Radio Opole » Patronaty - polecamy
2022-03-02, 16:36 Autor: Oprac. Agnieszka Lubczańska

„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek (07.03) zostanie otwarta wystawa w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 20). Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w namiocie WBP. Wprowadzenie do wystawy przedstawi Marcin Barcz, były sekretarz Władysława Bartoszewskiego, współtwórca wystawy. Z kolei swoimi wspomnieniami o autorze maksymy „warto być przyzwoitym” podzieli się prof. Stanisław S. Nicieja. Przewidziano także występ kwartetu smyczkowego Angelus.

Przypomnijmy, że rok 2022 Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2021 roku został ustanowiony Rokiem Władysława Bartoszewskiego, człowieka wszechstronnego, wielkiego patrioty, dyplomaty, działacza społecznego i polityka, w uznaniu jego zasług dla kraju.

Władysław Bartoszewski zapisał się w polskiej świadomości zbiorowej głównie dzięki maksymie: „warto być przyzwoitym”. Stwierdzenie to przyświecało mu w ciągu całego długiego życia, przypadającego na okres wojny, Polski Ludowej oraz budowania dojrzałej demokracji. I chociaż profesor Bartoszewski odszedł 7 lat temu, jego spuściznę intelektualną ciągle przywołuje wielu rodzimych polityków i ludzi pióra. Jesienią 2014 roku profesorowi został nadany tytuł honorowego obywatela Opola, jest też doctorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.


Wystawa opowiada o przepełnionym duchem wolności człowieku, który stawiał opór wobec wszelkich form ucisku i w obliczu zła nie pozostawał obojętny. Stanowi też opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej. Ekspozycja - pod patronatem Radia Opole - będzie dostępna do 2 kwietnia.

Poniżej tekst przesłany przez organizatorów wystawy - Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.


POD PRĄD Opowiada o działalności konspiracyjnej Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej, okresie prześladowań przez władze komunistycznej Polski, a także działalności opozycyjnej Władysława Bartoszewskiego, (m.in. tajnej współpracy z rozgłośnią polską Radia Wolna Europa, dla której przygotowywał on regularne sprawozdania).


PAMIĘĆ
obejmuje rozdział biografii Bartoszewskiego, który dla niego samego stanowił najważniejszą życiową misję: zachowanie od zapomnienia głosów ofiar prześladowań i okrucieństw popełnionych przez zbrodniarzy. Przedstawia zaangażowanie Bartoszewskiego w działalność Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz powołanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, dbającej o konserwację i utrzymanie miejsca pamięci.


POJEDNANIE
ukazuje Bartoszewskiego w jego najbardziej chyba znanej roli – jako dyplomatę, polskiego ambasadora w Austrii, dwukrotnego ministra spraw zagranicznych i wreszcie pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Władysław Bartoszewski pozostanie w pamięci wielu z nas jako „budowniczy mostów”.

Plakat wystawy „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Patronaty - polecamy

2024-07-24, godz. 16:31 Odwiedź Muzeum Śląska Opolskiego i poznaj bogatą historię Opola Jakie atrakcje czekają na odwiedzających w najbliższych dniach Muzeum Śląska Opolskiego przy Małym Rynku 7 i jego obiekty, czyli Kamienicę Czynszową przy… » więcej 2024-07-24, godz. 14:23 Spotkanie "Opolskiej sieci mentorów" o dostępności oferty kulturalnej dla osób niewidomych i słabowidzących „Zrozumieć dostępność - wprowadzenie” - pod takim hasłem w najbliższy weekend (27-28.07) Muzeum Śląska Opolskiego organizuje kolejne spotkanie 'Opolskiej… » więcej 2024-07-24, godz. 10:23 Turniej "Solidarności" w siatkówce plażowej - zapisy ruszyły! Ostania niedziela sierpnia - tego dnia na boiskach basenu 'Błękitna Fala' w Opolu rozegrany zostanie II Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Zarządu Regionu… » więcej 2024-07-24, godz. 10:00 Spotkanie z Danutą Hasiak już dziś w MBP w Opolu „Zacznij żyć własnym życiem” pod takim tytułem w środę (24.07) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie z Danutą Hasiak… » więcej 2024-07-23, godz. 16:29 Młodzi strażacy zmierzą się w zawodach z użyciem zabytkowych sikawek konnych Pokrzywnica, mała wioska w gminie Reńska Wieś będzie w najbliższą sobotę (27.07) miejscem widowiskowych zawodów pożarniczych. Druhowie do lat 18 zmierzą… » więcej 2024-07-23, godz. 09:40 Tarnogranie - znamy program! Festiwal już w sobotę. Posłuchaj rozmowy z organizatorami DonGURALesko i Sidnej Polak będą w tym roku gwiazdami Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie”. Swoje koncerty zagrają także Depech Mode… » więcej 2024-07-22, godz. 15:07 Piłka w strażackim stylu, czyli wasserball w Przechodzie już w weekend Zadanie proste nie jest, jakby mogło się wydawać, ale cel jeden - strumieniem wody ze strażackiego węża wbić jak najwięcej bramek. Mowa o wasserballu -… » więcej 2024-07-22, godz. 13:05 Zbliża się XVII Zlot Motocyklowy w Prudniku. Radio Opole będzie na miejscu! „Wszystko dopięte na ostatni guzik!” - zapewniają organizatorzy zlotu motocyklowego, który już po raz 17. odbędzie się w Prudniku. Trzydniowa impreza… » więcej 2024-07-19, godz. 09:05 Lang Team wspiera Fundację im. Ryszarda Szurkowskiego Lang Team wspiera Fundację im. Ryszarda Szurkowskiego - jednego z najwybitniejszych polskich kolarzy, która nie tylko dba o pamięć po sportowcu, ale i tworzy… » więcej 2024-07-18, godz. 10:43 III Memoriał Grzegorza Lachowicza Przyjaciele z boiska zmarłego w marcu 2021 roku prezesa futsalowego klubu z Komprachcic Grzegorza Lachowicza po raz trzeci spotkają się, by wziąć udział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »