Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Andrzej Stasiuk o Wschodzie
2018-03-12, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Andrzej Stasiuk o Wschodzie

Tajga [fot. arch. Wikipedia Anatoly V. Lozhkin ]
Tajga [fot. arch. Wikipedia Anatoly V. Lozhkin ]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Andrzejem Stasiukiem
Andrzej Stasiuk to prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Literackiej „Nike”.

Justyna Dziedzic rozmawiała z autorem na temat jego książki „Wschód”. Autor zapytany o język zmysłów obecny w jego prozie ze swadą odpowiedział - Byłem w poprzednim wcieleniu prawdopodobnie psem, bo rzeczywiście zapachy budzą jedne z głębszych pokładów mojej świadomości, pamięci. Zapach spada jak sęp, orzeł i cię porywa w czasy dawne. - Nie robię notatek zapachów, bo to przychodzi nie wiadomo kiedy. Jest jakaś nuta i to wszystko wraca. – dodaje pisarz.

- Moi rodzice są ze wschodu Polski. Może bardziej wracam do dzieciństwa moich wakacji nadbużańskich (…) a jak mnie poniesie to w ląduję Chichach. Jak już wędruję na Wchód to jadę, jadę, jadę, a tam Kamczatka. Słucham instynktów. – Autor komentuje temat książki i cel podróży.

- To nie jest książka tylko o wspomnieniach. Ten Wschód jest trochę zepchnięty i usunięty ze świadomości. Bo Wschód jest zły, to Rosja, komunizm, jakaś cywilizacyjna gorszość, niższość i tak jest w potocznej świadomości odbierany. Tymczasem Wschód to przede wszystkim przestrzeń. Staje pani na polskiej granicy i wzrok zatrzymuje w dali, wiedzie przez równiny syberyjskie, tylko Pacyfik jest w stanie go zatrzymać (…) otchłań, przestrzeń, to miejsce dla wyobraźni i umysłu, który próbuje go wypełnić. – Andrzej Stasiuk odpowiada zapytany o książkę.

Zobacz także

2020-11-02, godz. 21:00 Z Zytą Rudzką, pisarką, o "Tkankach miękkich" Rozmawiamy z Zytą Rudzką- pisarką i dramatopisarką. Jest przedostatnia powieść "Krótka wymiana ognia" otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, weszła do… » więcej 2020-10-28, godz. 14:23 Czy trzeba sprzedawać śnieg Eskimosom? Rozmowa z dr. Radosławem Walczakiem O kulturze pracy rozmawialiśmy z dr. Radosławem Walczekiem z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. Obszarem jego zainteresowań badawczych są indywidualne… » więcej 2020-10-21, godz. 21:00 Wojciech Bonowicz o swojej nowej książce "Tischner. Biografia" Wojciech Bonowicz, który gościł 20 października 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (w ramach projektu "Wpadnij w bibliosieć") napisał książkę… » więcej 2020-10-14, godz. 21:00 "Podróż (nie) możliwa"- wystawa opolskiej artystki- Marii Bitki Maria Bitka, opolska artystka, doktorantka ASP we Wrocławiu. Posługuje się różnymi mediami, tworzy performance, instalacje, obiekty, często dokumentacja… » więcej 2020-10-23, godz. 20:32 Filozoficznie o strachu. Rozmowa z dr. Piotrem Leśniakiem Mówi się, że strach ma wielkie oczy. A czego na przestrzeni wieków bali się filozofowie? Jakie strategie radzenia sobie z lękiem proponowali? Dla kogo strach… » więcej 2020-10-22, godz. 11:30 Sztuka jak lekarstwo. Rozmowa z Magdaleną Szul-Frydą Sztuka może leczyć. To także znakomity sposób na rozładowanie gniewu, frustracji czy stresu. W czasach, gdy przekazy medialne generują w nas permanentny… » więcej 2020-10-09, godz. 20:37 O praniu, stole i kobiecie. Bettina Bereś o twórczości swojej mamy w GSW w Opolu Maria Pinińska-Bereś jest uznawana za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Związana z Krakowem rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji… » więcej 2020-10-06, godz. 11:56 Marek Berezowski, Agnieszka Plech i Grzegorz Hussak o 10. Opolskim Festiwalu Fotografii "To nie jest czarny łabędź" - o tej wystawie opowiadał fotograf i antropolog kultury - Marek Berezowski. To jeden z gości 10. Opolskiego Festiwalu Fotografii… » więcej 2020-10-02, godz. 19:54 Natasza Sołtanowicz o premierze "Miejskich Ziółek" w Opolu W "Rewirach kultury" rozmawialiśmy o premierze "Miejskich Ziółek". Gościem była reżyserka Natasza Sołtanowicz. Przedstawienie zostało zrealizowane przez… » więcej 2020-09-30, godz. 10:21 Od sztuki cyrkowej do sztuki życia. Rozmowa z Krzysztofem Riewoldem Sztuki cyrkowe to jego super moc! Za jej sprawą podróżuje po całej Polsce i odwiedza zagraniczne festiwale. Prowadzi także zajęcia dla dzieci i młodzieży… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »