Radio Opole » Kraj i świat
2024-08-09, 01:50 Autor: PAP

UE: Kosowu grozi zaostrzenie kar, jeśli nie przestanie podejmować jednostronnych decyzji

Zamiast kroków prowadzących do deeskalacji, Kosowo podejmuje coraz więcej działań prowadzących do eskalacji. Restrykcje nałożone na Prisztinę zostają i będzie można je zaostrzyć w zależności od rozwoju sytuacji - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano, cytowany w czwartek przez Radio Wolna Europa.

W czerwcu 2023 r. Unia Europejska wprowadziła środki karne wobec Kosowa w związku z przemocą, która wybuchła na północy kraju. Niektóre z nich obejmują "zawieszenie wizyt, kontaktów i wydarzeń na wysokim szczeblu, a także współpracy finansowej (Unii Europejskiej) z Kosowem".


W poniedziałek władze Kosowa zamknęły dziewięć placówek Poczty Serbii na zamieszkałej w większości przez Serbów północy kraju, tłumacząc, że działały one bez zezwolenia instytucji Kosowa. UE oceniła decyzję za "jednostronną i nieskoordynowaną, która narusza porozumienia osiągnięte przez Kosowo i Serbię w ramach dialogu prowadzonego przy wsparciu Brukseli".


Rząd premiera Kosowa Albina Kurtiego ogłosił też w połowie lipca, że zamierza otworzyć ruch na największym moście łączącym dwie części Mitrovicy - serbską i albańską. We wtorek Prisztina zatrudniła firmę inżynieryjną mającą przeprowadzić inspekcję techniczną na moście i wokół niego. Serbskie władze określiły decyzję "prowokacją", a w samej Północnej Mitrovicy (zamieszkanej przez Serbów) wybuchł kilkusetosobowy protest.


Decyzja Prisztiny dotycząca otwarcia dla ruchu drogowego mostu nad rzeką Ibar została określona przez UE za "jednostronną". Skrytykowały ją również władze USA, Wielkiej Brytanii, Niemcy, Francji i Włoch.


"Zasadniczo wszyscy międzynarodowi partnerzy Kosowa mówią władzom kraju, aby nie angażowały się w serię kroków przynoszących efekt przeciwny do zamierzonego. Mamy nadzieję, że w końcu usłyszą nasze apele" - powiedział Peter Stano.


Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Kosowo nadal zamieszkuje mniejszość serbska, z której część skupiona jest na terenach północnych, przy granicy z Serbią.


Organizowane przez Unię Europejską spotkania liderów dwóch państw od miesięcy nie przynoszą konkretnych postępów w normalizacji stosunków. Pod koniec czerwca prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oraz premier Kurti udali się do Brukseli, jednak ich bezpośrednie spotkanie nie doszło do skutku po odmowie wzięcia w nim udziału kosowskiego przywódcy.Jakub Bawołek (PAP)


jbw/wr/


Kraj i świat

2024-08-09, godz. 07:20 „GW”: Wynajmujący sam zdecyduje, jak rozliczy się z fiskusem Czy wynajmując mieszkanie na Booking.com trzeba mieć zarejestrowaną firmę. Ministerstwo Finansów rozstrzyga ten spór raz na zawsze - pisze piątkowa „Gazeta… » więcej 2024-08-09, godz. 07:10 Kozerki zapraszają na turniej tenisowy Kozerki Open - ATP Challenger Tour (MediaRoom) Od 11 sierpnia na kortach Akademii Tenisowej Tenis Kozerki pod Grodziskiem Mazowieckim czołowi tenisiści z Polski oraz uznani zawodnicy z zagranicy wezmą udział… » więcej 2024-08-09, godz. 07:10 Służby rozbiły gangi zajmujące się nielegalnym obrotem niebezpiecznymi odpadami Służby rozbiły gangi zajmujące się nielegalnym obrotem niebezpiecznymi odpadami. Zatrzymano 34 osoby, z których 14 zostało tymczasowo aresztowanych. » więcej 2024-08-09, godz. 07:10 Białoruś/ Ekspert: trudne wyzwania opozycji na emigracji 4 lata po sfałszowanych wyborach W piątek mija czwarta rocznica sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi. W przyszłym roku Alaksandr Łukaszenka zamierza po raz kolejny 'wygrać wybory'… » więcej 2024-08-09, godz. 07:10 Japonia/ 79. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki; kolejne apele o likwidację tej broni Podczas uroczystości z okazji 79. rocznicy ataku atomowego USA na Nagasaki burmistrz tego miasta zaapelował o likwidację broni jądrowej i wezwał do poszukiwania… » więcej 2024-08-09, godz. 07:10 Politolog w 4. rocznicę wyborów i protestów na Białorusi: przełomowy moment w historii kraju Sfałszowane wybory prezydenckie na Białorusi w 2020 roku stały się momentem przełomowym, który zmienił trajektorię historii Białorusi - mówi PAP niezależny… » więcej 2024-08-09, godz. 07:10 „Rz”: Pozorna reforma składki Likwidacja składki zdrowotnej od środków trwałych nie oznacza samych korzyści dla przedsiębiorców - twierdzą eksperci w piątkowej „Rzeczpospolitej… » więcej 2024-08-09, godz. 07:00 Money.pl: Historyczny ruch, poza trybem. Dostaną miliony zwrotu. PiS czeka Money.pl dotarł do pisma PKW do ministra finansów z wyliczeniami, jaki zwrot za kampanię wypłacić komitetom. Prawie wszystkim. Jest wyjątek - PiS. Ten wciąż… » więcej 2024-08-09, godz. 07:00 Olsztyn/ W BWA wernisaż wystawy fotografii Jana Bułhaka Po południu w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jana Bułhaka „Krajobrazy. Warmia i Mazury 1946-1949” … » więcej 2024-08-09, godz. 06:50 Paryż - "Le Figaro": sprzedano rekordową liczbę 9,4 miliona biletów Trwające igrzyska olimpijskie w Paryżu są rekordowe pod względem liczby sprzedanych biletów. Według danych dziennika 'Le Figaro' rozeszło się 9,4 mln wejściówek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »