest osobliwą składanką "karnawałowych" rytmów… » więcej 2021-01-11, godz. 21:01 Łukasz Kropiowski o projekcie "Co robić czekając?" w GSW w Opolu, Jerzy Kosałka o wystawianych pracach i aktualnej… Z Łukaszem Kropiowskim z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rozmawiamy o projekcie "Co robić czekając?", który trwa w Aneksie GSW. Aktualnie zobaczyć możemy… » więcej 2021-01-11, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, film, książka Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jane Birkin, „Oh! Pardon tu dormais…”, książce Arta Davidsona… » więcej 2021-01-07, godz. 14:32 Dominikana otwarta dla turystów. Rozmowa z Klaudią Kimmel Połączyliśmy się z Klaudią Kimmel na Dominikanie. To jeden z niewielu krajów na świecie otwartych obecnie na ruch turystyczny, gdzie niewymagane są testy… » więcej 2021-01-04, godz. 21:00 Andrzej Sznejweis i Agnieszka Kania wspominają zmarłego opolskiego artystę Zygmunta Moryto Zygmunta Moryto, opolski malarz, grafik i rysownik zmarł 1 stycznia. Miał 66 lat. O artyście i jego twórczości mówią Andrzej Sznejweis, malarz, grafik… » więcej 2020-12-30, godz. 21:19 Z Patrycją Mackiel-Singh i Devki Mehta rozmawiamy o kulturze indyjskiej, o nowej indyjskiej klubokawiarni w Opolu i życiu… Z Devki Mehta i Patrycją Mackiel-Singh rozmawiamy o nowym miejscu w Opolu- o nowej indyjskiej klubokawiarni- Samsara- o planach, inspiracjach. A także o podróżowaniu… » więcej 2020-12-30, godz. 12:44 "Grubas" i 12 winogron. Agnieszka Sobolewska o świętach w Madrycie Co to znaczy mieć "życie jak w Madrycie"? To z pewnością wie Agnieszka Sobolewska- licencjonowana przewodniczka, absolwentka historii sztuki i historii, która… » więcej 2020-12-29, godz. 11:56 Malta - między Europą i Afryką. Rozmowa z Kamilem Augustynem W audycji "Rewiry kultury" odwiedziliśmy wyspiarskie państwo-miasto, czyli Maltę. Najstarsze ślady cywilizacji w tym miejscu świata szacowane są na 7 tys… » więcej 2020-12-29, godz. 11:04 Z Piotrem Milewskim o wznowieniu książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", a także o nagradzanej… Rozmawiamy z Piotrem Milewskim, który wychował się w Opolu i jest autorem bestsellerowych książek: "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… » więcej 2020-12-29, godz. 06:56 Najważniejsze płyty, książki i filmy 2020 roku- podsumowanie rocznych rekomendacji nowości Co poniedziałek o godz. 19.05 w Rewirach kultury w roku 2020 z Mateuszem Torzeckim rekomendowaliśmy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Tym razem podsumowaliśmy… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »