Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań…
2021-05-05, 15:34 Autor: Oprac AL/źródło: https://futureu.europa.eu/?locale=pl

Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań uczestnikiem lub organizatorem konferencji - zabierz głos!

Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]

Powstała platforma będąca centrum debaty w sprawie przyszłości Europy. Dzięki niej każdy może opowiedzieć, w jakiej Europie chce żyć i pomóc kształtować wspólną przyszłość, może zabrać głos, włączyć się w dyskusję, przedstawić swoje pomysły dotyczące różnych sfer życia, a także zorganizować własne wydarzenie.


Narzędziem jest wielojęzyczna platforma cyfrowa uruchomiona 19 kwietnia. Ma ona dostarczać informacji o pracach prowadzonych w ramach konferencji, a także służyć jako repozytorium najważniejszych kwestii podnoszonych w trakcie dyskusji. Ma być miejscem, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Wnioski i wskazówki w sprawie przyszłości Europy mają być gotowe wiosną 2022 r.


Kliknij i przejdź na stronę tu: futureu.europa.eu.

Wszyscy uczestnicy muszą przestrzegać wartości określonych w Karcie zasad - zobacz.

Co składa się na konferencję?
  • Wielojęzyczna platforma cyfrowa ‒ to miejsce, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji.
  • Zdecentralizowane wydarzenia – to imprezy internetowe, fizyczne lub hybrydowe przygotowywane przez osoby, organizacje lub też władze krajowe, regionalne i lokalne w całej Europie.
  • Europejskie panele obywatelskie ‒ to okazja do przedyskutowania różnorodnych tematów i przestawienia propozycji. Panele muszą być reprezentatywne dla obywateli pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia.
  • Sesje plenarne konferencji ‒ to debaty nad pogrupowanymi tematycznie zaleceniami krajowych i europejskich paneli obywatelskich, bez określonego z góry wyniku i bez wcześniej zdefiniowanych dziedzin polityki. Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wszystkich parlamentów narodowych na równych prawach, a także obywatele. Reprezentowani będą również Komitet Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny, partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie. Gdy omawiana będzie międzynarodowa rola UE, w pracach uczestniczyć będzie wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Można będzie zapraszać przedstawicieli kluczowych zainteresowanych stron. Zarząd sporządzi i opublikuje wnioski z sesji plenarnych.
Jaką rolę odgrywa platforma cyfrowa?

Platforma cyfrowa to centrum konferencji: pozwala włączyć się i zabrać głos podczas konferencji. Tutaj można dzielić się swoimi przemyśleniami na temat Europy i potrzebnych zmian, zapoznawać się z wypowiedziami innych, szukać wydarzeń w pobliżu, organizować własne wydarzenia i śledzić prace konferencji.

Jak zabrać głos?

Wystarczy wybrać temat (wybierz temat) z szeregu zaproponowanych zagadnień i podzielić się swoją opinią. Pomysły będą gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Następnie zostaną uwzględnione podczas dyskusji na forum europejskich paneli obywatelskich i na sesjach plenarnych. Mechanizm przekazywania informacji sprawi, że pomysły przedstawione podczas konferencji zostaną przełożone na konkretne zalecenia dla UE do działania. Ostateczne wyniki konferencji zostaną przedstawione w sprawozdaniu dla wspólnego przewodnictwa. Trzy instytucje ‒ każda w ramach swoich kompetencji i zgodnie z traktatami ‒ szybko przeanalizują, jak skutecznie zastosować się do wniosków sprawozdania.

Kto kieruje konferencją?

Konferencja podlega trzem instytucjom reprezentowanym przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Rady i przewodniczącą Komisji Europejskiej, którzy pełnią funkcję wspólnego przewodnictwa.

Wspiera ich zarząd, którym współkierują trzy instytucje (Guy Verhofstadt ‒ poseł do Parlamentu Europejskiego, Ana Paula Zacarias ‒ sekretarz stanu do spraw europejskich z ramienia portugalskiej prezydencji w Radzie** oraz Dubravka Šuica ‒ wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za demokrację i demografię). Zarząd regularnie składa sprawozdania wspólnemu przewodnictwu. Odpowiada za podejmowanie decyzji w drodze konsensusu odnośnie do prac konferencji, jej procesów i wydarzeń, nadzorując przebieg konferencji oraz przygotowując posiedzenia plenarne, w tym opracowując wkład obywateli i działania następcze.

W pracach zarządu będzie pomagał niewielki wspólny sekretariat składający się z urzędników reprezentujących w równym stopniu trzy instytucje.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy będzie udana tylko wtedy, gdy weźmiesz w niej udział za pomocą tej platformy. Przyszłość jest w Twoich rękach. Zabierz głos.

Zobacz także

2022-06-22, godz. 15:36 Audytorium 17 z najlepszym wynikiem finansowym za 2021 rok w 20-letniej historii działalności spółki W połowie czerwca br. w Prószkowie obok Opola odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia Audytorium 17.W trakcie… » więcej 2022-06-15, godz. 17:03 Program Pierwszy Polskiego Radia i Trójka na festiwalu w Opolu W dniach od 17 do 20 czerwca Program 1 Polskiego Radia i radiowa Trójka zaproszą słuchaczy na największą scenę muzyczną w Polsce - 59. Krajowy Festiwal… » więcej 2022-06-14, godz. 09:51 70. urodziny Radia Opole - cieszymy się, że możemy świętować je z tak wieloma słuchaczami Radio Opole ma już 70 lat! 18 czerwca 1952 roku uruchomiono Ekspozyturę Polskiego Radia w Opolu z siedzibą w willowym budynku przy ul. Zajączka 5 w dzielnicy… » więcej 2022-06-11, godz. 16:04 "Kultowe.pl" - posłuchaj specjalnego wydania audycji przygotowanej w ramach obchodów 70-lecie Radia Opole! Wyjątkowe wydanie audycji "Kultowe.pl" - przygotowane w ramach obchodów 70-lecie Radia Opole - w całości wypełniły ulubione piosenki pracowników radia… » więcej 2022-06-09, godz. 09:42 Radio Opole liderem w stolicy regionu! Dobra praca popłaca. Praca zespołu redakcyjnego i całego zaplecza Radia Opole sprawiła, że nasza rozgłośnia, według opublikowanych przez Krajowy Instytut… » więcej 2022-06-01, godz. 09:55 „Opole 63” – kronika dźwiękowa pierwszego festiwalu opolskiego! Obszerna kronika dźwiękowa pierwszego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dokumentalne nagrania z archiwum Radia Opole – wielkie przeboje, zapomniane piosenki… » więcej 2022-05-30, godz. 20:25 Spotkaj się z Justyną Steczkowską, Rafałem Brzozowskim lub Łukaszem i Pawłem Golcami! Rusza sprzedaż biletów na spotkania MEET&GREET podczas 59. KFPP w Opolu. Dla posiadacza biletu - prywatne spotkanie z gwiazdą! » więcej 2022-05-22, godz. 11:38 Radio Opole w Lublanie! [FILM, ZDJĘCIA] Przed nami wielkie siatkarskie emocje. W finale Ligi Mistrzów, ubiegłoroczny triumfator Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle będzie dzisiaj (22.05) walczyć… » więcej 2022-05-18, godz. 22:32 Od 23 maja nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej na Opolszczyźnie Czy Twój telewizor jest gotowy na zmianę nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC? W województwach opolskim, łódzkim, świętokrzyskim… » więcej 2022-04-27, godz. 12:00 Zadzwoń do naszego eksperta i zapytaj go o rozliczenie podatku oraz usługę Twój e-PIT! Usługa Twój e-PIT i roczne rozliczenia podatkowe - o to będzie można zapytać w czwartek (28.04) eksperta - Annę Grzyb z Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »