Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-12, 09:00 Autor: PAP

Mroczek: do końca roku zakończą się prace w zakresie wzmocnienia zapory na granicy

Do końca roku zakończą się prace w zakresie wzmocnienia zapory na granicy z Białorusią - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. Przypomniał o pracach nad przepisami dotyczącymi funkcjonowania żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy.

"Mamy znowu do czynienia z dużą presją, jeżeli chodzi o nielegalną migrację" - powiedział w Polsat News wiceminister Mroczek.


Przypomniał, że trwają prace nad wzmocnieniem granicy z Białorusią. "Wzmacniamy tę wybudowaną zaporę, rozpoczęły się już prace, do końca roku te prace się zakończą w zakresie wzmocnienia zapory. Budujemy nowe zapory na odcinkach rzecznych" - wskazał wiceszef MSWiA.


Dodał, że usprawniane są także przepisy dotyczące funkcjonowania żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy. "W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy bronią granicy, kiedy używają broni nie popełniają przestępstwa" - podkreślił Mroczek.


Zaznaczył, że przesłanki w tej sytuacji będą ściśle określone.


W czwartek Sejm przeprowadził drugie czytanie projektu nowelizacji kilku ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych RP, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa.


Przygotowany przez MON projekt nowelizacji niektórych ustaw przewiduje możliwość użycia wojska do samodzielnych działań – nie tylko do wsparcia służb MSWiA - w czasie pokoju na terytorium kraju.


Przewiduje także zapewnienie pomocy prawnej żołnierzom i funkcjonariuszom służb MSWiA w razie postępowania związanego z użyciem przez nich broni. Proponuje też wprowadzenie do Kodeksu karnego przepisu, który wyłącza odpowiedzialność za czyny popełnione w określonych warunkach.


Chodzi o użycie przez żołnierza broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad, jeżeli zostały one zastosowane m.in. w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby, a także przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby. Warunkiem uznania, że takie działanie żołnierza lub funkcjonariusza nie jest przestępstwem, są okoliczności wymagające natychmiastowego działania. Zatrzymanie przez żandarmerię żołnierza na służbie ma być uznane za środek ostateczny.


Zastrzeżenia do przepisów, według których użycie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej niezgodne z przepisami nie jest przestępstwem, sygnalizowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka; jak mówił Marcin Wolny z HFPC, wątpliwości budzi też sposób przygotowania projektu. (PAP)


kkr/ mark/


Kraj i świat

2024-08-09, godz. 06:30 Gen. Polko: System obrony powietrznej jako pierwszy powinien korzystać z AI (wideo) Implementacja sztucznej inteligencji w wojsku jest dużym wyzwaniem, którego nie można unikać - ocenił w Studiu PAP b. dowódca GROM, gen. Roman Polko. Jak… » więcej 2024-08-09, godz. 06:30 Paryż/lekkoatletyka - amerykańska kulomiotka Saunders upodabnia się do superbohaterów Amerykańska lekkoatletka Raven Saunders, specjalizująca się w pchnięciu kulą, zwraca uwagę publiczności swoim charakterystycznym, teatralnym ubiorem podczas… » więcej 2024-08-09, godz. 06:20 Tove Jansson – dziś obchodzimy 110. rocznicę urodzin autorki „Muminków” „Może pewnego dnia wyrośnie nam z Tove artystka. Naprawdę wielka!” - pisał w liście z wojennego frontu do swojej ukochanej żony Signe, Victor Jansson… » więcej 2024-08-09, godz. 06:10 Powstanie Warszawskie dzień po dniu: 9 sierpnia AK odpiera niemiecki atak na Elektrownię. Polskie Radio rozpoczyna nadawanie wiadomości. Jednym ze spikerów jest Jeremi Przybora. Luftwaffe przeprowadza kolejne… » więcej 2024-08-09, godz. 06:10 Prognoza pogody na 9 i 10 sierpnia Jak informuje IMiGW od półwyspu Iberyjskiego po częściowo środkową Europę dominuje klin Wyżu Azorskiego. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Pierwsze w historii badania archeologiczne w kosmosie Archeolodzy badają... Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Sprawdzają, jak ludzie przystosowują się tam do życia, i jak jej wykorzystanie różni się… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Życie na innych planetach? Naukowcy: może być z tym trudniej niż sądzono Na najliczniejszych gwiazdach - czerwonych karłach, silne eksplozje promieni UV są dużo silniejsze, niż zakładano. Promieniowanie może znacząco utrudniać… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Pasożyty mogą pomóc w leczeniu mózgu Naukowcy chcą wykorzystać powszechnego, przenoszonego przez koty pasożyta Toxoplasma gondii do dostarczania leków do mózgu. Taka metoda mogłaby pomagać… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Hiszpania/ Policja zatrzymała dwóch policjantów, którzy mieli pomóc w ucieczce Puigdemontowi Hiszpańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w czwartek dwóch funkcjonariuszy policji, którzy mieli pomóc byłemu premierowi Katalonii Carlesowi Puigdemontowi… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Polskie badanie może pomóc wcześniakom z zaburzeniami oddychania Niekomercyjne badanie polskich naukowców może przyczynić się do zmniejszenia odsetka wcześniaków z poważnymi zaburzeniami oddychania - poinformowała Agencji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »