Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii…
2018-01-15, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii edukacji

André Stern [arch. arch.andréstern.com]
André Stern [arch. arch.andréstern.com]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z André Sternem
André Stern to wybitna postać świata kultury i edukacji. Muzyk, kompozytor, lutnik zajmujący się budową gitar oraz dziennikarz i pisarz. Syn uznanego na całym świecie pedagoga i badacza Arno Sterna. Jest autorem bestsellerowych książek, w których opisuje edukację bez tradycyjnej szkoły oraz sposoby na kreatywny rozwój.
- "Nie będzie pokoju na świecie, jeśli my nie będziemy fair wobec dzieci"- Powiedział w rozmowie Justyną Dziedzic.

Kompozytor wspomina również swojego ojca, jednego z najbardziej poważanych pedagogów na świecie. André Stern jest przewodniczącym Instytutu Arno Sterna i tak opowiada o metodach wychowawczych - "To, że moi rodzice nie wysłali mnie do szkoły nie było z tego powodu, że byli przeciwko tej instytucji. Nie byli przeciwko czemuś. Byli za czymś. Kevin Robinson w przedsłowiu do mojej książki użył sformułowania - rytuały dzieci i na nich polega ta metoda wychowawcza. Rodzice czasem sądzą, że są jedyni w sowim rodzaju i tylko oni mogą obudzić swoje dzieci - moi rodzice tak nie myśleli, wiec musieli znaleźć alternatywę dla mojego wychowania. Nigdy nie stawiali gotowych hipotez ale zawsze patrzyli na dziecko". - mówi pisarz.

- "Mój tata musiał opuścić Niemcy, został wypędzony i tak naprawdę uciekał przez wszystkie lata II wojny światowej. Dwie rzeczy były przy tym interesujące. Pierwsza, że przez te wszystkie lata żył w strachu i niebezpieczeństwie, ale gdy zapytamy jakie było jego dzieciństwo to powie, że było piękne. Okoliczności były niekorzystne, ale za to miał mocną relację z rodzicami i dlatego było wspaniałe. Po wojnie ojciec został z pustymi rękoma, bo nie nauczył się zawodu. Po czasie okazało się to dobrodziejstwem. Dostał zlecenie aby opiekować się dziećmi i nie patrzył na nie z wyuczonym spojrzeniem, nie rozmawiał z nimi jak wyszkolony w zawodzie np. pedagoga czy lekarza. Spotykał się z nimi i rozmawiał na równym poziomie oraz rozpoczął ich obserwację. Zamiast wprowadzać gotowe pomysły, obserwował je i w ten sposób rozpoczęła się jego działalność." - dodaje André Stern

Zobacz także

2021-01-18, godz. 21:00 Co poniedziałek rekomendacje nowości – płyta, książka, film! Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o płycie, która jest osobliwą składanką "karnawałowych" rytmów… » więcej 2021-01-11, godz. 21:01 Łukasz Kropiowski o projekcie "Co robić czekając?" w GSW w Opolu, Jerzy Kosałka o wystawianych pracach i aktualnej… Z Łukaszem Kropiowskim z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rozmawiamy o projekcie "Co robić czekając?", który trwa w Aneksie GSW. Aktualnie zobaczyć możemy… » więcej 2021-01-11, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, film, książka Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jane Birkin, „Oh! Pardon tu dormais…”, książce Arta Davidsona… » więcej 2021-01-07, godz. 14:32 Dominikana otwarta dla turystów. Rozmowa z Klaudią Kimmel Połączyliśmy się z Klaudią Kimmel na Dominikanie. To jeden z niewielu krajów na świecie otwartych obecnie na ruch turystyczny, gdzie niewymagane są testy… » więcej 2021-01-04, godz. 21:00 Andrzej Sznejweis i Agnieszka Kania wspominają zmarłego opolskiego artystę Zygmunta Moryto Zygmunta Moryto, opolski malarz, grafik i rysownik zmarł 1 stycznia. Miał 66 lat. O artyście i jego twórczości mówią Andrzej Sznejweis, malarz, grafik… » więcej 2020-12-30, godz. 21:19 Z Patrycją Mackiel-Singh i Devki Mehta rozmawiamy o kulturze indyjskiej, o nowej indyjskiej klubokawiarni w Opolu i życiu… Z Devki Mehta i Patrycją Mackiel-Singh rozmawiamy o nowym miejscu w Opolu- o nowej indyjskiej klubokawiarni- Samsara- o planach, inspiracjach. A także o podróżowaniu… » więcej 2020-12-30, godz. 12:44 "Grubas" i 12 winogron. Agnieszka Sobolewska o świętach w Madrycie Co to znaczy mieć "życie jak w Madrycie"? To z pewnością wie Agnieszka Sobolewska- licencjonowana przewodniczka, absolwentka historii sztuki i historii, która… » więcej 2020-12-29, godz. 11:56 Malta - między Europą i Afryką. Rozmowa z Kamilem Augustynem W audycji "Rewiry kultury" odwiedziliśmy wyspiarskie państwo-miasto, czyli Maltę. Najstarsze ślady cywilizacji w tym miejscu świata szacowane są na 7 tys… » więcej 2020-12-29, godz. 11:04 Z Piotrem Milewskim o wznowieniu książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", a także o nagradzanej… Rozmawiamy z Piotrem Milewskim, który wychował się w Opolu i jest autorem bestsellerowych książek: "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… » więcej 2020-12-29, godz. 06:56 Najważniejsze płyty, książki i filmy 2020 roku- podsumowanie rocznych rekomendacji nowości Co poniedziałek o godz. 19.05 w Rewirach kultury w roku 2020 z Mateuszem Torzeckim rekomendowaliśmy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Tym razem podsumowaliśmy… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »