Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści…
2018-02-26, 19:25 Autor: Justyna Dziedzic

Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści biografisty Mariusza Urbanka

Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Władysławie Borniewskim
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Julianie Tuwimie
Władysław Broniewski to postać wieloznaczna i barwna. Życie poety, tłumacza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej opisał Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic pytała autora o wiele wątków biograficznych, również o miłość - Każdy prawdziwy poeta był człowiekiem kochliwym. Kochał i był kochany. Kochał tak jak to robią poeci, czyli pisał dla wybranek swojego serca wiersze. Rozbił to w sposób taki, który u Pań może budzić oburzenie. Ten sam wiersz, który uważał za szczególnie udany, wysyłał bowiem do kilku dam i zwykle okazywało się to skuteczne u większości z nich. Korzystał z tego. – mówi autor biografii o Bronisławie Broniewskim.

Wiele decyzji, także ta o powrocie 1945 roku do Polski była w dużej mierze spowodowana miłością. On wracał przede wszystkim do ukochanej kobiety. Do najważniejszej zaraz po córce Ance, bo nie ma wątpliwości że ona była tą jedyną w jego życiu. Niemniej wracał też do miłości męsko-damskiej do Marii Zarębińskiej.- mówi Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic rozmawiała z biografem również o innym autorze, któremu poświęcił książkę. Poeta, autor wodewili, skeczy, tekstów piosenek i librett operowych, Julian Tuwim - Chciałby, aby mówić i myśleć o nim poeta. To było w rozumieniu Tuwima dla niego najwyższa jakość. Jeśli ktoś był poetą, to na dzień dobry miał u Tuwima taryfę ulgową i dobre traktowanie i podziw. Poeci to szczególny rodzaj ludzi. – mówi Mariusz Urbanek.

- Historia adopcji była ciekawa i charakterystyczna dla postaci Tuwima. On poślubiając Stefanię, miłość swojego życia i muzę swojej twórczości zdecydowali wspólnie, ze nie będą mieli dzieci. Powodem tego była obawa, ze słaba i chorowita żona może tego nie przeżyć. Nie mieli dzieci, zdecydowali się na to bardzo późno. Dwa lata po II wojnie światowej, kiedy Tuwim był już mocno po pięćdziesiątce, Pani Stefania też. To był taki rodzaj ekspiacji, zadośćuczynienia, spłaty długu. Tuwim miał bowiem ogromny kompleks, ze nie był w czasie wojny z Polakami, nie był z Żydami. Nie był i z jednym i z drugim narodem, z którym czuł więź - dodaje autor książki o Tuwimie.

Zobacz także

2021-10-08, godz. 20:30 Natalia Wrzosińska - muzyczne DIY, czyli być sobie samemu twórcą, menedżerem, grafikiem, producentem, wydawcą..… Natalia Wrzosińska - ZAGI - to wokalistka, autorka piosenek, instrumentalistka, menedżerka, producentka, graficzka i założycielka wytwórni muzycznej Popcorn… » więcej 2021-08-06, godz. 21:45 O kulturze wzajemnego wsparcia w biznesie rozmawiali założyciele Biznesowej Grupy Opole - Grzegorz Piątek i Mateusz… Gośćmi Rewirów Kultury byli Grzegorz Piątek i Mateusz Stefański - opolscy przedsiębiorcy, którzy wraz z Arkadiuszem Świechowskim założyli Biznesową… » więcej 2021-10-15, godz. 21:53 "Muzyka jest dla mnie bezkresem..." Magda Brudzińska o swojej wszechstronnej twórczości muzycznej i współpracy z Fundacją… 9 października w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu odbyło się Jesienne Hardcorowanie, czyli cykl koncertów, z których dochód został przeznaczony na akcję… » więcej 2021-10-11, godz. 21:01 Anita Poddębniak i Tomasz Jurkiewicz o filmie "Każdy ma swoje lato" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie… Rozmawiamy z Tomaszem Jurkiewiczem, reżyserem i współscenarzystą, a także z Anitą Poddębniak, aktorką, o filmie "Każdy ma swoje lato" w trakcie 19. Festiwalu… » więcej 2021-10-11, godz. 21:00 Grzegorz Zariczny o filmie "Proste rzeczy" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy W czasie 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy rozmawiamy z reżyserem Grzegorzem Zaricznym o jego najnowszym filmie "Proste rzeczy". Film łączy fikcję fabuły… » więcej 2021-10-08, godz. 21:05 Gabriela Gunia zaśpiewała w "Rewirach Kultury" W cyklu Sekretne Życie Piosenki - gościła i zaśpiewała zwyciężczyni tegorocznego 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, który… » więcej 2021-10-07, godz. 22:15 Tuż przed otwarciem... czyli o 11. Opolskim Festiwalu Fotografii słów kilka Tuż po dopięciu wszystkiego "na ostatni guzik", czyli paradoksalnie po wbiciu ostatnich gwoździ... i zabezpieczeniu wszystkich prac przed wersażem, radiowe… » więcej 2021-10-04, godz. 21:00 Lena Jabłońska i Mikołaj Borowy o filmie "Ostatnie pokolenie" Rozmawiamy z operatorką Leną Jabłońską i reżyserem Mikołajem Borowym, którzy w Opolu pokazali swój film dokumentalny "Ostatnie pokolenie" w ramach 19… » więcej 2021-10-01, godz. 23:29 Łukasz Berlik zaprasza na spacery ornitologiczne z okazji Europejskich Dni Ptaków i podpowiada, jak możemy wspierać… Łukasz Berlik - twórca i prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, odwiedził Radio Opole z okazji Europejskich Dni Ptaków. W audycji gość zapraszał… » więcej 2021-09-24, godz. 21:57 "Bariery twórcze wynikają z tego, że nie do końca wiemy, czy możemy siebie lubić..." - Tańka Szafraniec opowiada… W cyklu Sekretne Życie Piosenki w Rewirach Kultury, zagościła Tańka Szafraniec - wokalistka i autorka piosenek. To absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »